Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 25, 2011

Dušan Tittel o jarnej časti Corgoň ligy

BRATISLAVA (SITA) – Prezident Únie ligových klubov Dušan Tittel na tlačovej besede s novinármi pred štartom jarnej časti najvyššej súťaže informoval o zámeroch ÚLK v rozličných oblastiach

 
 
 
 
Prezident ÚLK Dušan Tittel pred začiatkom jarnej časti Corgoň ligy 2010/2011. 23. februára 2011, Bratislava.

Schvaľovanie súpisiek corgoňligových klubov pred jarným štartom slovenskej najvyššej súťaže trvalo v utorok 22. februára iba 45 minút. Na stretnutí s novinármi to v pred štartom jarnej časti uviedol prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Dušan Tittel. K rýchlemu procesu tohto administratívneho kroku prispelo aj to, že v bratislavskom sídle ÚLK boli v čase schvaľovania potrebných dokumentov na rozdiel od minulých rokov iba zástupcovia účastníkov Corgoň ligy, lebo štart I. ligy je plánovaný o týždeň neskôr a súpisky jeho účastníkov bude ÚLK odobrovať až 1. marca.

Druhí asistenti nebudú musieť sedieť na lavičkách počas zápasov

Ďalšou novinkou okolo administratívy pre Corgoň ligu je fakt, že výkonný výbor ÚLK (VV ÚLK) súhlasil s tým, že tréneri, ktorí sú na oficiálnych súpiskách tímov uvedení na pozícii druhého asistenta, nemusia v deň zápasu povinne sedieť na lavičke náhradníkov spolu s hlavným koučom a prvým asistentom. Vďaka tomuto ústretovému kroku z dielne ÚLK môže na potvrdenom menoslove realizačného tímu MFK Dubnica figurovať Jozef Jankech, na súpiske FK DAC Dunajská Streda čerstvo získaná posila do ofenzívy Marián Tomčák a na zozname FC ViOn Zlaté Moravce Ján Rosinský. "Z praxe máme poznatky, že druhý asistent počas ligového stretnutia zväčša sedáva v hľadisku, respektíve plní pozorovacie úlohy, ktorými ho počas zápasu poverí hlavný tréner. Preto sme upustili od podmienky, že musí v deň zápasu sedieť na lavičke svojho tímu. Počas jarnej časti Corgoň ligy bude stačiť, ak tam bude sedieť hlavný tréner mužstva spolu s prvým asistentom," vysvetlil Dušan Tittel.

Rizikové zápasy bude určovať ÚLK

Rizikové zápasy jarnej časti súťažného ročníka Corgoň ligy 2010/2011 bude od 26. februára 2011 podľa rozhodnutia VV ÚLK určovať tento riadiaci orgán dvoch najvyšších futbalových súťaží na Slovensku. Podľa Dušana Tittela týmto rozhodnutím sa skončilo dvojvládie okolo riadenia a zasahovania do súťažného kalendára najmä Corgoň ligy. "Doterajšia prax bola taká, že na základe policajných operatívnych informácií a poznatkov rizikové zápasy vyhlasovala polícia v spolupráci s ÚLK a miestnou samosprávou. Bolo to najmä vtedy, keď polícia získala správy o chystaných výtržnostiach priaznivcov toho-ktorého klubu. Keďže z praxe európskych futbalových súťaží nepoznám prípad, že by polícia určovala herný program niektorej najvyššej futbalovej súťaže, rozhodli sme sa toto právo a povinnosť zobrať na seba. Ako riadiaci orgán dvoch najvyšších slovenských futbalových súťažiach budeme s určitým časovým predstihom definovať stretnutia, ktoré budú z bezpečnostného hľadiska rizikové." Podľa šéfa ÚLK zákon NR SR o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí je nedomyslený a zbytočne prísny. "V tomto zákone je napríklad stanovené, že rizikový zápas treba nahlásiť 21 dní pred jeho konaním. Skúste v stanovenej lehote vyhlásiť za rizikový zápas finále Slovenského pohára, ktoré sa bude hrať v nedeľu 8. mája 2011, keď jeho aktérov sa dozviete až 20. apríla po druhom odvetnom semifinálovom súboji FC ViOn Zlaté Moravce - MŠK Žilina? A tak by sme mohli pokračovať. Preto treba aj v tejto veci hľadať nejaký rozumný kompromis a nájsť riešenie, ktoré bude osožné pre všetky zainteresované strany," vysvetlil svoj postoj k často spomínanému zákonu z dielne Národnej rady SR č. 479/2008 Z.z. a vyhlášky č. 332/2009.

