Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 9, 2011

Filip Šebo kráľom Corgoň ligy

SENEC (SITA) - Na galaprograme v seneckom amfiteátri vyhlásili výsledky ankety odborníkov ako aj kráľa strelcov najvyššej futbalovej súťaže

 
 
 
 
Dvadsaťsedemročný útočník Slovana Bratislava Filip Šebo sa stal suverénne Najlepším hráčom Corgoň ligy v sezóne 2010/2011 a navyše dosiahol s 22 gólmi celkové prvenstvo aj medzi kanoniermi v Pohári denníka SME. Senec, 8. júl 2011.

Dvadsaťsedemročný útočník Slovana Bratislava Filip Šebo sa stal suverénne Najlepším hráčom Corgoň ligy v sezóne 2010/2011 a navyše dosiahol s 22 gólmi celkové prvenstvo aj medzi kanoniermi v Pohári denníka SME. Za najlepšieho trénera vyhlásili Stanislava Grigu z FK Senica, objavom minulého ročníka bol talentovaný, iba 18-ročný mládežnícky reprezentant a obranca Slovana Bratislava Lukáš Pauschek.

Výsledky ankiet vyhlásili počas piatkového slávnostného galavečera v Senci. Najväčšie zastúpenie v jednotlivých anketách mali pochopiteľne úradujúci majster a víťaz Slovenského pohára ŠK Slovan Bratislava ako aj prekvapenie uplynulého ročníka najvyššej domácej súťaže - vicemajster FK Senica.

V Jedenástke sezóny 2010/2011 má tiež najväčšie zastúpenie - až poltuctom hráčov - bratislavský klub z Pasienkov, traja sú zo Senice a dvaja hráči zo Žiliny, ktorí sa dokázali presadiť napriek faktu, že po jesennej časti prestúpili do zahraničia. Pre úplnosť je potrebné poznamenať, že Marko Milinkovič si vlani na jeseň obliekal dres MFK Košice, na jar však už hral za Slovan. Najlepšiu jedenástku Corgoň ligy 2010/2011 tvoria: Petr Bolek (Senica) - Lukáš Pauschek, Martin Dobrotka (obaja Slovan), Mário Pečalka (Žilina - Hapoel Tel Aviv/Izr.), Filip Lukšík (Senica) - Karim Guédé (Slovan) - Marko Milinkovič (Košice - Slovan), Róbert Jež (Žilina - Górnik Zabrze/Poľ.), Igor Žofčák - Filip Šebo (obaja Slovan), Ondřej Smetana (Senica).

Laureáti v spomenutých piatich anketách vzišli z hlasovania dvoch desiatok futbalových odborníkov - 12 hlavných trénerov corgoňligových klubov, dvoch reprezentačných kormidelníkov (Vladimír Weiss - A-tím, Ivan Galád - SR "21") ako aj šiestich funkcionárov a predstaviteľov Únie ligových klubov a Slovenského futbalového zväzu (Dušan Tittel - prezident ÚLK, Dušan Huňady - riaditeľ ÚLK pre Corgoň ligu, Dušan Keketi - riaditeľ ÚLK pre I. ligu, Ján Greguš - technický riaditeľ SFZ, Milan Lešický - člen VV SFZ, Ladislav Borbély - predseda trénersko-metodickej komisie SFZ).

"Som rád, že po určitej odmlke a po pár rokoch sme sa rozhodli obnoviť tradíciu vyhlasovania takýchto ankiet z domácej futbalovej súťaže. Myslím si, že hráči si to za svoje výkony zaslúžia. Osobne si spomínam na roky, keď sa takáto akcia konala vždy v Ružomberku pod názvom Jedenástka roka, na ktorej som sa ako hráč aktívne zúčastnil šesť či sedemkrát. Určite chceme pokračovať v tejto tradícii každý rok," vyjadril sa šéf ÚLK Dušan Tittel.

