Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 7, 2011

Čo nového v corgoňligových tímoch pred sezónou 2011/2012

SLOVENSKO (SITA) - Aktualizovaný prehľad hráčskych a trénerskych pohybov v kádroch corgoňligových tímov pred novou sezónou

 
 
 
 

SLOVAN BRATISLAVA

28.6. Jiří Kladrubský podpísal zmluvu na 3 roky

Slovan získal zo Sparty Praha dvojnásobného českého reprezentanta Jiřího Kladrubského, dvadsaťpäťročného univerzálneho hráča, ktorý môže nastúpiť prakticky na všetkých postoch v obrane i stredovej formácii.

"Chcem pravidelne hrávať, pokúsiť sa s mužstvom dostať do Ligy majstrov. Na to však musíme zvládnuť predkolá. Samozrejme, naším zámerom bude obhájiť double. Hovorí sa o mne ako o univerzálovi, najlepšie sa však cítim na poste defenzívneho stredopoliara. Som rád, že som sem prišiel práve ako hráč na túto pozíciu. Keď ma však bude chcieť tréner využiť inde, nemám s tým problém."

Aj keď Kladrubský hrával za dlhodobo najlepší český tím, prestup do Slovana Bratislava rozhodne nehodnotí ako krok späť. "Určite nie. V Sparte som už nevidel pre mňa žiadnu perspektívu, respektíve svetlú budúcnosť. Som rád, že sa stávam súčasťou najväčšieho a najslávnejšieho slovenského klubu. Snáď budem môcť oplatiť Žiline to, že nás pochovala v predkole Ligy majstrov," skonštatoval odchovanec Českých Budějovíc.

Kladrubský neprichádza do úplne neznámeho prostredia, keďže v kabíne belasých našiel viacero priateľov a známych - Igora Žofčáka, Tomáša Hrdličku, Mariána Hada, Radka Dosoudila i Martina Dobrotku. "V kontakte som bol najmä s Igorom, od neho som zistil nejaké informácie. Okrem nich poznám aj Tomáša a s Martinom a Mariánom som hrával. Určite nebudem mať problém aklimatizovať sa."

27.6. Filip Šebo do Hannoveru neprestúpi

"Po dohode s majiteľom Filip zostáva v Slovane. Uvidíme, či sa v priebehu sezóny niečo nezmení, ale do Hannoveru už určite neprestúpi. V drese svojho aktuálneho zamestnávateľa by mal nastúpiť v predkole Ligy majstrov a keďže aj nemecký klub figuruje v pohárovej Európe, nemohol by mu už na medzinárodnom fóre pomôcť," nechal sa počuť hráčov agent Karol Csontó.

Oficiálna internetová stránka ŠK Slovan Bratislava sprostredkovala vyjadrenie samotného hráča, ktorý povedal: "Zostávam v Slovane. Celú noc sme sedeli s majiteľom klubu a bol to super rozhovor. Dospeli sme k tomu, že budem ďalej hrávať za Slovan. Obaja túžime po úspechu na európskej scéne a pevne dúfam, že sa nám ho podarí dosiahnuť."

Filip Šebo poodhalil, že otázka jeho ďalšej budúcnosti ho zamestnávala prakticky celý víkend, v piatok bolo totiž avizované stretnutie s Ivanom Kmotríkom, ktoré malo ukončiť dohady o jeho ďalšej kariére. "Celý víkend som veľa premýšľal. Zvážil som si všetky pre a proti. Zavážilo asi aj to, že som dostal veľa správ od fanúšikov a v sobotu som si pozrel zostrih svojich gólov z uplynulej sezóny, osláv po zisku pohára i titulu. Všetky tie emócie boli nádherné a rád by som tu ešte niečo podobné zažil. Najdôležitejšie pre mňa je, aby vládla spokojnosť v celom klube - od majiteľa, trénerov, spoluhráčov, fanúšikov až po mňa. V súčasnom Slovane to platí a verím, že nám to vydrží aj po jeseni," uviedol medzinárodne ostrieľaný kanonier a dodal: "Hannoveru poďakujem za ponuku, ktorú som dostal. Ani nad inými možnosťami nemá zmysel uvažovať. Rozhodol som sa zostať, a tým je to vyriešené. Žiaden svoj krok som v doterajšom živote neoľutoval a verím, že ani tento neoľutujem. Veľmi túžim zahrať si so Slovanom v Európe a spravím pre to všetko, čo je v mojich silách."

21.6. Na hosťovanie prichádza Marek Střeštík

Český futbalový reprezentant v priebehu aktuálnej letnej prestávky vymení pôsobenie v druholigovej Zbrojovke Brno za polročné hosťovanie v Slovane. Dvadsaťštyriročný rodák z Komárna, ktorý okrem materského klubu (1996 - 2001) pôsobil aj v MFK Dubnica (2001-2003), FC Synot Staré Město (2003-2004) a FC Slovan Liberec (od januára do júna 2005), prišiel do Brna v lete 2005. Predminulú sezónu 2009/2010 strávil na hosťovaní v AC Sparta Praha.

"Hosťovanie je už so Slovanom dohodnuté. Marek sa v pondelok nezapojil do prípravy s našim tímom a do stredy má zatiaľ individuálny plán. Následne by sa mal pripojiť k novým spoluhráčom, ktorí sú momentálne na sústredení v Rakúsku," uviedol športový riaditeľ Zbrojovky Richard Dostálek. Samotný Střeštík, ktorého si vraj vyžiadal kouč "belasých" Karel Jarolím, mal ale v ostatných dňoch prevažne iné ako futbalové myšlienky: "Teraz som sa futbalom príliš nezaoberal, mal som plnú hlavu vlastnej svadby."

