Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

December 16, 2010

K. Belaník: "Chceme, aby hnutie určilo smer nášho vývoja"

BRATISLAVA (SITA) - Nosnou témou štvrtkového stretnutia pracovnej skupiny Únie ligových klubov (ÚLK) v Bratislave boli rozhovory o chystanej inovácii stanov ÚLK, ktorá riadi činnosť dvoch najvyšších futbalových súťaží v SR - Corgoň ligy a I. ligy.

Nosnou témou štvrtkového stretnutia pracovnej skupiny Únie ligových klubov (ÚLK) v Bratislave boli rozhovory o chystanej inovácii stanov ÚLK, ktorá riadi činnosť dvoch najvyšších futbalových súťaží v SR - Corgoň ligy a I. ligy.

Pre agentúru SITA to po skončení rokovania povedal prezident ÚLK Karol Belaník. Ako súčasný šéf ÚLK, ktorého prezídium nečakane odvolalo z funkcie na rokovaní v Žiline 8. decembra (vo funkcii zatiaľ zostáva do 19. januára 2011, pozn.) ďalej povedal, rokovanie pracovnej komisie bolo otvorené, do jej činnosti sa mohol zapojiť každý predstaviteľ futbalového klubu, ktorý priniesol nejaký impulz, respektíve navrhol konštruktívnu zmenu v súčasných platných Stanovách ÚLK.

"Našou ambíciou je, aby futbalové hnutie prišlo s inováciou platných stanov. Budeme radi, keď zástupcovia ligových klubov, ktoré patria do ÚLK, prídu iniciatívne s myšlienkami, ktoré by mali obsahovať nové stanovy tejto inštitúcie. Nechceme nič diktovať zhora. Preto sme zvolili formu otvoreného pracovného stretnutia, na ktoré mohol prísť každý, kto mal seriózny záujem," vysvetlil Karol Belaník a pokračoval: "Na stretnutí boli štatutárni zástupcovia klubov, boli medzi nami aj právnici, prišli ľudia, ktorí sa vyznajú v legislatíve, ale aj funkcionári z futbalového hnutia. Po posledných udalostiach, ktoré sa v ÚLK udiali, potrebujeme spoločne nájsť filozofiu, určiť hlavnú líniu či vypracovať víziu toho, ako budeme v práci pokračovať. Musíme nájsť spôsob ako sa bude únia ďalej vyvíjať, čo bude táto inštitúcia robiť pre rozvoj futbalu na Slovensku. Tu predsa nejde o Belaníka alebo niektorú inú persónu zo súčasného výkonného výboru či prezídia ÚLK. Tu ide o celý slovenský futbal."

Karol Belaník v rozhovore pre agentúru SITA tiež pripomenul, že v týchto dňoch sa spolu so spolupracovníkmi rozhodli pracovať na inovácii pravidiel a predpisov, ktorými sa ÚLK doteraz riadila. Pomocnú ruku by mali podľa neho podať všetci, ktorí k doterajšej práci mali nejaké výhrady či pripomienky. Teraz majú veľkú šancu, aby sa o ich návrhoch mohlo rokovať a uvažovať na celoštátnej úrovni. "Teraz môžeme hovoriť aj o zložení výkonného výboru ÚLK, o poslaní jej prezídia, o kompetenciách prezidenta ÚLK, o náplni práce výkonného výboru, o povinnostiach riaditeľov pre Corgoň ligu a I. ligu. My sme v tomto štádiu vývoja otvorení širokej diskusii, ponúkame každému, nech sa k novým stanovám ÚLK vyjadrí. Radi by sme do polovice januára 2011 zozbierali čo najviac podnetov, ktoré by mohli skvalitniť našu prácu," zdôraznil Karol Belaník.

"ÚLK je predsa mladá inštitúcia, stále sa máme čo učiť. Nik z nás nemá patent na rozum. Ak spojíme svoje sily pre dobro slovenského futbalu, máme šancu určiť pravidlá hry, ktoré nebudeme musieť zásadne meniť počas zápasu. Teraz k tomu došlo, ale to sú veci, ktorým sme nemohli zabrániť. Už sa k nim nechcem vracať. Chceme sa pozerať dopredu. Únia ligových klubov by mala fungovať aj bez Belaníka a ďalších členov výkonného výboru. Iniciátori zmien možno na najbližšom rokovaní 19. januára zvolia iné vedenie ÚLK, možno bude mať iné poslanie, prípadne podobu, ale slovenský futbal potrebuje autonómny riadiaci orgán. Tento trend predsa doterajšie skúsenosti potvrdili. Preto treba spoločne robiť na tom tak, aby to bolo v prospech klubov Corgoň ligy a I. ligy," konštatoval Karol Belaník

Šéf ÚLK tiež uviedol, že ďalšie stretnutie pracovnej skupiny, ktorá má za úlohu prichystať inováciu stanov ÚLK, bude v stredu 12. januára 2011 pravdepodobne v novom sídle Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na Trnavskej ceste.