Práve zákon č. 479/2008 predpisuje organizátorom športových podujatí, na ktorom bude v hľadisku viac ako 2000 divákov, zadovážiť si kamerový systém, ktorý má monitorovať dianie v hľadiskách konkrétneho štadióna. "Samozrejme, že na všetkých dvanástich corgoňligových štadiónoch je funkčný kamerový systém, ale ešte som nepočul, že by na základe tejto nevyhnutnej technickej pomôcky bol na Slovensku odsúdený nejaký futbalový vandal, ktorý v hľadisku demoloval sedadlá a hádzal ich na plochu alebo po usporiadateľoch, či dokonca policajtoch. Ešte žiadneho výtržníka na Slovensku neodsúdili za ničenie cudzieho majetku, nik za nezodpovedal za výtržnosti počas športových podujatí. A teraz nemyslím iba na futbale, ale aj hokeji, basketbale, volejbale či hádzanej. Iba mestský úrad v Senici zakázal trom tiežfanúšikom Spartaka Trnava vstup na futbalový štadión Senice. Prečo sa k ich verdiktu nepripojili polícia a súdy a prečo to nebol zákaz vstupu na všetky slovenské futbalové štadióny? A kde je dokázané, že to boli práve fanúšikovia Trnavy? Iba preto, že mali na krku klubové šály Trnavy? Veď to mohol byť aj zastierací manéver. Je okolo toho veľa nejasnosti a všetku zodpovednosť za výtržnosti nejakých hlupákov a vandalov nesú futbalové kluby, hoci s tým nemajú nič spoločné. Funkcionári Trnavy, Slovana, Žiliny, Nitry či Košíc nikomu nekážu, aby robil na futbale výtržnosti. Nikoho neposielame do hľadiska s tým, aby podpaľoval v Trnave sedadlá alebo iné objekty," zdôraznil Dušan Tittel.

Práve pre vytrhané sedačky v sektore hostí prišlo vedenie ÚLK s novinkou. Počas jarnej časti sezóny 2010/2011 môže usporiadateľ majstrovského futbalového stretnutia odmontovať v sektore hostí sedadlá, ak má poznatky, že by im ich hosťujúci priaznivci chceli vytrhať, respektíve použiť ako zbraň proti usporiadateľom a policajtov. Ako prvý s týmto nápadom prišli v minulom súťažnom ročníku funkcionári MŠK Žilina, ktorí svoje sedadlá odmontovaním ochránili pred vandalmi z Trnavy. "Žilinčania boli vtedy prvou lastovičkou, ale svojim postupom porušili vtedajšie platné futbalové normy," reagoval Dušan Tittel v rozhovore pre agentúru SITA. "Vtedy však funkcionári Žiliny neboli potrestaní a teraz sme rovnakú možnosť ochrany svojho majetku umožnili aj iným klubom. Ak domáci budú chcieť z obavy pred výtržníkmi a vandalmi odmontovať sedadlá, môžu tak urobiť. Ak však funkcionári hostí budú trvať na tom, že sedadlá pre svojich priaznivcov chcú v sektore hostí mať, miesta na sedenie, organizátor im to musí zabezpečiť. Veď ani v niektorých nemeckých kluboch nemajú v sektore hostí oddelené sedadlá, ale na zápasy európskych pohárových súťaží ich musia namontovať. To isté chceme dosiahnuť aj u nás."

Aké zápasy a v ktorej televízii uvidíme priame prenosy z Corgoň ligy

Prezident ÚLK na tlačovej besede oznámil, že členovia VV ÚLK na svojom zasadnutí pred začiatkom jarnej časti Corgoň ligy 2010/2011 schválili prvých šesť priamych televíznych prenosov zo zápasov slovenskej najvyššej súťaže.
"Na zasadnutí VV ÚLK sme sa dohodli, že priame prenosy z majstrovských stretnutí Corgoň ligy budeme určovať operatívne podľa aktuálneho vývoja v tabuľke. Preto sme v týchto dňoch vybrali iba zápasy prvých šiestich jarných kôl. Začíname už v piatok 25. februára o 17.30 h divácky mimoriadne príťažlivým zápasom FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava," vysvetlil šéf ÚLK Dušan Tittel dôvod, prečo v rozpise jarnej časti CL je uvedených iba šesť priamych prenosov.


