Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 5, 2015

Horúca 4. priečka

BRATISLAVA (PETER ŠURIN/SFZ) - Hoci na spodku tabuľky Fortuna ligy sa vyjasňovalo, až sa prakticky vyjasnilo, hore je to stále napínavé

 
 
 
 
Podľa aktuálnej tabuľky Fortuna ligy dvaja najväčší ašpiranti na boj o štvrtú priečku: tímy ŠK Slovan Bratislava a FK Senica. Na snímke zľava Lukáš Opiela (Senica) a Seydouba Soumah (Slovan). Bratislava, 4. máj 2015.

Hrá sa o majstra, hrá sa o poradie za lídrom, svoju cenu – a veľkú – má ešte aj 4. priečka. Lebo na nej leží v tejto chvíli miestenka do Európskej ligy!

Aj to je následok výsledku finále Slovnaft Cupu, v ktorom v rozstrele vyhral Trenčín nad Senicou. Pre AS znamená historický triumf zároveň garanciu, že v sezóne 2015/16 stopercentne bude účinkovať na európskom fóre, v jednom z dvoch pohárov pod egidou UEFA. Ak domácu najvyššiu súťaž historicky premiérovo vyhrá, bude figurovať medzi účastníkmi Ligy majstrov (začne v 2. predkole), ak po finiši skončí ako druhý (prípadne tretí, nižšie vzhľadom na momentálny bodový stav vo Fortuna lige už byť nemôže), získa miestenku do Európskej ligy.

Senica si však nedeľnou prehrou v Poprade v pohári a pondelkovou na Pasienkoch v lige skomplikovala svoje prípadné účinkovanie na európskej scéne v novej sezóne.

"Ešte v tej minulej platilo, že zdolaný finalista domáceho pohára sa v prípade, že jeho víťaz sa stal majstrom a získal double, kvalifikoval do Európskej ligy. UEFA však tento predpis zmenila a v ročníku 2015/16 má ligové umiestnenie prednosť pred prehrou vo finále domáceho pohára,“ vysvetlil šéf medzinárodného a organizačného oddelenia SFZ Peter Pálenčík.

V praxi to znamená, že Slovensko má v novej pohárovej sezóne jedno mužstvo v Lige majstrov a tri v Európskej lige, pričom rozdelenie miesteniek v pohári číslo 2 bolo 1+2 (víťaz Slovnaft Cupu + dvaja z Fortuna ligy podľa najlepšieho umiestnenia v nej), prípadne 0+3 (druhý, tretí a štvrtý z konečnej ligovej tabuľky, pokiaľ je víťaz pohára zároveň majstrom).

V prípade, že Trenčín získa aj titul, do Európskej ligy by šli tímy z 2., 3. a 4. miesta, ak by sa AS umiestnil na druhom resp. treťom mieste v poradí Fortuna ligy, hral by v Európskej lige ako víťaz Slovnaft Cupu a z najvyššej súťaže by si právo účasti vybojovali ešte dva kluby (z 2. resp. 3. miesta a zo 4. miesta).

V každom prípade je 4. priečka v konečnej tabuľke Fortuna ligy v tejto chvíli zaujímavá pre tých, ktorí majú záujem (a aj potrebnú kvalitu) o štart na medzinárodnom fóre. Podľa klubových vyjadrení - ak reálne uvažujeme, že Trenčín a Žilina si podelia dva najvyššie stupne - sa to týka tretej Trnavy, štvrtého Slovana a piatej Senice. Jeden z nich sa však do Európy v ročníku 2015/16 nepozrie...