Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 4, 2015

Ivan Kozák: "Čísla potvrdzujú stúpajúci záujem o ligový futbal"

BRATISLAVA (ÚLK/fortunaliga.sk) - Rozhovor s prezidentom ÚLK o doterajšom priebehu Fortuna ligy a ďalších aktuálnych témach

 
 
 
 
Prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák

Jednou z noviniek, ktoré ÚLK prináša fanúšikom na začiatku fortunaligovej sezóny 2015/16 je Index kvality. S akým zámerom ste toto hodnotenie hráčov na základe oficiálnych štatistík vytvorili?

Našou ambíciou je neustále prinášať futbalovým fanúšikom na Slovensku nové atraktívne témy a jednou z nich je Index kvality. Predstavuje vyvážené štatistické kritériá, na základe ktorých vieme vyhodnotiť rebríček najlepších hráčov v jednotlivých formáciách. Veľmi si ceníme spoluprácu s reprezentačným úsekom SFZ, ktorý nám tieto indexy pripravil tak, aby boli čo najobjektívnejšie a zaujímavé rovnako pre fanúšikov i odbornú verejnosť.

Plánujete aj ďalšie využitie zápasových štatistík?

Áno, z každého kola Fortuna ligy vyberieme dva TOP zápasy, v rámci ktorých porovnáme mužstvá či kľúčové opory oboch tímov práve z hľadiska štatistík.

Na aké novinky sa ešte môžu fanúšikovia tešiť v blízkej budúcnosti?

Intenzívne pracujeme na vytvorení jasnej a bohatšej štruktúry vlastných médií Fortuna ligy. Okrem nedávno spustenej mobilnej aplikácie pripravujeme facebookový profil a postupne vstúpime aj do priestoru ďalších nových médií. Zároveň pracujeme na eventovom projekte pre túto sezónu Fortuna ligy, ktorý bude čoskoro pripravený a budeme ho môcť predstaviť verejnosti. Len načrtnem, že sa opäť vydáme na cestu po fortunaligovom Slovensku.

Ako ste spokojný s prvými tromi kolami ligovej súťaže?

Výborné návštevy, dobré zápasy, veľa gólov, to sa divákom musí páčiť.

Do Fortuna ligy sa zo zahraničia vrátilo veľa osobností. S výnimkou Jána Vlaska zostali pôsobiť na Slovensku všetci členovia najlepšej jedenástky Fortuna ligy 2014/15. Ktorí futbalisti vás v tejto silnej konkurencii svojimi výkonmi upútali v úvode novej sezóny?

Takí hráči ako Ján Mucha, Martin Jakubko či Tomáš Ďubek môžu našej lige len pomôcť. V úvodných kolách naozaj ťažko vyberať jednotlivcov. Na kvalitné výkony z minulej sezóny nadviazali Trenčín a Žilina, dobre odštartovali Dunajská Streda, Myjava i Skalica, pričom v prípade všetkých týchto klubov nemôžeme hovoriť len o jednom či dvoch ťahúňoch. Za ich úspechmi je často sila kolektívu. Mňa veľmi teší, že sa naďalej presadzuje množstvo mladých talentovaných hráčov, ktorí sú lákadlom Fortuna ligy. Vyrastajú nám tu futbalisti, ktorí sa budú môcť čochvíľa presadzovať aj na európskych trávnikoch, ako napríklad Ondrej Duda, a to je dobre!

Päť víkendových zápasov sledovalo priamo na štadiónoch 17 926 divákov, čo predstavuje výborný priemer 3585 fanúšikov na zápas. Veríte, že pôjde o trvalý trend?

Veríme, že čísla budú mať v tejto sezóne stúpajúci trend. S napätím očakávame otvorenie trnavskej City Areny. Sledujeme však rastúci divácky záujem aj u ostatných klubov ako Dunajská Streda, či naposledy v Senici na regionálnom derby so Skalicou. Je dôležité, aby práce na rekonštrukcii a skvalitňovaní infraštruktúry pokračovali aj na ďalších štadiónoch.

Návšteva 3. kola – 6443 divákov prišla na prestížny súboj DAC Dunajská Streda – Slovan Bratislava, ktorý v priamom prenose vysielala RTVS. Čo hovoríte na úroveň tohto šlágra?

Žiaľ, nemohol som ho vidieť naživo, keďže som bol na zápase Spartak Myjava – MŠK Žilina. Z videného však usudzujem, že sa hralo pred vynikajúcou kulisou a zápas mal veľmi dobré parametre. Slovan išiel do vedenia po peknom góle Priskina, no Dunajská Streda potvrdila svoju vysokú silu na domácej pôde. Duely pred takýmito návštevami musia baviť fanúšikov, hráčov, funkcionárov i televíznych divákov.

Aký je momentálny vývoj rokovaní o vysielacích právach na Fortuna ligu?

Ako sme už prezentovali, rokovania s RTVS sú v pokročilej fáze, preto aj šláger posledného kola vysielala verejnoprávna televízia, zatiaľ však nie je nič definitívne dohodnuté. Potvrdená je dohoda so skupinou Markíza o prenosoch na TV Dajto od 8. kola. Rokovania ešte prebiehajú, témou sú aj internetové prenosy a veríme, že čoskoro budú ukončené. Cítili sme výrazný tlak, aby sa futbal vrátil na televízne obrazovky, z čoho mám radosť. O futbal je záujem, dokazujú to aj čísla sledovanosti zápasov. Stretnutie Trenčína so Steauou Bukurešť v Lige majstrov videlo viac ako 173-tisíc televíznych divákov. Nedeľňajší zápas DAC so Slovanom mal dokonca ešte vyššiu sledovanosť – 176-tisíc divákov.

Dve z troch doterajších kôl priniesli gólový priemer nad tri presné zásahy na stretnutie. Je to podľa vás, že väčšina mužstiev stavila na ofenzívny futbal?

Je to vynikajúci trend pre divákov! Korením futbalu sú góly a my máme radosť, keď priemer gólov na stretnutie stúpa. Áno, máme v lige mužstvá, ktoré hrajú ofenzívne. Trenčín, Žilina, ale aj Slovan či Myjava sú viac ofenzívne ladené tímy. Pripájajú sa aj ďalší, a to nás teší.

Fortuna liga 2015/16 má netradične dvoch nováčikov – Michalovce a Skalicu. Ako zatiaľ hodnotíte ich prínos pre najvyššiu súťaž?

Obaja určite priniesli oživenie. Michalovce sú jediným zástupcom východu Slovenska v elitnej súťaži. Atmosféra na prvom zápase s Trenčínom bola vynikajúca, štadión vypredaný a majster mal čo robiť, aby nad nováčikom tesne zvíťazil. Výsledky Zemplínčanov zatiaľ nie sú podľa ich predstáv, ale herne nesklamali a aj s veľkou podporou divákov na svojom štadióne nesporne majú na to, aby sa v tabuľke posunuli vyššie. Skalica vletela do Fortuna ligy ako vietor. Vyhrala na "domácej" pôde Ružomberka v Poprade, čo čakal málokto. Futbal je však krásny aj v tom, že prináša prekvapenia. Uvidíme, či sa Skalici podarí potvrdiť dobré výsledky aj v nasledujúcich kolách.