16.6. Božič odchádza do izraelského FC Ašdod

"Niekedy je život taký a jednoducho musíte odísť. Mal som dve možnosti - Turecko a Izrael. Rozhodlo, že ponuka z Ašdodu bola konkrétnejšia. Nemusel som na nič čakať, stačilo prísť a podpísať kontrakt. Bol som prekvapený z toho, ako to tam vyzerá. Sám som nerátal s tým, že klub funguje na takejto profesionálnej úrovni. Veľmi sa mi tam páči a verím, že tento pocit vo mne zostane aj po naplnení zmluvy. Dúfam, že sa mi tam bude dariť aspoň tak ako v Slovane," povedal 28-ročný rodák z Bosny a Hercegoviny pre www.skslovan.com.

"Budú mi chýbať všetci dobrí ľudia, ktorých som tu spoznal, najlepšie roky života som strávil na Slovensku. Aj takéto momenty však prináša život. Idem ďalej a na Slovan nikdy nezabudnem. Zostanú mi mnohé krásne spomienky. Bol som v Maďarsku päť rokov a našiel som si tam možno dvoch dobrých kamarátov. Na Slovensku som si za podstatne kratší čas našiel oveľa viac priateľov. Keby mi to povedal niekto pred mojím príchodom, tak azda ani neuverím. Len v kabíne som ich našiel množstvo. Samozrejme, veľa času som trávil s Balkáncami. Erik Grendel je ako môj brat, veľmi mi pomohol aj Filip Šebo. Karim Guédé a Igor Žofčák sú ďalší fantastickí chalani. Mohol by som menovať všetkých," vyhlásil Mario Božič, ktorý odohral za Slovan dve sezóny. "Chcem sa poďakovať všetkým priaznivcom Slovana. Aj vďaka nim som si dva roky v Bratislave užil. Boli vynikajúci a nikdy na nich nezabudnem,“ poznamenal Božič a na záver dodal: "Dianie v klube budem sledovať aj naďalej a som si istý, že s mnohými známymi zo Slovenska zostanem v kontakte."

9.6. Čikoš sa pravdepodobne na jeseň vráti do Slovana

Člen širšieho kádra slovenskej futbalovej reprezentácie by mohol nasledujúcu sezónu stráviť v Slovane. Dvadsaťdvaročný obranca pôsobil od roku 2010 vo Wisle Krakov, s ktorou sa v uplynulom ročníku tešil zo zisku poľského ligového primátu, tá si však na neho neuplatnila opciu. "Wisla si mala na hráča opciu do posledného májového dňa, čo sa však nestalo. Málokto vie, že Čikoš je administratívne hráčom Slovana. My by sme chceli, aby novú sezónu začal v belasom drese. Možno budú v prípade jeho návratu s Poliakmi nejaké doťahovačky, ale verím, že uspejeme," cituje štvrtkové vydanie denníka Šport slová generálneho riaditeľa Slovana Petra Kašpara.

_____________________________________________

FK SENICA

4.7. Tomáš Kóňa podpísal zmluvu na dva roky

Dvadsaťsedemročný stredopoliar podpísal v pondelok 4.7. popoludní so Záhorákmi dvojročnú zmluvu. Kóňa od roku 2006 patril českej Sparte Praha, v ostatných rokoch však bol na hosťovaní postupne v Zlíne, Petržalke, Nitre a uplynulú sezónu strávil v Senici.

"Pre futbalistu je obdobie neistoty vždy nepríjemné. V Senici sa mi končil pôvodný kontrakt 30. júna. Som rád, že sme sa dohodli a že už nemusím riešiť prestupové záležitosti," cituje internetová stránka www.fksenica.sk slová Tomáš Kóňu. O jeho služby prejavil záujem Slovan Bratislava, ale aj belgický St. Truiden. Kreatívny záložník sa však rozhodol pre Senicu. "Hovoril som s trénerom i funkcionármi St. Truidenu. Na podmienkach sme boli dohodnutí. Transfer sa však napokon neuskutočnil, nakoľko Sparta Praha a belgický klub sa nedohodli na prestupovej sume. Bol som v kontakte aj so slovanistami. Volal mi tréner Karel Jarolím. Keď mi však padla možnosť ísť do Belgicka, rozhodol som sa, že ak zostanem na Slovensku, tak v Senici. Ako to v prestupovom období chodí, ozvalo sa mi viacero záujemcov. Okrem iného to boli kluby z Turecka či Izraela. Konkrétne ponuky však nepredložili," opísal rušné momenty pred blížiacou sa sezónou 2011/2012 Tomáš Kóňa a pokračoval: "V Senici sa mne i rodinke páči. Spolu s dcérkou a manželkou sa tu cítime veľmi dobre. Máme výborné bývanie. Sme obklopení skvelými ľuďmi."

17.6. Z Českých Budějovíc na hosťovanie prichádza Petr Šíma

"Petr je kmeňovým hráčom Dynama České Budějovice. S juhočeským tímom sme sa dohodli na ročnom hosťovaní. V zmluve je zahrnutá aj opcia na kúpu uvedeného hráča," citovala oficiálna stránka tímu zo Záhoria www.dksenica.sk slová je prezidenta Viktor Blažeka. Ako ten istý zdroj uviedol, 28-ročný Petr Šíma sa uchádzal o pôsobenie v senickom drese už vlani. "Na Záhorí som bol dokonca na skúške. Odohral som generálku proti Brnu. Kluby sa však vtedy nedohodli. Som rád, že po roku prišla ponuka opäť. Tentoraz zainteresované strany spoločnú reč našli," neskrýval radosť z uskutočneného transferu Petr Šíma, ktorý má na konte tri štarty v českom národnom výbere hráčov do 21 rokov.