"Ďalšie stretnutia budeme do programu televízie zaraďovať podľa toho, ktoré mužstvá budú bojovať o majstrovský titul, respektíve o účasť v pohárových súťažiach, alebo ku koncu ročníka aj o zotrvanie v najvyššej súťaži. Pri tomto výbere vždy budeme pamätať na diváka, aby sme mu na obrazovku priniesli napínavé a zaujímavé meranie síl. Corgoňligový futbal bude zatiaľ iba na obrazovke Digi TV, lebo táto televízna stanica je vlastníkom vysielacích práv, takže by asi nemalo zmysel, aby tieto zápasy boli aj na verejnoprávnej televízii," upozornil Dušan Tittel na aktuálny stav okolo vlastníctva vysielacích práv a pokračoval: "Prestaňme už s demagógiou, že slovenský ligový futbal musí byť vo verejnoprávnom záujme predovšetkým na obrazovke RTVS - a zadarmo. S tým nesúhlasíme, lebo futbalové kluby majú príjem aj z predaja vysielacích práv. Ako bývalého hráča, reprezentanta a dlhoročného funkcionára ma osobne uráža, keď RTVS dokáže nájsť vysielací priestor pre akýkoľvek seriál, ale nevie vytvoriť adekvátny priestor pre priamy prenos zo slovenského ligového futbalu, hokeja, basketbalu, volejbalu či hádzanej. Preto nehaňte Digi TV, že kúpila vysielacie práva na Corgoň ligu. Buďme radi, že sa našiel aspoň niekto, kto má o náš futbal záujem."

Podľa šéfa ÚLK by malo byť samozrejmosťou, že slovenské televízie by mali vytvoriť platformu pre systematickú propagáciu nie iba slovenského futbalu, ale celého slovenského športu. "Absencia športu v televízii je dôkazom akceptácie nášho súčasného športu v slovenskej spoločnosti," konštatoval Dušan Tittel. Nad tým, že by futbal bol niekedy aj vo vysielaní RTVS, však nelámeme palicu. "Doteraz sme nemali s kým rokovať. Teraz, keď má RTVS novú riaditeľku pani Miloslavu Zemkovú, určite ju oslovíme a budeme sa usilovať nájsť spoločnú reč, respektíve rozumný kompromis, aby futbal v budúcnosti bol aj na obrazovkách RTVS."

Prehľad doteraz známych televíznych prenosov z úvodných kôl jarnej časti Corgoň ligy 2010/2011:

19. kolo, piatok 25.3. o 17.30 h: FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava

20. kolo, piatok 4.3. o 17.30 h: FC Nitra - FK Senica

21. kolo, piatok 11.3. o 17.30 h: FK DAC 1904 Dunajská Streda - MŠK Žilina

22. kolo, utorok 15.3. o 17.30 h: ŠK Slovan Bratislava - FK DAC 1904 Dunajská Streda

23. kolo, piatok 18.3. o 17.30 h: FK Senica - FC Spartak Trnava

24. kolo, piatok 1.4. o 17.30 h: MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava

Nie rasizmu a násiliu, súťaž pre fankluby, maxivlajka pre víťaza

Vedenie ÚLK v úzkej spolupráci s Asociáciou profesionálnych futbalistov (APFS) je iniciátorom celoštátnej kampane pod názvom "Nie rasizmu, stop násiliu." Prvý diel tohto seriálu celoročných verejných apelov proti prenikaniu rasizmu a násilníckych skutkov a výtržností na futbalové štadióny bude už v piatok 25. februára 2011 v trnavskom Štadióne Antona Malatinského pred stretnutím 19. kola Corgoň ligy FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava. "Tento projekt sme urobili s ambíciou, aby sa stal vhodnou platformou boja nie iba proti rasizmu, ale aj proti násiliu. Násilie na štadiónoch ma trápi možno ešte oveľa viac ako fakt, že na všetkých štadiónoch nemáme vyhrievané trávniky," priznal Dušan Tittel a pokračoval: "Vandali a výtržníci nám totiž už niekoľko rokov vyháňajú slušných fanúšikov a návštevníkov z hľadísk futbalových štadiónov. Futbalisti, ktorí boli aktívni v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia, nechápu, odkiaľ sa tieto prejavy nešportového správania u nás vzali. Nechápu, že niektorí vandali prídu do hľadiska nie fandiť, ale robiť výtržnosti a mnohokrát beztrestne poškodzovať cudzí majetok."

