Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 22, 2012

VIDEO: Rozhodca Mastiš si do konca jesene v Corgoň lige nezapíska

BRATISLAVA (SFZ/SITA) - Kompletný záznam tlačovej konferencie prezidenta SFZ Jána Kováčika a predsedu Komisie rozhodcov Dušana Krchňáka

 
 
 
 
Prezident SFZ Ján Kováčik a predseda Komisie rozhodcov Dušan Krchňák na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Komisie rozhodcov. Bratislava, 20. septembra 2012.

Komisia rozhodcov Slovenského futbalového zväzu (KR SFZ) vo štvrtok za prítomnosti prezidenta zväzu Jána Kováčika potrestala hlavného rozhodcu stretnutia 9. kola Corgoň ligy 2012/2013 FC Nitra - FC Spartak Trnava (1:3) Mareka Mastiša zastavením činnosti v dvoch najvyšších slovenských súťažiach do konca jesennej časti prebiehajúcej sezóny. Spomenutý arbiter podľa šéfa KR SFZ Dušana Krchňáka nezvládol emotívne stretnutie v Nitre a najmä situáciu, keď po inzultácii od hráča Nitry Seydoubu Soumaha neukončil stretnutie. "Zápas mal pôvodne viesť rozhodca Kružliak, ale ospravedlnil sa. Medzi mladými rozhodcami patrí Mastiš medzi tých skúsenejších," objasnil na tlačovej konferencii Krchňák. "Nominovanie mladého rozhodcu nám v dvoch prípadoch vyšlo, v predchádzajúcom kole však nie," dodal Krchňák.

Záznam tlačovej konferencie

1. časť

Prehrať video

2. časť

Prehrať video

3. časť

Prehrať video

KR uznala zo šestnástich bodov sťažnosti FC Nitra len tri. Mastiš mal okrem predčasného ukončenia zápasu ešte udeliť jednu žltú kartu a v jednom prípade ponechať výhodu v hre. Všetky tri červené karty, ktoré arbiter udelil hráčom Nitry, boli oprávnené a komisia voči nim nemala výhrady. "KR prijala záver, že napriek neuvádzaniu postihov arbitrov v tomto prípade urobíme výnimku," povedal šéf Komisie rozhodcov. "Na situácii, ktorá sa odohrala v Nitre, má svoj podiel viny aj SFZ," vyhlásil prezident zväzu Ján Kováčik. Prvý muž slovenského futbalu zároveň obhajoval dlhodobý trend dávať šancu mladým mužom s píšťalkou. "Za posledné obdobie sme od Európskej futbalovej únie (UEFA) dostali osemnásťkrát výčitku ohľadom jazykových znalostí našich rozhodcov. Nastolili sme trend výchovy nových arbitrov a tí môžu vyrásť len v ťažkých zápasoch v Corgoň lige. Mastiš je mladý a talentovaný rozhodca, ktorý doteraz v najvyššej súťaži viedol len štyri stretnutia," dodal Kováčik.

Keďže sú slabé jazykové schopnosti v očiach UEFA najväčším nedostatkom niektorých skúsených slovenských rozhodcov, tí nemôžu pôsobiť na medzinárodnom poli a SFZ ich chce postupne nahradiť mladou generáciou. Mastiš si podľa Krchňáka doteraz počínal v nižších súťažiach dobre. "Aj on však potrebuje rozhodovať náročné súboje a naučiť sa zvládať psychický tlak v Corgoň lige. Niekedy sa stáva, že rozhodca v záujme čo najlepšie dodržať literu pravidiel, zabudne na ich ducha a pohorí," obhajoval tri zlyhania arbitra šéf KR SFZ. Zväz zo svojej filozofie neustúpi a v najbližšom corgoňligovom kole absolvujú medzi "ochrancami pravidiel" svoju premiéru dvaja nováčikovia: Boris Marhefka a Roland Weiss.

V zápase Nitry s Trnavou sa iskrilo po obscénnych gestách guinejského futbalistu Seydoubu Soumaha, ktorý tvrdí, že počas stretnutia musel od trnavských hráčov znášať rasové útoky. "Rozhodcovia odovzdali komisii písomné stanovisko a aj osobne uviedli, že v dueli nezaznamenali žiadne prejavy rasizmu. Rasizmus je najcitlivejšia téma vo všetkých súťažiach UEFA. S prezidentom zväzu sme sa dohodli, že na najbližšom seminári slovenských rozhodcov s licenciou FIFA všetkých upozorníme, aby nebrali na ľahkú váhu akékoľvek prejavy rasizmu a intolerancie," prezradil Dušan Krchňák. Soumaha mali nadávky v závere duelu 9. kola CL vyprovokovať k faulu, keď počas prerušenej hry pristúpil na zemi ležiaceho Trnavčana Patrika Čarnotu. Rozhodca Mastiš mu následne ako tretiemu hráčovi Nitry v zápase udelil červenú kartu. Soumah vzápätí fyzicky napadol Trnavčana Miroslava Karhana a "facku" dal aj rozhodcovi Mastišovi. O osude Guinejčana vo štvrtok rozhodla Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ).

KR SFZ sa vo štvrtok uzniesla, že protest futbalového klubu Spartak Myjava voči rozhodnutiam hlavného arbitra Fajčíka v zápase 9. kola Corgoň ligy medzi AS Trenčín a Spartakom Myjava (3:2) je neoprávnený. Podľa KR posúdil rozhodca správne všetky sporné situácie, na ktoré Myjavčania upozorňovali. Spartaku Myjava prekážalo, že obom gólom AS mali predchádzať fauly Trenčanov a pokutový kop v nadstavenom čase 2. polčasu podľa vedenia myjavského futbalu nemal byť nariadený.