Hoci bývalý hráč Viktorie Plzeň sa k mužstvu pripojil iba začiatkom týždňa, stihol už odohrať prípravný duel v Nitre. "Prvý polčas som sa cítil fajn. Po zmene strán mi ale dochádzal dych. Doslova niekoľko hodín pred duelom som sa totiž vrátil z dovolenky v Grécku," vysvetlil skúsený ľavý obranca drobný kondičný deficit. Pre novica v senickom kádri nebol pobyt na Peloponézskom polostrove úplne štandardnou dovolenkou. V krajine bájnych antických bohov trávil svadobnú cestu. "Neboli to klasické zaľúbené medové dni. Viac energie ako sebe navzájom sme s manželkou venovali nášmu ročnému synčekovi. Krásne sme si to užili," dodal čerstvý manžel na margo pobytu pri Egejskom mori.

14.6. Prvou posilou Čech Kalabiška

Novým prírastkom v kádri je urastený Čech Jan Kalabiška. "Je to zaujímavý typ hráča. Je pomerne vysoký - meria takmer 190 cm. Napriek tomu je technicky vyspelý a veľmi rýchly. Hoci je ľavák, môže hrať v krídelných priestoroch na oboch stranách," cituje domovská stránka Seničanov www.fksenica.sk prezidenta klubu Viktora Blažeka. Bývalý hráč Zbrojovky Brno prišiel na Záhorie v pondelok ráno. Večer už mával vo vzduchu cenným dokumentom, podpísaným klubom, hráčom i jeho manažérom. "Som úprimne prekvapený, že celý transfer sa uskutočnil tak rýchlo. Môj agent Daniel Hanus ma upozorňoval, že sa to celé môže ťahať aj niekoľko dní. O to viac ma teší, že zmluvu mám vo vrecku už po pár hodinách v Senici," neskrýval radosť Jan Kalabiška.

"S Janom sme sa dohodli na trojročnej spolupráci. Keďže mal platný kontrakt s Brnom, s majiteľom Zbrojovky Romanom Prosom sme riešili aj výšku odstupného. Vďaka konštruktívnemu a promptnému prístupu zo strany partnera sme našli rýchle riešenie aj v tejto otázke. Som rád, že sa nám podarilo zvíťaziť v súboji o tohto hráča. Záujem o jeho služby bol značný, na Slovensku i v českých kluboch," naznačil rýchle a priamočiare jednanie s futbalistom i Brnom prezident FK Senica Blažek. O 24-ročného Kalabišku mal spomedzi slovenských klubov záujem aj Ružomberok či Žilina. 

10.6. Tomáš Kóňa chce odísť za Smetanom do Belgicka

Kmeňový hráč českého futbalového klubu AC Sparta Praha a odchovanec nitrianskeho futbalu Tomáš Kóňa chce zo Záhoria odísť za bývalým kanonierom "grigovcov" Ondřejom Smetanom do belgického St. Truiden. "Podmienky, ktoré mi ponúkla Senica, som neakceptoval. Mám ponuku zo zahraničia, ktorá je výhodnejšia. Aj preto preferujem radšej tento variant. Chcem ísť do St. Truiden, kam odišiel Ondřej Smetana," citoval denník Šport slová 27-ročného Nitrana, ktorý je stále kmeňovým hráčom tímu z pražskej Letnej. "Teraz všetko závisí od toho, či sa kluby (Sparta Praha a St. Truiden, pozn.) dohodnú. Ak by sa to podarilo, chcem sa so Senicou dohodnúť na predčasnom ukončení hosťovania. Prestupové obdobie sa ešte iba začína, musím byť trpezlivý," dodal Tomáš Kóňa.

_____________________________________________

MŠK ŽILINA 

13.6. Z Dukly prichádza Pečovský, opačným smerom odchádza Chupáč

Žlto-zelený dres si od budúcej sezóny oblečie stredopoliar Viktor Pečovský, ktorý prichádza pod Dubeň z Banskej Bystrice. Opačným smerom putuje stopér Juraj Chupáč. Informujú o tom oficiálne internetové stránky oboch zainteresovaných tímov s dôvetkom, že Pečovský sa dohodol s vedením "šošonov" na trojročnej spolupráci.

"Bystrica bude pre mňa navždy srdcovou záležitosťou a určite sa sem budem chcieť vrátiť. Či už na konci kariéry, alebo skôr, to uvidíme, ale určite sa do Dukly vrátim," cituje www.fkdukla.sk slová 28-ročného záložníka. Bývalý mládežnícky reprezentant Pečovský sa však teší na svoje nové pôsobisko. "Taký je futbalový život, je to pre mňa zmena a s tým aj určitá nervozita, ale dúfam, že tá prvým tréningom v novom prostredí opadne. Banskú Bystricu opúšťam po dlhých rokoch, takže to určite nebude jednoduché, tak uvidíme," uviedol Pečovský, o ktorého mal záujem aj ďalší, nemenovaný účastník Corgoň ligy.

