Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 18, 2015

Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15: Tomáš Kóňa prvým ambasádorom turnaja

SENICA (SFZ) - Päťnásobný slovenský futbalový reprezentant a hráč FK Senica Tomáš Kóňa obliekol dres najmasovejšieho turnaja mladších žiakov a žiačok v malom futbale

 
 
 
 
Tomáš Kóňa - Ambasádor turnaja Dôvera Školský pohár SFZ 2014/2015 a hráč FK Senica. Senica, 17. februára 2015.

Štvrtý ročník Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15 je bohatší nielen počtom účastníkov a zúčastnených tímov, ale aj slovenskými futbalovými osobnosťami v úlohe ambasádorov. Žiackym tímom chlapcov a dievčat vyjadria podporu hráči všetkých klubov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Včera (17.2.) prijal úlohu spoluambasádora a dres turnaja obliekol zástupca FK Senica Tomáš Kóňa.

"Je úžasné, že existujú ľudia, ktorí organizujú turnaje pre mladých futbalistov a futbalistky. Keď si zaspomínam na svoju mladosť, takéto turnaje som miloval. Obzvlášť keď sme vyhrali, vrátili sme sa do školy ako víťazi a mali sme z toho veľkú radosť. Je dôležité, aby sa mladí ľudia venovali športu a nachádzali v ňom potešenie," povedal spoluambasádor Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15 Tomáš Kóňa.

"Bol som vedený k futbalu už od piatich rokov. Otec sa mi venoval deň čo deň, chodil so mnou na štadión, popritom sme často hrávali futbal po večeroch. Bol som v intenzívnom spojení s futbalom odmalička a v osemnástich rokoch som podpísal prvú profesionalnu zmluvu," spomína na začiatky Tomáš Kóňa. "Pre deti je najdôležitejšia samotná radosť z futbalu, samotná vášeň pre hru. Postupne sa potom môže každý tréningami a zdokonaľovaním prepracovať k vyšším métam. Zažil som mnohé pouličné, sídliskové zápasy a doteraz, keď pricestujem do Nitry, sa stretne stará partia a dáme si futbal ako za starých čias. Hrávali sme na ulici, bránky boli postavené z topánok, namiesto lopty poslúžila niekedy aj krabička od mlieka. To boli snáď tie najkrajšie zápasy, cítili sme skutočnú radosť z futbalu" spomína s úsmevom stredopoliar Senice.

Počas školských rokov prešiel tromi rôznymi základnými školami, jednou z nich bola ZŠ na Tulipánovej ulici v Nitre. "Na prvý školský deň si pamätám iba matne, moc mi z neho v pamäti neutkvelo. Mojim obľúbeným predmetom bola telesná výchova, ale tešil som sa tiež na zemepis, dejepis. K domácim úlohám som sa veľmi neponáhľal. Niekedy som si k nim sadol hneď po príchode domov, niekedy prišiel ich čas až tesne pred vyučovacou hodinou," spomína Tomáš Kóňa na školské časy a na otázku, ktorému predmetu by sa venoval dnes viac, ak by sa dal vrátiť čas, odpovedá: "Určite cudzím jazykom. Vždy nám pani učiteľka nemčiny prízvukovala  - učte sa, ste futbalisti, budete to potrebovať. Viete ako to chodí, nebrali sme to celkom vážne. Teraz viem, že mala pravdu."

Mladých futbalistvo vedú v škole učitelia, na futbalových trávnikoch tréneri. Ktorá profesia je náročnejšia? "Ťažko ich porovnávať, každá má svoje špecifiká. Ako futbalista by som si sám seba v úlohe trénera vedel predstaviť. Naopak, určite neuvažujem o tom, že by som niekedy mohol učiť. Z môjho pohľadu by bolo ťažšie byť pedagógom. Človek sa učí v každom veku, chcel by som sa ešte naučiť jeden, možno dva cudzie jazyky," dodal na záver prvý z ambasádorov 4. ročníka mládežníckeho turnaja Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15 Tomáš Kóňa.

Prezardíme, že dres Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15 oblečie o týždeň ďalší z ambasádorov turnaja - slovenský futbalový reprezentant a zástupca klubu MFK Ružomberok Marek Sapara.