Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 13, 2011

ÚLK a OZ Ľudia proti rasizmu s projektom proti diskriminácii

BRATISLAVA (SFZ) - Dušan Tittel (prezident Únie ligových klubov): "Všetci chceme šíriť myšlienky, aby nás futbal spájal, neboli rozdiely, či už máme farbu pleti takú alebo onakú, či pochádzame z tej alebo inej krajiny"

Občianske združenie (OZ) Ľudia proti rasizmu v spolupráci s riadiacim orgánom dvoch najvyšších slovenských futbalových súťaží Úniou ligových klubov a UFA Sports Slovakia sa v rámci spoločného projektu medzinárodnej organizácie Futbal proti rasizmu v Európe (FARE) naďalej intenzívne zaoberajú nešportovými prejavmi na štadiónoch, odsudzujú rasizmus, xenofóbiu, intoleranciu a diskrimináciu na futbalových trávnikoch. V súčasnosti je odštartovaná celoeurópska iniciatíva s názvom "FARE ACTION WEEKS" (Akčné týždne FARE). "Tvárami" kampane sa na Slovensku stali futbalisti Slovana Bratislava Filip Šebo a Karim Guédé, na štvrtkovej tlačovej konferencii v sídle ÚLK bol prítomný "veľvyslanec" OZ Ľudia proti rasizmu a FARE v Európe Alias Emery Lembakoali.

"Únia bude vždy podporovať myšlienky, ktoré sú spojené s futbalom a šírením dobrých a pozitívnych vecí pre futbal ako takých. Trápia nás nešportové prejavy na štadiónoch, aj keď na druhej strane je potrebné povedať, že v minulosti to bolo horšie ako teraz. Nezakrývame si však oči, lebo nie všetko je ideálne. Sme radi, že tento projekt podporili futbalisti ako Karim, Filip či tradične Ali Lembakoali. Všetci chceme šíriť myšlienky, aby nás futbal spájal, neboli rozdiely, či už máme farbu pleti takú alebo onakú, či pochádzame z tej alebo inej krajiny. Preto aj projekt ´My sme futbalisti´ alebo ´Ľudia z futbalu´, ktorý podporila organizácia FARE spolu s Európskou futbalovou úniou (UEFA). My chceme šíriť myšlienky aj na slovenských štadiónoch," uviedol prezident ÚLK Dušan Tittel na margo podpory akcie a informoval aj o najbližších aktivitách v rámci spomenutého projektu: "Predovšetkým ide o futbalový turnaj rôznych menšín, ktorý sa uskutoční v nedeľu 16. októbra na Mladej Garde v Bratislave. Budeme sa tešiť z futbalu ako takého, bez toho, či hráči pochádzajú Česka, Maďarska, Poľska, Ruska, Afriky alebo z Vietnamu. Koncom budúceho týždňa budeme venovať 13. kolo najvyššej futbalovej súťaže Corgoň ligy boju proti rasizmu. Všetkým divákom chceme prezentovať, že futbal nás spája. Momentálne pôsobia aj v kluboch slovenských súťaží futbalisti tmavej pleti, napríklad Karim Guédé v Slovane, Momodou Ceesay v Žiline či Koro Koné v Trnave, ktorí patria medzi najlepších vo svojich mužstvách, spoluhráči ich majú radi. Chceme, aby ich rešpektovali aj fanúšikovia, a to nielen z toho klubu, kde pôsobia, ale aj priaznivci iných tímov. V novembri budeme v našich aktivitách v rámci tohto projektu pokračovať besedami na základných a stredných školách, kde budú predstavitelia klubov spolu s hráčmi prezentovať, prečo nie násilie a prečo nie rasizmus."

Projektový manažér FARE v občianskom združení Ľudia proti rasizmu Michal Zálešák poznamenal: "Naše plány sú z roka na rok rozsiahlejšie, a tentoraz pokrývajú celé Slovensko. Prehodnotenie postojov istej časti verejnosti, ale aj samotných fanúšikov, bude totiž dlhodobým procesom, ktorý nemôže zotrvať iba na lokálnej úrovni. Veríme, že naša činnosť bude mať silný pozitívny ohlas. Chceme bojovať proti diskriminácii, rasizmu a násiliu na štadiónoch."

Bývalý futbalista Interu Bratislava a Matadoru Púchov Alias Emery Lembakoali je akýmsi veľvyslancom a "tvárou" OZ Ľudia proti rasizmu a medzinárodnej organizácie Futbal proti rasizmu v Európe (FARE). Štyridsaťročný Stredoafričan má skúsenosti s prejavom rasizmu na Slovensku. "Na vlastnej koži som zažil urážlivé pokriky na moju adresu alebo hádzanie banánov na ihrisko. Keď teraz chodím na slovenské štadióny, vidím, ako sú chalani tmavej pleti v pohode, nikto na nich nekričí, alebo iba vtedy, keď nepodávajú dobré výkony. Mňa osobne teší v tomto smere zlepšenie situácie a momentálny pozitívnejší stav ako za mojich hráčskych čias. Je to veľký posun dopredu."

Aj slovenský futbalový reprezentant a útočník Slovana Bratislava Filip Šebo chce podporiť projekt. "Som rád, že som jeho súčasťou. Hral som tri roky vo Francúzsku (klub Valenciennes, pozn.), kde pôsobí veľa hráčov tmavej pleti. Mám tam medzi nimi veľa priateľov. Po návrate na Slovensko som si všimol, že prišlo k zlepšeniu situácie. Myslím si, že sme v dobrej pozícii, aj keď určite ešte nie v takej, v akej sa nachádzajú vyspelé európskej krajiny. Na druhej strane musím povedať, že sme urobili veľký pokrok, čo je veľmi pozitívne. Tieto veci si už počas zápasu ani nevšímam. V minulosti chlapcom tmavej pleti nešportové prejavy a pokrikovanie nepridali na pohode. Keď sa toto nešportové správanie na adresu hráčov tmavej pleti vytratí úplne, myslím si, že ľudí bude chodiť na štadióny oveľa viac ako v súčasnosti," dodal Šebo. K jeho slovám sa na štvrtkovej tlačovej besede krátko pridal aj spoluhráč zo Slovana Karim Guédé: "Rasizmus nepatrí k športu, ani k životu vôbec. Ďakujem, že tu môžem byť a podporiť správnu vec."