Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 29, 2011

V plánoch Slovana pohárová Európa, domáce obhajoby aj nový štadión

BRATISLAVA (SITA/skslovan.com) - Na tlačovej besede ŠK Slovan Bratislava sa zúčastnil aj jeho majiteľ Ivan Kmotrík

 
 
 
 
Útočník Filip Šebo a majiteľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík na tlačovej konferencii klubu pred novou sezónou 2011/2012. Bratislava, 29. júna 2011.

V priestoroch hotela Kempinski informovali novinárov o plánoch klubu ŠK Slovan Bratislava majiteľ klubu Ivan Kmotrík, hlavný tréner Karel Jarolím a hráči Filip Šebo a Jiří Kladrubský. Na tlačovke sa zúčastnil aj Otto Berger, generálny riaditeľ spoločnosti Niké, ktorá podpísala s klubom nový dvojročný kontrakt. Z jednotlivých tém z tlačovky vyberáme

Slovan chce postaviť nový štadión

Ivan Kmotrík"Je to naším cieľom, pretože Slovan nemôže hrať na Interi. Naším strategickým bodom je tiež pritiahnuť na štadióny ženy a deti, v podstate celé rodiny – tak ako to funguje všade vo svete. Chceme spolupracovať s fanklubom, kde sme odviedli kus práce, pretože ten náš je podstatne slušnejší ako kedysi a lepšie povzbudzuje naše mužstvo. To je však len začiatok, musíme to riešiť dlhodobo, aby sme pritiahli na štadión naozaj široké spektrum divákov. Pokiaľ to chceme dokázať, potrebujeme kvalitný štadión s výbornou infraštruktúrou, aby sme mohli ponúknuť aj niečo navyše. Ak nevybudujeme viac služieb, nebudeme úspešní. Na Slovensku je zložitá situácia, pretože kluby sú z veľkej časti sponzorované predovšetkým samosprávami. Pokiaľ nedáme deťom priestor, môžu sa venovať skôr rôznym neduhom v spoločnosti. Ak chceme ísť dopredu, musíme postaviť nový štadión. Plánujeme na to použiť súkromný kapitál. Ja som pripravený urobiť všetko pre to, aby nový štadión stál na Tehelnom poli. Uvedomujem si, že to budeme musieť postaviť predovšetkým z vlastných zdrojov, pretože štát ani samospráva nemajú peniaze. Beriem to ako výzvu a rád to urobím. Chcem len, aby nám na to urobili priestor všetky orgány a Bratislava bude mať lepší stánok," skonštatoval predseda predstavenstva Ivan Kmotrík

Kedy sa začne s búracími prácami na Bajkalskej ulici ešte nie je isté. Momentálne sa však pripravujú všetky potrebné právne kroky. "Sme v štádiu zmeny územného rozhodnutia. Pôvodne schválili výstavbu s podporou štátu a k tomu sa mal stavať hotel, ktorý mal slúžiť na rozšírenie služieb. Keďže však vedľa hokejovej haly vyrástol veľký hotel, nevidíme v tom perspektívu. Žiadali sme o zmenu územného rozhodnutia, aby sa namiesto toho postavili byty, cukrárne, reštaurácie, kaviarne, puby a podobne, nech nám to zarobí aspoň na podzemné garáže. UEFA nám totiž predpisuje na plánovaný dvadsaťtisícový štadión 1400 parkovacích miest. Ak by tam nebola kvalitná infraštruktúra, stiahlo by nás to pod vodu. Snažíme sa to stmeliť. Podľa mojich informácií nám kompetentní vyjdú v ústrety a budeme mať možnosť postaviť štadión o niečo lacnejšie," dodal Kmotrík.

