Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 21, 2015

Trofej Esencia hry si premiérovo prevezme klub AS Trenčín

BRATISLAVA (SITA/TASR) - Na tlačovej besede ÚLK predstavili novú trofej pre víťaza Fortuna ligy

 
 
 
 
Marketingový manažér Fortuna SK Tibor Švarda (druhý zľava) a prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák (tretí zľava) počas tlačovej konferencie ÚLK na ktorej predstavili novú trofej pre majstra Fortuna ligy s názvom Esencia hry. Bratislava, 21. máj 2015.

Futbalisti AS Trenčín si ako prví budú môcť už po sobotňajšom zápase 32. kola s MŠK Žilina poťažkať novú trofej určenú pre víťaza Fortuna ligy 2014/2015. Pohár s názvom Esencia hry vybrali fanúšikovia prostredníctvom hlasovania na internete spomedzi piatich návrhov, pričom okrem víťaznej trofeje sa o ich priazeň uchádzali aj "Góóól", "Tvár víťazstva", "Stopy majstrov" a "Cesty šampiónov".

Autorom 60 cm vysokej trofeje Esencia hry vyrobenej z lešteného hliníka je dizajnér Michal Žák. Vyrábala sa na Akadémii výtvarných umení v Bratislave a tlačila sa 3D tlačiarňou, keďže sa skladá z päť a šesťuholníkových tvarov. Na jej podstavci z orechového dreva pribudne k doterajším ligovým šampiónom nerezový štítok s názvom AS Trenčín. Cena novej trofeje je 12-tisíc eur. S originálom budú môcť Trenčania spontánne oslavovať už v predstihu historický titul a neskôr do klubovej vitríny dostanú repliku trofeje. Unikát bude vystavený v sídle Slovenského futbalového zväzu a Únie ligových klubov (ÚLK).

Propagácii voľbe novej trofeje výrazne pomohla akcia s názvom Cesta za trofejou Fortuna ligy. Postupne prešla všetky dejiská, v ktorých s hrá najvyššia súťaž. Na jeseň zavítala do Myjavy, Dunajskej Stredy, Košíc, Trenčína a Banskej Bystrice, na jar pokračovala v Bratislave, Žiline, Trnave, Ružomberku, Senici, Zlatých Moravciach a svoju púť zakončila v Brezne, kde sezónu dohrala Podbrezová. V každom meste pútala najväčšiu pozornosť súťaž o najtvrdšiu strelu, okrem toho sa fanúšikovia mohli stretnúť s futbalistami tamojších fortunaligistov, získať ich autogramy, sledovať šou freestyleistov, zapojiť sa do rôznych tipovacích súťaži a vyhrať i viacero zaujímavých cien.

"Cesta za trofejou Fortuna ligy a fanúšikmi sa skončila. Bol to unikátny projekt, do ktorého sa zapojilo viac ako 14 000 fanúšikov v hlasovaní o trofej pre majstra. Okolo 10 400 z nich hlasovalo za víťaznú trofej, ktorú dnes verejnosti s hrdosťou predstavujeme. Chcel by som sa poďakovať všetkým partnerom a klubom za ich účasť a aktivitu, pretože aj toto je cesta za fanúšikmi," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident ÚLK Ivan Kozák.

Bez grafického návrhu je hodnota novej trofeje 12-tisíc eur. Jej replika každoročne zostane vo vitríne majstrovského klubu. "Sme nadšení, že sme sa mohli spolupodieľať na tomto projekte a zavítať do miest, kde sa Fortuna liga hrá. Gratulujeme Trenčanom," uviedol Tibor Švarda.

Čelní predstavitelia všetkých dvanástich klubov Fortuna ligy sformulovali spoločné verejné vyhlásenie, v ktorom na štvrtkovej tlačovej konferencii v sídle Slovenského futbalového zväzu deklarovali, že aktuálna finančná hodnota ponuky na získanie vysielacích práv je pre nich neprijateľná. "Dôrazne upozorňujeme všetky zúčastnené strany, že slovenský ligový futbal nebude reflektovať na také ponuky na televízne vysielanie Fortuna ligy, ktoré nespĺňajú aspoň naše minimálne požiadavky. Porovnanie s inými európskymi krajinami nám jednoznačne ukazuje, že tento priestor je na Slovensku finančne poddimenzovaný," uvádza sa vo verejnom vyhlásení klubov najvyššej slovenskej súťaže.