13.6. Z hosťovania sa vracajú Rakovan, Poleť, Žilák a Chupáč

Po skončení hosťovania sa vrátili do Žiliny brankár Matej Rakovan (Liptovský Mikuláš) a hráči Martin Poleť (Moldava nad Bodvou), Juraj Chupač (Sokolov/ČR), Adam Žilák (Zlaté Moravce) ako aj srbský stredopoliar Nemanja Zlatkovič z druholigového gréckeho klubu FC Diagoras. S mužstvom MŠK začal prípravu aj 18-ročný ľavý obranca Ali Ceesay, mladší brat už známejšieho žilinského útočníka z Gambie. "Určite chceme do tímu získať aj ďalších troch - štyroch hráčov. Okrem Mira Barčíka, ktorý by mal byť posilou, by sme radi angažovali futbalistu do každej formácie. Záležať bude samozrejme aj na tom, kto odíde z mužstva," poznamenal Karol Belaník. Podľa jeho slov v Žiline už nerátajú so službami českého stopéra Ondřeja Šoureka (končí sa mu zmluva a dohodol sa s poľským klubom TS Podbeskidzie Bielsko-Biała) či Holanďana Wima Bokilu. "Z hosťovania v Prešove sa vrátil záložník Martin Vyskočil, o ktorého však prejavila záujem Trnava. V našom mužstve už nebude pôsobiť Lotyš Arturs Zjuzins, ktorému sa končí 30. júna kontrakt a už nebudeme pokračovať v spolupráci," skonštatoval športový manažér MŠK.

9.6. Barčík sa vracia pod Dubeň

Tridsaťtriročný odchovanec žilinského futbalu Miroslav Barčík sa po dvojročnom pôsobení v poľskom tíme Polonia Bytom (2009 - 2011) vracia späť do materského klubu. Vo štvrtok podpísal v Žiline dvojročnú zmluvu. Rodák z Čadce je prvou letnou posilou "žlto-zelených."

Barčík okrem Polonie Bytom pôsobil v zahraničí ešte v tureckom Göztepe Izmir (2001) a gréckom Ergotelise (2006). "Žilina je pre mňa srdcová záležitosť. Som tu doma a keď som odchádzal do zahraničia, tak som veril, že by som sa sem raz mohol vrátiť. Táto možnosť prišla teraz. V Žiline som strávil najkrajšie futbalové roky, veď sme získali tri tituly, ktoré boli za sebou (2002, 2003, 2004, pozn.), čo nie je každodenná záležitosť. Už len obhajoba je vždy ťažká a nám sa to podarilo trikrát po sebe. Vtedy sme mali silnú generáciu odchovancov dobre doplnenú futbalistami, ktorí postupne prichádzali a robili Žiline dobré meno. Na túto partiu veľmi rád spomínam. Viem, že očakávania budú veľké, tiež tlak na nás. Ľudia budú určite čakať, čo po piatich rokoch, ktoré som tu nebol, prinesiem do mužstva," skonštatoval Miroslav Barčík, ktorý v kluboch MŠK Žilina (1996 - 2001 a 2002 - 2006), FC Spartak Trnava (2007 - 2009) a FC Nitra (2008/2009) odohral v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži spolu 351 majstrovských stretnutí a dal v nich 26 gólov.

"Našim zámerom je dotiahnuť do Žiliny bývalých hráčov, ktorí naštartovali úspechy žilinského futbalu od éry samostatného Slovenska. Miro Barčík je jedným z nich. Touto cestou by sme chceli pokračovať, aby hráči, ktorí do európskeho futbalu odišli práve z MŠK Žilina, na záver kariéry svoje bohaté skúsenosti odovzdali práve v našom klube," vysvetlil športový manažér MŠK Žilina Karol Belaník dôvod, prečo funkcionári spod Dubňa získali 33-ročného technického stredopoliara Miroslava Barčíka opäť do svojich služieb.

6.6. Holanďan Bokila odchádza

Dvadsaťtriročný holandský futbalista Wim Bokila, ktorý bol v jarnej časti Corgoň ligy 2010/11 členom širšieho kádra MŠK Žilina, pod Dubňom predčasne skončil. Oficiálna internetová stránka www.mskzilina uviedla, že po skončení sezóny sa vedenie žilinského klubu a bývalý hráč AGOVV Apeldoorn dohodli, že už nebudú pokračovať v spolupráci. Wim Bokila počas svojho pôsobenia pod Dubňom nastupoval prevažne za druholigovú rezervu MŠK Žilina, lebo v drese A-tímu "žlto-zelených" sa vôbec nepresadil.

_____________________________________________

SPARTAK TRNAVA

28.6. Zo Slavie Praha prichádza Jiří Koubský

Vedenie Spartaka angažovalo do svojich radov českého obrancu Jiřího Koubského (nar. 5. 8. 1982), ktorý naposledy pôsobil v Slavii Praha. "Záujem o moje služby malo viacero klubov, ale trnavská ponuka bola najkonkrétnejšia. Svoju úlohu hral i hlavný tréner Spartaka Pavel Hoftych, ktorého poznám ešte z účinkovania v Zlíne," uviedol pre českú agentúru Mediafax 28-ročný Koubský.

Odchovanec Kyjova hrával v doterajšej kariére okrem Zlína aj v Sparte Praha, päť rokov bol vo švajčiarskom St. Gallene, odkiaľ sa vlani v lete vrátil do svojej domoviny - do Slavie Praha. V drese "zošívaných" však aj vďaka zraneniam nedostával tento skúsený vysoký stopér, ktorý je výborný v hre hlavou, od trénerov dostatok príležitostí. Koubský, ktorý má v najvyššej českej súťaži bilanciu 82 zápasov a 9 gólov, napokon zakotví v Spartaku. "Dohodli sme sa na ročnej zmluve s opciou," dodal J. Koubský.

