Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

March 14, 2015

VIDEO: Martin Černáček sa stal ambasádorom Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15

MYJAVA (SFZ) - Kapitán Spartaka Myjava Martin Černáček obliekol dres ambasádora Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15

 
 
 
 
Martin Černáček (kapitán Spartaka Myjava) - ambasádor 4. ročníka Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15. Myjava, 13. marca 2015.

Ambasádorom 4. ročníka turnaja Dôvera Školský pohár SFZ 2014/15 sa stal zástupca štvrtého klubu najvyššej domácej futbalovej súťaže - kapitán Spartaka Myjava Martin Černáček.

 

Prehrať video

 

"Prajem všetkým chlapcom a dievčatám, mladým futbalistom a futbalistkám, aby sa bavili futbalom a loptou," povedal 35-ročný kapitán Myjavy krátko predtým, ako obliekol dres ambasádora najväčšieho žiackeho turnaja na Slovensku. "Školský vek je azda tým najkrajším, mladí ľudia sa môžu venovať škole a svojim obľúbeným činnostiam. U mňa to bol futbal, rád spomínam na partiu chalanov, s ktorými som neustále kopal do lopty. Odohral som veľa školských turnajov na úrovni mesta, okresu a Západoslovenského kraja a keďže sme boli na ihrisku celkom šikovní, dočkali sme sa aj pekných úspechov," zaspomínal si včera na myjavskom štadióne Martin Černáček.

Do veľkého futbalu vstúpil v čase, keď v to už možno ani sám nedúfal. Po tridsiatke vybojoval s myjavskými spoluhráčmi postup do najvyššej súťaže a dodnes privádza spoluhráčov na ligové ihriská v úlohe kapitána. "Každý chlapec o tom sníva, sníval som tiež. Dá sa povedať, že na staré kolená som sa dočkal a tak by som chcel chlapcom a dievčatám odkázať, aby vydržali. Človek nikdy nevie, kedy sa sen stane skutočnosťou," hovorí dnes 35-ročný Martin Černáček.

Vynikal v mladosti medzi rovesníkmi na ihrisku? "Nevynikám ani dnes. Nikdy to nebolo v mojom prípade o prednostiach. Skôr o entuziazme, nadšení a záujme o futbal. Hodnotím sa ako priemerný futbalista, ktorý v ničom nevyniká, ale ani v ničom výrazne nezaostáva," hovorí o sebe skromne ambasádor Černáček. "V 18 rokoch som bol hráčom Spartaka Trnava, býval som na štadióne, trénoval som vtedy s najlepšími hráčmi na Slovensku. V mladom veku sa mi v silnej konkurencii reprezentantov nepodarilo presadiť. Potom som sa začal venovať práci, hrával som v nižších súťažiach. Mal som obrovské šťastie, že po rokoch sa zišla na Myjave stará partia chlapcov, ktorí sme spolu vyrastali. Vytvorili sa tu skvelé podmienky pre futbal a ani sme nemohli uveriť, ako rýchlo sme postúpili až do najvyššej slovenskej súťaže."

Martin Černáček je osobnosť na ihrisku aj mimo neho. Inteligentný muž dokázal počas futbalovej kariéry zvládnuť aj štúdium vysokej školy. "Moja mama by povedala, že v prvom ročníku to bolo so mnou utrpenie, ale potom išlo všetko hladko a mal som počas štúdií vždy samé jednotky. Výnimkou bola výtvarná výchova, to bol jediný predmet, v ktorom som dokázal priniesť na vysvedčení aj sólovú trojku. A ako zladiť školu s futbalom? Keď sa chce, tak sa to dá. Už na strednej škole som počúval o tom, že mám na to, aby som zvládol aj vysokú. Rozhodol som sa, že do toho pôjdem. Prvý ročník bol zložitý, bolo si treba zvyknúť na zaťaženie. V čase voľna, keď spoluhráči oddychovali, ja som študoval," komentoval študentské obdobie Martin Černáček a na záver dodal: "Človek sa stále učí. Hoci mám už 35 rokov, myslím si, že sa stále môžem zlepšovať a čo je najdôležitejšie, chcem byť stále lepší."