Zotrvanie Filipa Šeba v Slovane

Dôležitým krokom pre budovanie ďalších úspechov je aj fakt, že Slovan si dokázal vo svojich službách udržať najlepšieho kanoniera Filipa Šeba, ktorý sa dohodol na nových podmienkach s majiteľom Ivanom Kmotríkom a odmietol ponuku z bundesligového Hannoveru. "Momentálne zažívame v Slovane veľkú pohodu. Všetci máme radosť z toho, čo robíme. Ja osobne o to všetko nechcem prísť a rozhodol som sa pokračovať v načatej práci. Myslím si, že Slovan patrí na európsku scénu a stále sme len na polceste. Snáď budeme úspešní aj v ďalšom ročníku. Ešte raz sa chcem poďakovať majiteľovi, pretože sme si spoločne podali ruky a myslím si, že môžeme byť obidvaja spokojní," poznamenal strelec dvadsiatich dvoch corgoňligových gólov z uplynulej sezóny.

Nová zmluva medzi Slovanom a spoločnosťou Niké

Otto Berger: "Rozhodli sme sa spolupracovať so Slovanom, pretože peňazí na šport nie je tak veľa. Štátny rozpočet musí myslieť aj na iných a nie je možné všetkým vyhovieť. Mojou životnou filozofiou je, že súkromní podnikatelia by mali pomáhať športu. Tak to funguje v najlepších svetových súťažiach, súkromný kapitál preniká do klubov. Z tohto miesta chcem apelovať aj na ostatných podnikateľov, aby pomohli športu. My vstupujeme do Slovana. Dobre poznám majiteľa klubu, ktorý je cieľavedomý človek a veľa dokázal vo futbale, je veľkorysý a s takýmto partnerom môžeme urobiť všetko pre to, aby bol Slovan veľký klub. Tretí dôvod je môj osobný, pretože ja sám som bol kedysi v krasokorčuliarskom odvetví Slovana a odvtedy som slovanista. Chceme potešiť tisíce fanúšikov tohto klubu, ktorý má históriu ako nikto na Slovensku."

Ivan Kmotrík: "Chcem sa za náš klub poďakovať spoločnosti Niké a Ottovi Bergerovi, že sa rozhodol spolupracovať so Slovanom Bratislava. Sme radi, že sme získali ako partnera najväčšiu stávkovú kanceláriu na Slovensku s najväčšou históriou. Chcel by som sa tiež poďakovať trénerovi Karlovi Jarolímovi za prácu, ktorú odviedol v klube a pevne verím, že sa mu vydarí príprava na nadchádzajúci ročník. Teší ma, že od nás prijal ponuku Jirko Kladrubský a nadmieru šťastný som, že sme sa dohodli s Filipom, ktorého považujem za najväčšiu osobnosť medzi slovenskými futbalistami. Je dobré, že máme priestor na ďalší rozvoj a urobíme všetko pre to, aby naši fanúšikovia boli spokojní. V priebehu najbližších rokov by sme chceli na Slovane ešte veľa vecí vybudovať, aby sme sa mohli porovnávať so silnejšími mužstvami. Treba myslieť na to, že mužstvá z Poľska, Rumunska či Bulharska pracujú s podstatne väčšími finančnými balíkmi."

Karel Jarolím o kádri a cieľoch Slovana v novej sezóne

Čerstvo podpísaná zmluva o dvojročnej spolupráci úradujúceho futbalového majstra a víťaza národnej pohárovej súťaže ŠK Slovan Bratislava a najvýznamnejšej slovenskej stávkovej spoločnosti Niké potešila aj hlavného trénera "belasých" Karla Jarolíma. Kormidelník bratislavského Slovana tento krok chápe ako pozitívny signál pre celé mužstvo.

"Keď sa deje niečo takéto v oblasti ekonomiky klubu, každý to vníma ako pozitívny signál. Táto iniciatíva ľudí z nášho klubu je dôkazom toho, že nič nenechávajú na náhodu a robia všetko pre to, aby nová sezóna 2011/2012 bola po každej stránke zabezpečená. Aj vďaka príchodu nového partnera, ktorým je spoločnosť Niké, budeme dobre motivovaní a môžeme sa koncentrovať iba na svoj výkon. Teraz už nič nebráni tomu, aby sa nám podarilo nadviazať na úspechy, ktoré sme dosiahli v uplynulej sezóne," zdôraznil Karel Jarolím.