Prezident Únie ligových klubov (ÚLK) reprezentujúcej záujmy fortunaligistov Ivan Kozák: "ÚLK spoločne s partnermi, vrátane SFZ a marketingového partnera UFA Sports, priniesla niekoľko projektov. Spoločne so SFZ pokračujeme v budovaní infraštruktúry, kde prvým výsledkom bude o chvíľu dokončený štadión v Trnave a hmatateľným dôkazom je niekoľko zrekonštruovaných štadiónov ďalších klubov Fortuna ligy. Po našich ligových trávnikoch behajú talentovaní hráči, z čoho profitujú aj národné tímy. So znepokojením preto prijímame slová nášho partnera, ktorý nás informoval o tom, že ponuky za predaj televíznych práv Fortuna ligy sú pre kluby naozaj neakceptovateľné a neodrážajú kvalitu našej najvyššej súťaže. Všetky kluby prezentované ich čelnými predstaviteľmi podpísali verejné vyhlásenie, v ktorom jasne predostreli stanovisko, že tieto televízne práva nimi nebudú akceptované. Spoločne hľadíme na záujmy fanúšika, ktorý chce aj v televízii sledovať najlepších slovenských hráčov. Myslím si, že si všetci musíme vážiť, čo máme doma. Fanúšik má právo vidieť dobrý futbal a mladé hviezdy nielen na štadióne, ale aj pri televíznej obrazovke."

Na jeho slová nadviazal Viktor Blažek: "Dospeli sme k jednotnému záveru - situácia je kritická. Rozpočet sa tvorí aj na základe vysielacích a marketingových práv. Pokiaľ by sme pristúpili na tento trend, kvalita by musela ísť jednoznačne dolu. V Trnave pritom budú pre televízne štáby pripravené perfektné podmienky. Problematiku poznám z oboch strán. Chápem aj spoločnosti, ktoré vstúpili do tendra. Musia mať sledovanosť a neísť do straty. Na druhej strane, treba si uvedomiť, že futbal ako produkt má svoju hodnotu. Ak sa na to nebudeme pozerať z tohto pohľadu, pochybili sme."

V končiacej sa sezóne súkromná televízna spoločnosť kúpila balík vysielacích práv na zápasy Fortuna ligy za sumu 1,1 milióna eur. V porovnaní s ligovými súťažami v iných krajinách (Česko 5 mil. eur, Bulharsko 6,2 mil. eur, Maďarsko 14 mil. eur, Poľsko 40 mil. eur), ide o zanedbateľnú čiastku, sťažujú sa zástupcovia slovenských klubov. Ponuka na novú sezónu má byť dokonca ešte o zhruba 50 percent nižšia, pohybujúca sa na úrovni 550.000-600.000 eur. K situácii sa v mene klubových funkcionárov vyjadril predseda predstavenstva a generálny manažér novopečeného majstra AS Trenčín Róbert Rybníček: "Súčasná situácia je pre nás neprijateľná. Povedal by som, že až zarážajúca. Z roka na rok je ťažšie, aby sme my všetci na Slovensku posúvali produkt menom futbal dopredu. Súčasná ponuka za predaj televíznych práv je toho dôkazom, pre všetky kluby je doslova dehonestujúca. Nezastupujem pritom len náš klub, ale všetkých účastníkov Fortuna ligy. V zahraničí tvoria príjmy za televízne práva 30-50 percent z celého klubového rozpočtu, u nás sa tie čísla pohybujú na úrovni 3-6 percent, čo je skutočne dehonestujúce," dodal Rybníček.

Na štvrtkovej tlačovej besede tiež odznelo, že fortunaligisti a ÚLK by sa radi vyhli krajnému riešeniu, no súčasné sumy nebudú akceptovať. To by znamenalo, že najvyššia slovenská súťaž bude v nasledujúcom ročníku chýbať na televíznych obrazovkách. "Na prvom mieste je fanúšik, má právo sledovať ligový futbal aj v televízii," doplnil Ivan Kozák. Ten sa vyjadril aj k plánovanému zúženiu Fortuna ligy: "Väčšina členov sa zhodla, že ide o najlepšie riešenie. Štvorkolový systém s desiatimi účastníkmi je spravodlivejší."