Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

November 4, 2014

Transparentom v Dunajskej Strede sa bude zaoberať DK SFZ, ÚLK aj klub ho ostro odsúdili

BRATISLAVA (SFZ/SITA) - Sumárna správa k udalostiam zo zápasu 16. kola Fortuna ligy FC DAC 1904 Dunajská Streda - FK Senica

 
 
 
 
Zľava: Erik Ujlaky (DAC), Peter Pavlík (Senica) a Ákos Szarka (DAC) v zápase 16. kola Fortuna ligy FK DAC 1904 Dunajská Streda - FK Senica (3:0). Dunajská Streda, 1. novembra 2014.

Slovenský futbalový zväz (SFZ) sa zaoberá kontroverzným transparentom v hľadisku, ktorý počas sobotňajšieho duelu 16. kola Fortuna ligy FC DAC 1904 Dunajská Streda - FK Senica (3:0) nezakryla ani panujúca hmla. 

"Všetky dostupné informácie o danom zápase a (nielen) o inkriminovanom transparente zbierame a dávame k dispozícii Disciplinárnej komisii SFZ, ktorej to patrí do kompetencie. Taktiež informácie a audiovizuálne záznamy (fotografie) postúpil bezpečnostný manažér SFZ polícii," uviedol manažér komunikácie a PR SFZ Juraj Čurný

Na tribúne sa objavil veľký nápis "Danke - Grazie 1938. Nov.2.", pričom v uvedený deň tzv. Viedenská arbitráž rozhodla o pripojení južného územia Slovenska k horthyovskému Maďarsku. Slovensko pre rozhodnutie z 2. novembra 1938 prišlo o štvrtinu svojho vtedajšieho územia. 

Únia ligových klubov, ako riadiaci orgán najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, takisto odsúdil tento transparent.

"Odsudzujeme akékoľvek prejavy intolerancie na futbalových štadiónoch. FC DAC ako klub svoje stanovisko voči takýmto prejavom jasne prezentoval v 14. kole Fortuna ligy, kedy sa jednoznačne prihlásil k boju proti takýmto prejavom. Na základe komunikácie s klubom zo Žitného ostrova pevne veríme, že sa podarí identifikovať jednotlivcov, ktorí takýmto spôsobom zbytočne vnášajú do žičlivého futbalového prostredia, ktorým je Dunajská Streda známa, nepatriace radikálne politické názory," povedal prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák, ktorý bol spoločne s výkonným riaditeľom ÚLK Michalom Mertinyákom prítomný priamo na iknriminovanom zápase. 

Transparent odsúdilo aj vedenie dunajskostredského tímu. "Transparent nemá nič spoločné s našou víziou moderného európskeho futbalu so všetkým čo k nemu patrí, ktorá je identická s aktuálnymi gestami UEFA proti intolerancii. V súčasnosti preverujeme, akým spôsobom sa transparent do areálu štadióna dostal. FC DAC 1904 Dunajská Streda je futbalový klub s bohatou históriou. V rámci doterajšej existencie od roku 1904 bol účastníkom maďarských, česko-slovenských a slovenských futbalových súťaží. Spoločným menovateľom pre všetky obdobia vždy bola a je radosť z futbalu bez snahy o prezentáciu politických či iných gest jednotlivcov alebo skupín. Nemáme záujem podporovať jednotlivcov ani skupiny, ktoré sa na úkor futbalu snažia vnášať na štadióny propagáciu radikálnych myšlienok, ktoré sú v rozpore so základnými ľudskými právami a slobodami," uvádza sa v stanovisku FC DAC 1904.