17.6. Pavel Malchárek zo Zlína podpísal zmluvu na dva roky

"Podpísal som zmluvu na dva roky. Všetko by malo byť v poriadku a prestup je hotový" citovala internetová stránka o klube a fanúšikoch www.spartak.sk slová českej posily "bílich andelov, ktoré povedal po úvodnom tréningu "červeno-čiernych." Ako ten istý zdroj uviedol, Pavel Malchárek už v pätnástich rokoch hral druhú ligu vo Vítkoviciach. Ako 17-ročného ho angažovala pražská Sparta. Nasledovali pôsobiská ako 1.FC Slovácko a FC Viktoria Plzeň. Rodák z Ostravy naposledy strávil tri roky v Zlíne. Na konte má aj reprezentačné štarty za dvadsaťjednotku. "V českých mládežníckych výberoch som odohral viac ako 70 zápasov," doplnil Malchárek, ktorý hoci prichádza na post pravého obrancu, podľa vyjadrenie trénera Pavla Hoftycha je však schopný zahrať všetko.

"Mám za sebou len prvý tréning, zoznamujem sa s mužstvom. Trnava je futbalové mesto. Fanúšikovia tu boli vždy skvelí. Chcem, aby sme s mužstvom hrali, čo najvyššie a divákov lákali najmä kvalitným futbalom. Všetko sa odvíja od zodpovednej práce, to je základ, aby sa dostavili výsledky," uviedol muž, ktorý sa už teší na spoluprácu s koučom Pavlom Hoftychom, ktorý ho do Trnavy prilákal. "Aký je ako tréner? Keď sú výsledky, všetko je v pohode. Keď sa nedarí, vie poriadne zvýšiť hlas. Neznáša, keď niekto kašle na svoje povinnosti, alebo neodovzdá všetko. Vtedy dá pocítiť jednotlivcovi nespokojnosť," zdôraznil odchovanec vítkovického futbalu, ktorý šťastie v Trnave skúšal už aj minulé leto. "Vtedy som bol pod zmluvou, kluby sa nedohodli. Som rád, že sme sa k môjmu príchodu do Trnavy teraz vrátili," dodal Pavel Malchárek.

9.6. Príprava bez Kaprálika, Dohnálka, Wellingtona a Coimbru

"Podľa mojich informácií už v A-tíme Spartaka nie sú Zdenko Kaprálik, Jakub Dohnálek, Higor de Sales Coimbra a Wellington Candido da Silva Junior. Ostatné veci sú momentálne ešte iba v riešení. Jasnejšie v hráčskej otázke by však mohlo byť niekedy na budúci týždeň. O týchto rozpracovaných prestupoch nechcem dopredu zbytočne hovoriť, aby som nič nepokazil," uviedol nový tréner Spartaka Pavel Hoftych a dodal, "Na zraze sme privítali aj dvoch mladých hráčov z Brazílie a jedného z Kamerunu, ale ich mená, keďže ešte iba začíname trénovať, nie sú podstatné. Ak sa v kádri udržia, všetci sa ich včas dozvedia. Do prípravy sme zapojili aj chlapcov z B-tímu Martina Mikoviča, Lukáša Kováča, Erika Saba a Rastislava Vdovjaka. Chceme dôkladne zmapovať potenciál, ktorý je v súčasnosti v Trnave."

8.6. Nový tréner Hoftych sa teší na Karhana

Nový kormidelník Spartaka Pavel Hoftych popoludní absolvoval prvé pracovné stretnutie so svojimi najbližšími spolupracovníkmi a funkcionármi "červeno-čiernych." Po tomto rokovaní reálne kontúry dostal nie iba projekt ďalšieho napredovania "bílich andelov" v Corgoň lige, ale aj snaha Spartaka presadiť sa v pohárovej Európe. K tomuto cieľu má prispieť aj letné tréningové obdobie, ktoré sa na Štadióne Antona Malatinského v Trnave začne 9. júna o 9.30 h úvodným zrazom.

"V tejto chvíli viem, že na zraze privítam niekoľko nových hráčov, ktorých som v závere uplynulej sezóny Corgoň ligy v trnavskom drese hrať nevidel. Z nich môžem povedať iba jedno meno, ktoré aj tak už všetci počuli. V šatni sa stretnem s Miroslavom Karhanom, ktorý sa po dlhých rokoch vráti tam, kde s veľkým futbalom začínal. Na spoluprácu s ním sa veľmi teším. Miro je výborným futbalistom, čo dokázal aj tým, že v Nemecku, kde je mimoriadne silná konkurencia, vydržal tak dlho. Som rád, že ho v mužstve budem mať," povedal Pavel Hoftych a dodal: "Viem, že okrem neho budú v šatni na prvom zraze ďalší traja noví hráči, ktorí sa podľa posledných informácií zapoja do našej letnej prípravy. Ich mená však ešte nechcem medializovať, pretože ešte nie sú dotiahnuté všetky veci okolo ich príchodu do Trnavy. Preto nechcem nič predbiehať, aby som nič nepokazil."