Prezident ÚLK na stretnutí s novinármi vysvetlil aj spôsob, ako chce týchto výtržníkov eliminovať. "V tejto oblasti bude veľmi dôležité, aby sme naďalej veľmi dobre komunikovali najmä s fanklubmi. Doteraz sme s nimi mali mnoho stretnutí a besied. Niekedy to bolo lepšie, niekedy horšie, ale nesedíme so založenými rukami. Spoločne hľadáme spôsob ako nežiaduce násilie dostať z našich štadiónov preč." Podľa neho je teraz na ťahu ministerstvo spravodlivosti. Jeho pracovníci by mali v prvom rade pripraviť účinnú legislatívu. "Podľa môjho názoru ÚLK v spolupráci s ministerstvom vnútra a s políciou by mala chrániť futbalové kluby pred vandalmi, a nie hádzať všetku zodpovednosť na futbalové kluby. Volať ich na zodpovednosť za organizáciu každého aj bežného ligového zápasu. Ako môžu funkcionári zabrániť tomu, že na zápas príde skupina chuligánov, ktorí vôbec nebudú priaznivcami ich klubu, hoci sa pred verejnosťou takto prezentujú a začnú rozbíjať sedadlá a ničiť cudzí majetok? K tomu sa treba postaviť zodpovedne. Nie hádzať horúci zemiak z jednej inštitúcie na druhú. Tu by podľa mňa rozhodujúcu úlohu mali zohrať zložky, ktoré majú strážiť dodržiavanie platných zákonov. Oni by mali vyriešiť túto úlohu," definoval Dušan Tittel poslanie polície pri ochrane futbalových fanúšikov a funkcionárov.

"Som presvedčený, že ak sa k tomu polícia postaví čelom, ich postoj pomôže aj fanklubom, ktorým chuligánmi robia zlé meno. Treba jednoznačne pritvrdiť legislatívu. Pokiaľ ide o prejavy rasizmu, aj proti ním budeme bojovať... Budeme chodiť na besedy do škôl, aby už malé deti pochopili, že nie je podstatné, či je niekto z Afriky, alebo z Európy, ale či ten človek je dobrý futbalista, alebo nie. Budeme ich učiť, že rasová neznášanlivosť a prejavy xenofóbie a rasizmu do našej spoločnosti nepatria."

Novinkou z dielne ÚLK, ktorá by mala prispieť ku skultúrneniu prostredia a "ovzdušia" na futbalových štadiónoch, je súťaž o najlepší futbalový fanklub. "Výkonný výbor ÚLK na konci súťažného ročníka 2010/2011 vyhodnotí súťaž o najlepší fanklub a víťazovi tejto dlhodobej súťaže zaplatí výrobu sektorovej klubovej vlajky podľa ich požiadaviek. Aj takto chceme ozajstných fanúšikov motivovať, aby zo svojich radov pomohli odbúrať vandalov, ktorí sa mnohokrát za ich aktivity skrývajú," vysvetlil prezident ÚLK novú taktiku v práci s členmi registrovaných fanklubov corgoňligistov.

Nepáči sa mu tendencia policajtov preniesť zodpovednosť za futbalových vandalov na kluby, ktoré doteraz boli proti ich výtržnostiam úplne bezmocné. "Na dodržiavanie zákonov je tu predsa polícia! Ak idete po diaľnici - a je tam tabuľa určujúca rýchlosť 110 km za hodinu a vy idete 150 km za hodinu, tak vás polícia okamžite rieši. Ak je v tejto krajine zákon, že nemôžete beztrestne trhať sedadlá a používať ich ako zbraň proti usporiadateľom a policajtom, tak polícia musí zakročiť a nastoliť poriadok. Samozrejme, proti vandalom musíme postupovať spolu, ale na stráženie verejného poriadku je tu polícia. Neviem si predstaviť, že by to mali riešiť iba organizátori. Organizátor predsa nemôže byť zodpovední za fanúšikov, ktorí nie sú priaznivcami klubu - a ktorí sa za nich iba skrývajú. Keď dnes vieme riešiť rómsky problém v Malackách, kde je problém medzi dvadsiatimi Rómami, tak si treba uvedomiť, že my tu 20 rokov hráme športové súťaže, ktoré treba tiež riešiť. Nemôžeme zatvárať oči a tváriť sa, že nás sa to vôbec netýka. Podľa mňa za poriadok na športoviskách je zodpovedný najmä ten, kto je určený na to, aby sa v tejto krajine dodržiaval zákon. A to je predsa polícia," dodal Dušan Tittel, prezident ÚLK, ktorá na Slovensku riadi dianie v dvoch najvyšších futbalových súťažiach.