Najväčšou osobnosťou uplynulého corgoňligového ročníka sa stal nepochybne slovenský reprezentant Filip Šebo, ktorý figuroval až v troch z piatich vyhlásených ankiet a výraznou mierou prispel k zisku double pre Slovan. Za najlepšieho hráča zvolili dôrazného útočníka všetci dvadsiati hlasujúci. Svojimi 22 gólmi v uplynulej sezóne zopakoval F. Šebo svoj zápis zo sezóny 2004/2005, keď sa tešil z premiérovej koruny kráľa strelcov ešte v drese Artmedie Bratislava. Viac zásahov v jednom ročníku elitnej slovenskej ligovej súťaže dosiahli iba Róbert Semeník (29 - sezóna 1995/1996) a Szilárd Németh (23 - sezóna 2000/2001). Šebo je zároveň iba štvrtým hráčom, ktorý dokázal zopakovať strelecký triumf, rovnako dva takéto primáty za sebou majú na konte aj Róbert Semeník, Szilárd Németh a Marek Mintál. "Som presvedčený, že Filip Šebo si tieto ocenenia naozaj zaslúži, bol najvýraznejšou postavou uplynulej corgoňligovej sezóny. Slovanu mimoriadnym spôsobom, najmä strieľaním dôležitých gólov, pomohol k zisku cenného double," uviedol na margo útočníka "belasých" prezident Únie ligových klubov Dušan Tittel.

Aj triumf Stanislava Grigu bol jednoznačný (dostal 18 hlasov). Svoje trénerské kvality preukázal v Senici, keď tím zo Záhoria priviedol k 2. miestu v konečnej tabuľke a k historickej účasti v európskych pohároch.

V už spomenutej Jedenástke uplynulého ročníka CL figuruje sedem slovenských futbalistov, ale aj štyria legionári - Guédé z Toga, Milinkovič zo Srbska, Bolek a Smetana z Česka. Okrem Milinkoviča nastúpili ďalší dvaja hráči počas minulej sezóny až v drese dvoch klubov. Pečalka a Jež účinkovali na jeseň ešte v Žiline, na jar však prijali zahraničný angažmán a odišli do izraelského tímu Hapoel Tel Aviv, resp. do poľského klubu Górnik Zabrze.

Piatkový slávnostný športovo-kultúrny galavečer v Senci pripravila Únia ligových klubov v spolupráci s marketingovým partnerom UFA Sports Slovensko a partnermi Corgoň ligy firmou Heineken Slovensko, spoločnoťou Adidas Slovensko, Slovenským rozhlasom a partnerom podujatia firmou Tissot. V programe, ktorý moderoval Patrik Švajda a režíroval Ján Ďurovčík, vystúpila speváčka Jana Kirschnerová, ďalej Gasp3 a prítomní mohli vidieť ukážky z pripravovaného muzikálu Ôsmy svetadiel.

Prehľad laureátov a ocenených futbalistov za uplynulú corgoňligovú sezónu 2010/2011:

Jedenástka Corgoň ligy 2010/2011:

Petr Bolek (FK Senica, 6 hlasov)

Lukáš Pauschek (ŠK Slovan Bratislava, 7 hlasov)

Martin Dobrotka (ŠK Slovan Bratislava, 11 hlasov)

Mário Pečalka (MŠK Žilina - Hapoel Tel Aviv/Izr., 8 hlasov)

Filip Lukšík (FK Senica, 18 hlasov)

Karim Guédé (ŠK Slovan Bratislava, 15 hlasov)

Marko Milinkovič (MFK Košice - ŠK Slovan Bratislava, 12 hlasov)

Róbert Jež (MŠK Žilina - Górnik Zabrze/Poľ., 13 hlasov)

Igor Žofčák (ŠK Slovan Bratislava, 17 hlasov)

Filip Šebo (ŠK Slovan Bratislava, 20 hlasov)

Ondřej Smetana (FK Senica, 16 hlasov)

Najlepší tréner: Stanislav Griga (FK Senica) - 18 hlasov

Najlepší strelec: Filip Šebo (ŠK Slovan Bratislava) - 20 hlasov

Najlepší hráč: Filip Šebo (ŠK Slovan Bratislava) - 20 hlasov

Objav sezóny: Lukáš Pauschek (ŠK Slovan Bratislava) - 13 hlasov