_____________________________________________

DUKLA BANSKÁ BYSTRICA

7.7. Bažík sa dohodol na ročnej zmluve

Stredopoliar Marek Bažík sa definitívne dohodol s Duklou na ročnej zmluve. Skúsený 35-ročný záložník bol na Štiavničkách na týždňovej skúške, na ktorej presvedčil trénera Štefana Zaťka a výsledkom je spolupráca. Informuje o tom oficiálna stránka piateho tímu uplynulej sezóny Corgoň ligy. "Angažovanie Marka je ďalší krok, ktorý kopíruje našu filozofiu, keď sa snažíme mať v kádri našich odchovancov, alebo v prípade Martina Jakubka a Marka Bažíka hráčov, ktorým nie je Dukla ani po ich návrate ľahostajná," uviedol prezident klubu Tomáš Geist.

Bažík pôsobil v Dukle od mládežníckych kategórií až do roku 1999, následne hral v Podbrezovej, neskôr získal tri tituly so Žilinou. Potom sa vrátil do Banskej Bystrice a od sezóny 2005/2006 bol hráčom českej Viktorie Žižkov. Neskôr prestúpil do poľskej Polonie Bytom, ktorá však v uplynulom ročníku zostúpila z najvyššej súťaže a nepredĺžila kontrakty s niektorými hráčmi, medzi nimi bol aj Bažík. "Prichádzam do trochu iného mužstva s inou filozofiou. Po mojom prvom návrate do Banskej Bystrice som v kádri našiel niekoľko väčších osobností, dnes je tu kopec mladých hráčov. Pravdupovediac, nečakal som túto ponuku a veľmi ma potešila, aj keď som mal ešte jednu ďalšiu, pomerne vážnu. Aj tréner ma chcel vidieť, lebo som mal problémy s chrbticou a aj ja sám som sa chcel otestovať. Priznávam, že som po prípravných zápasoch trochu unavený, ale postupne sa do toho dostávam. Treba povedať, že v Poľsku sa netrénovalo tak kvalitne. Tu sa trénuje viac a ja verím, že od zápasu k zápasu to bude lepšie," povedal pre www.fkdukla.sk Marek Bažík.

7.6. Seye, Adámik a Pleva odchádzajú

Vedenie banskobystrických futbalistov už neponúklo ďalšiu zmluvu trojici Mouhamadou Seye, Jozef Adámik a Dalibor Pleva. Všetkým trom sa skončili profesionálne zmluvy a nové im neponúkli. "Stopér Jozef Adámik už v zime chcel prestúpiť do Baníka Ostrava, kam v zime odišiel trénovať Karol Marko a od dvojice Seye a Pleva sme tiež čakali určite viac ako v našom klube zo svojho futbalového majstrovstva predviedli. Najmä Seye zaostal za povesťou pohotového zakončovateľa, ktorá ho pred príchodom k nám predchádzala," povedal vedúci A-mužstva FK Dukla Banská Bystrica František Kunzo st.

_____________________________________________

MFK RUŽOMBEROK

13.6. Prichádzajú Belic, Práznovský a Držík

Hlavný tréner Ladislav Jurkemik na úvodnom tréningu privítal len dvoch nových hráčov v porovnaní s minulou sezónou - brankára Tomáša Belica a obrancu Olivera Práznovského. Tretím novicom by mal byť stredopoliar Igor Držík, ktorý naposledy pôsobil v českom Bohemianse. Spomenutá trojica síce ešte nemá zmluvy s mužstvom spod Čebraťa, ich príchod do Ružomberka je však už len formalitou. Káder siedmeho tímu uplynulého ročníka najvyššej slovenskej súťaže opustili útočníci Marko Jakšič a Tomáš Chovanec i stredopoliar Marko Blažič. Zmluvy sa tiež skončili Milomirovi Sivčevičovi a Pavlovi Penksovi, prvý spomenutý by však mal predĺžiť spoluprácu s Ružomberčanmi.

"Na začiatku prípravy je ťažké povedať, ako bude vyzerať mužstvo. Počas prípravy sa určite vymenia v kádri viacerí hráči. Troch nových Belica, Práznovského a Držíka som si do tímu vybral ja. Penksovi sa skončila zmluva, preto sme hľadali nejakého brankára. Kontrakt sa končí aj Sivčevičovi a je tu záujem o Jána Masla, preto sme hľadali aj stopéra. Držíka chcem pre to, že neviem, čo bude so Sedlákom a Slobodom, lebo mali vážne zranenia. Čakáme ešte posilu do útoku. Máme niekoľko vyhliadnutých hráčov, uvidíme, kto napokon príde. Spolieham sa na Belica, ktorý je dobrý brankár. Určite nemá pozíciu v základnej zostave istú, ale je to dobrá konkurencia. Všetci hráči sú na rovnakej štartovej čiare," povedal Ladislav Jurkemik na margo zmien v kádri.

_____________________________________________

FC NITRA

13.6. V príprave 31 hráčov, Šimonekovi ukradli auto

Nitrania majú v predbežnom kádri na blížiacu sa sezónu až 31 hráčov, po prvom týždni prípravy z nej vyradia štyroch až piatich futbalistov. "Z nových tvárí je na skúške Juhoafričan Sibusiso Thamanga Ntuli, je to stredopoliar, sú tu ešte dvaja Srbi - Nebojsa Prtenjak a Marko Krasič, mladší brat Miloša Krasiča z Juventusu Turín," povedal tréner Cyril Stachura. Do prípravy sa zapojí aj Arnold Šimonek. Reprezentant SR do 21 rokov bol naposledy na hosťovaní v českej Jihlave, tá si na neho však neuplatnila opciu. "Vraciam sa z hosťovania z Jihlavy, ale prvý tréning som zmeškal, pretože mi ráno ukradli auto, takže som sedel dve hodiny na polícii," pridal zaujímavosť Šimonek.