Kormidelník tímu z Pasienkov sa nebránil ani téme, či sa v týchto dňoch naplnili jeho predstavy v oblasti posilnenia hráčskeho kádra. "Každý tréner by bol najradšej, keby prišlo čo najviac kvalitných hráčov," priznal Karel Jarolím a pokračoval: "Samozrejme, niečo sa v tejto oblasti podarilo, niečo nie. Som však presvedčený, že ak nám vyjde postup z druhého predkola Ligy majstrov, v tomto mužstve by sa mohol objaviť ešte nejaký zaujímavý a kvalitný hráč."

Podľa K. Jarolíma pre novú sezónu je veľmi dôležitým momentom, že sa podarilo udržať kanoniera Filipa Šeba. "Budem rád, keď sa do tréningového procesu zapoja aj dlhšie zranení hráči Marko Milinkovič a Filip Kiss. Pre nás je veľmi dobré, že v Slovane zostalo zdravé hráčske jadro. Navyše prichádza k nám Jirko Kladrubský, ktorý by mal zaceliť dieru v stredovej formácii. Káder nie je taký široký, že by sme tú ťarchu a zodpovednosť mohli nejako rozložiť na viac hráčov. Verím tomu, že aj hráči pripravení na lavičke, respektíve hráči, ktorí nedostanú šancu hneď v úvode sezóny v základnej zostave, odvedú v prípade ich zaradenia do zostavy v Slovane dobrý výkon," skonštatoval prvý muž realizačného tímu mužstva z Pasienkov.

"Aké ambície má Slovan na prahu novej sezóny? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Chceme obhájiť tie pozície, ktoré sa nám podarilo vybojovať si v uplynulej sezóne a pokúsiť sa nakuknúť do pohárovej futbalovej Európy. To je teraz pre nás úloha číslo jeden," reagoval 54-ročný rodák z Čáslavi na často opakovanú otázku. "Až na tie výpadky, keď nemohli tréning s nami absolvovať zranení hráči Marko Milinkovič a Filip Kiss, s ostatnou prípravou sme spokojní. Letné tréningové obdobie je veľmi krátke a nás teraz po dvojtýždňovom naberaní kondície a fyzickej sily čaká približne rovnako dlhé obdobie zohrávania sa a zlepšovania herného prejavu. Teraz sa už budeme koncentrovať na zdokonaľovanie hernej činnosti a na nácvik kombinácie a signálov. Verím, že sa nám zranenia budú vyhýbať a tie dva týždne do nášho prvého vystúpenia v 2. predkole Ligy majstrov bude všetko v poriadku," zhodnotil hlavný tréner belasých Jarolím prvú polovicu letnej prípravy.

Keď sa témou stredajšej tlačovej besedy stala nová tvár v belasom tábore Jiří Kladrubský, tréner Jarolím vysvetlil, kde vidí miesto pre 25-ročnú posilu zo Sparty Praha. "Rátame s ním na post defenzívneho stredopoliara, aj keď som ho videl hrať už aj na iných postoch. V drese Sparty na mieste defenzívneho záložníka odohral kvalitné stretnutia. Tento post by mu mohol sedieť najviac. Navyše v Sparte hral každý zápas pod tlakom, zažil dosť ťažkých súbojov v európskych pohárových súťažiach," charakterizoval K. Jarolím svojho nového zverenca a dodal: "Prestup do Slovana nemôže byť pre neho krokom späť. Najmä nie vzhľadom na to, čo sme dokázali v uplynulej sezóne so Slovanom - vybojovali sme si majstrovský titul a Slovenský pohár. Sparte sa nepodarilo ani jedno, ani druhé. Jirko je presvedčený, že Slovan bude v budúcej sezóne vyhrávať. Ja si to myslím tiež. Takže je dobre, že Kladrubský je tu. Ide o hráča, ktorý má napriek pomerne mladému veku už bohaté medzinárodné skúsenosti," dodal Karel Jarolím.

Jiří Kladrubský slová trénera doplnil: "Ďakujem za túto šancu, je pre mňa cťou byť hráčom tohto klubu. Niekto sa ma už pýtal, či to neberiem ako krok späť. Môžem povedať, že rozhodne nie. Prestup sem vnímam pozitívne a som rád, že som tu."