6.6. Tréner Stachura ostáva, útočník Šimonek sa vracia

Trénerom klubu bude aj v nasledujúcej sezóne Cyril Stachura. Vedenie mužstva spod Zobora sa s ním dohodlo na ročnej spolupráci s opciou na ďalší rok. "Môžem potvrdiť, že Cyril Stachura bude hlavným trénerom A-mužstva Nitry aj v ročníku 2011/2012. Dohodli sme sa na ročnej zmluve s ročnou opciou," informoval generálny manažér nitrianskeho klubu Jozef Petráni. Stachurovým asistentom zostane Igor Demo, ktorý bude zároveň pôsobiť aj pri mládežníckych tímoch. Ďalším asistentom hlavného kouča by sa mal stať Ladislav Totkovič, ktorý v minulosti pôsobil v Šali, Košiciach či Ružomberku. "Sme dohodnutí aj s pánom Totkovičom, ale ešte sme nič nepodpísali. Spoluprácu by sme mali spečatiť v najbližších dňoch," doplnil Jozef Petráni.

Do kádra ôsmeho tímu uplynulej sezóny Corgoň ligy sa z hosťovania v českej Jihlave vracia reprezentant SR do 21 rokov Arnold Šimonek. "Jihlava síce na neho mala opciu, ale nevyužila ju a keďže sa ´Arnymu´ k 30. júnu skončí hosťovanie v tomto klube, počítame s tým, že sa vráti do Nitry," uzavrel funkcionár nitrianskeho klubu.

_____________________________________________

DAC DUNAJSKÁ STREDA

20.6. Novým hlavným trénerom DAC Štefan Horný

Štefan Horný (nar. 13. januára 1957) podpísal s vedením tímu zo Žitného ostrova zmluvu do konca aktuálnej sezóny 2011/2012. Asistentmi Štefana Horného, ktorý v pondelok popoludní už viedol v Dunajskej Strede svoj prvý tréning, budú Krisztián Németh a Ján Veselý, druhý menovaný bude zároveň aj trénerom brankárov.

Bývalý dlhoročný ligový hráč Zbrojovky Brno a Slovana Bratislava Horný, ktorý sa do Dunajskej Stredy vracia po siedmich rokoch, prostredie najvyššej slovenskej futbalovej súťaže veľmi dobre pozná. V doterajšej kariére bol totiž hlavným trénerom ŠK Slovan Bratislava, Dukly Banská Bystrica, Tatrana Prešov, Artmedie Bratislava či FC ViOn Zlaté Moravce, viedol aj tím Koba Senec a treťoligový FC Ružinov. Aj z tohto menoslovu ligových klubov vidieť, že rodák zo Záhoria, ktorý najkrajšie hráčske časy prežil v Zbrojovke Brno, má bohatý trénerský životopis.

 "S funkcionármi Dunajskej Stredy som bol v kontakte už dlhšie obdobie. Počas uplynulého víkendu sme sa dohodli na podmienkach zmluvy a tiež aj na tom, že v pondelok už budem viesť prvé tréningy," povedal pre agentúru SITA Štefan Horný a pokračoval: "O ambíciách sa budeme s médiami rozprávať o mesiac, keď budeme vedieť, s akým kádrom budeme hrať Corgoň ligu. Teraz je to ešte predčasné. Pripravovať sa budeme doma, program letného tréningového obdobia je už dávnejšie naplánovaný. S kolegami Krisztiánom Némethom a Jankom Veselým, ktorí začali s mužstvom v príprave pracovať, sa budeme snažiť mužstvo čo najlepšie prichystať na novú sezónu. Čaká nás ešte veľa práce, aby mužstvo hralo podľa našich predstáv," zdôraznil bývalý dlhoročný ligový hráč Zbrojovky Brno a Slovana Bratislava.

Štefan Horný podpísal zmluvu na jeden rok. "O prípadnej opcii sme zatiaľ nerokovali. Všetko sa ukáže až počas sezóny. Ak mužstvo pod vedením pána Horného bude dosahovať dobré výsledky, na program dňa sa dostane aj opcia a rokovania o predĺžení zmluvy, ak nie, vtedy by aj zmluva o opcii bola zbytočná. Taký je trénersky život," skonštatoval generálny manažér klubu Dušan Chytil.

12.6. Prípravu odštartuje Radványiho asistent

Futbalisti začnú letnú prípravu pod taktovkou Krisztiána Németha, niekdajšieho asistenta bývalého hlavného trénera Mikuláša Radványiho. Agentúre SITA to  oznámil generálny manažér tímu zo Žitného ostrova Dušan Chytil a upresnil: "Vzhľadom na to, že rokovania okolo nového trénera A-mužstva pokračujú v týchto dňoch veľmi pomaly, rozhodli sme sa, že mužstvo začne letnú prípravu pod vedením trénerskej dvojice Krisztián Németh a Ján Veselý. Obaja v našom klube pôsobia už dlhšie, podmienky a pomery v ňom dôverne poznajú, takže teraz narýchlo nemusíme hľadať nejaké iné riešenie. Vieme, že zatiaľ je to iba taká improvizácia, ale s letnou prípravou čakať nemôžeme. Krisztián Németh je stále náš tréner, má požadovanú kvalifikáciu, takže s mužstvom začne pracovať on spolu s Jánom Veselým, ktorý má na starosti prácu s brankármi."

_____________________________________________

MFK KOŠICE

20.6. Na sústredenia do Rakúska s trojicou Srbov aj s Novákom

Futbalisti MFK Košice odcestovali na sústredenie do Rakúska aj s trojicou nových srbských hráčov. S Košičanmi sa pod Alpami budú pripravovať 19-ročný pravý obranca Boris Sekulič z treťoligového Karaburmu Belehrad, kde v minulosti začínal bývalý hráč MFK Nemanja Matič, ďalej 22-ročný stopér Ivan Ostojič z FK Dolina Padina a 24-ročný útočník Aleksandar Ljubičič z druholigového FK Šumadija 1903 Kragujevac. Na východe Slovenska by tak mohol zakotviť už druhý hráč s "tenisovým" menom, na poste stredného obrancu figuruje v kádri MFK už dlhšie Ivan Djokovič.

V Košiciach skúšali v minulých dňoch aj Slobodana Milanoviča a Ivana Ninkova. Informuje o tom klubová internetová stránka účastníka najvyššej slovenskej súťaže. Do tréningového procesu MFK Košice sa zaradil aj útočník Ján Novák, ktorý pre zranenie nehral prakticky celú uplynulú sezónu. Na sústredenie odcestoval aj 17-ročný Róbert Jano, ktorý naposledy hosťoval v Michalovciach.

7.6. Prezident klubu rokoval s predstaviteľmi mesta

Prezident futbalového klubu MFK Košice Blažej Podolák rokoval s primátorom Košíc Richardom Rašim a viceprimátorom Ladislavom Lazarom o fungovaní tohto corgoňligového klubu v najbližších rokoch. "Výstup z tohto rokovania je taký, že obaja akcionári - mesto Košice i spoločnosť Steel Trans - majú záujem na nájdení takého riešenia, ktoré by zabezpečilo fungovanie futbalu v tomto meste aj v najbližších rokoch. Pripravujeme podklady tak, aby sme onedlho informovali verejnosť, mestské zastupiteľstvo a klubových predstaviteľov o dohodách, ktoré už budú stopercentné," konštatoval prvý muž košického futbalového klubu. 

Keďže v minulých dňoch sa hovorilo aj o prípadnom príchode nového akcionára, médiá zaujímalo, či je táto možnosť reálna, či Podolák s Rašim a Lazarom hovorili o tejto možnosti aj počas ich posledného rozhovoru. "To sme teraz neriešili. Najprv musíme uzavrieť súčasné vzťahy. Nevylučujem, že v najbližších mesiacoch by sme mohli pripraviť priestor pre nového akcionára, investora či hlavného sponzora. V súčasnosti však presne neviem zadefinovať vzájomný vzťah, do ktorého by sme vstúpili," tvrdil šéf MFK Blažej Podolák.

6.6. Tréner Tarkovič odchádza

"S pánom Tarkovičom sme dnes sedeli a dohodli sa na ukončení vzájomnej spolupráce. Osobne verím, že sa naše cesty ešte v budúcnosti spoja. Je to mladý, ambiciózny tréner, o ktorom ešte budeme počuť na futbalovej scéne. V Košiciach odviedol dobrú prácu, naskočil do idúceho vlaku (po 10. kole vymenil Srba Žarka Djuroviča, pozn.) a napokon sa mu podarilo zachrániť náš klub medzi domácou elitou," uviedol prezident MFK Košice Blažej Podolák a pokračoval: "Pokiaľ ide o Tarkovičovho nástupcu vo funkciách, momentálne nerozmýšľam o pozícii hlavného kormidelníka či športového riaditeľa. V súčasnosti ešte rozdýchavam stres zo záveru uplynulej sezóny. Isté je, že prípravu na nový ročník začne mužstvo v pondelok 13. júna."

_____________________________________________

AS TRENČÍN

10.6. Kapitán Ševela predĺžil zmluvu

Kapitán tímu z Považia podpísal s klubom nový ročný kontrakt. "Som veľmi rád, že prišla ponuka na predĺženie spolupráce. Mojím osobným cieľom bolo zahrať si ešte najvyššiu súťaž a to sa mi aj splnilo. Teším sa na ďalšiu sezónu," citoval oficiálny klubový portál trenčianskych futbalistov www.astrencin.sk slová Martina Ševelu. Bývalý hráč Slovana Bratislava, Ozety Dukla Trenčín, ZTS Dubnica a Interu Bratislava bol jedným z lídrov mužstva AS v boji o postup do najvyššej súťaže a jeho zotrvanie na Sihoti je iba logickým vyústením doterajšej spolupráce. "Tréneri a vedenie ma dobre poznajú. Asi boli spokojní nielen s výkonmi, ale aj s prínosom v kabíne," tvrdil skúsený vodca AS Trenčín a pokračoval: "Ja som v Trenčíne spokojný. Žijeme tu už celá rodina. Deti chodia do školy a majú tu svoje krúžky."

Martin Ševela dovŕši 20. novembra 36. rok života. Mnoho hráčov v jeho veku má aktívnu kariéru už za sebou. Šéf trenčianskej kabíny zatiaľ na koniec nemyslí. "Vždy rozhoduje zdravie. Ak mi bude slúžiť a výkonnosť bude na úrovni, viem si predstaviť zápasy v drese AS aj v ďalšej budúcnosti. Mojím vzorom je Paolo Maldini, ktorý to potiahol do štyridsiatky. Hoci som starší, treba ísť za svojimi vzormi. Rozmýšľam však aj nad ďalšou kariérou. Mám druhú najvyššiu trénerskú licenciu a týmto smerom sa chcem uberať," dodal Martin Ševela.