Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 1, 2013

Ambasádorom turnaja Dôvera Školský pohár SFZ 2013/2014 je Róbert Vittek

BRATISLAVA (SFZ) - Strelec štyroch gólov na MS 2010 bude motivovať mladých futbalistov

 
 
 
 
Slovenský reprezentant Róbert Vittek počas stretnutia s novinármi pred prípravným zápasom v Belgicku. Senec, 4. februára 2013.

Róbert Vittek je rodený Bratislavčan, ktorý futbalovo vyrástol v Slovane. V jeho drese odohral pred odchodom do zahraničia v najvyššej súťaži 101 zápasov a strelil 47 gólov. Koncom augusta 2003 odišiel na ročné hosťovanie do nemeckého druholigového klubu 1. FC Norimberg, s ktorým neskôr spojil svoju budúcnosť na ďalšie štyri roky. Vďaka jeho a Mintálovej streleckej potencii vyhrali Bavori hneď v sezóne 2003/04 2. ligu a ďalšie štyri ročníky pôsobili medzi elitou. V sezóne 2005/06 zaznamenal v bundeslige v 30 zápasoch 16 gólov a stal sa piatym najlepším strelcom celej súťaže.

V lete 2008, po zostupe Norimbergu, uprednostnil Vittek prestup do francúzskeho OSC Lille. Tam sa mu príliš nedarilo a začiatkom februára 2010 odišiel do tureckého MKE Ankaragücü na hosťovanie, ktoré sa v júni počas MS 2010 zmenilo za 2,1 milióna eur na dvojročný trvalý prestup. V januári 2011 sa pokúšal o transfer do rakúskeho Red Bull Salzburg, pre údajné problémy s tureckým faxom sa však prestup nepodarilo zaregistrovať včas a aj na jar zostal hráčom Ankaragücü. Pôsobisko zmenil po polroku v rámci Turecka prestupom do Trabzonsporu, kde sa stal spoluhráčom Mareka Saparu a Mareka Čecha. Po sérii zranení sa v tejto sezóne vrátil do materského Slovana Bratislava a stal sa najväčšou osobnosťou najvyššej domácej súťaže.

V reprezentácii debutoval v máji 2001 v Brémach v prípravnom zápase Nemecko – Slovensko (2:0). Doteraz odohral 80 reprezentačných zápasov a  strelil 23 gólov, čo z neho robí najlepšieho kanoniera v ére samostatného Slovenska. So štyrmi presnými zásahmi sa stal jedným z najlepších strelcov MS 2010 V Juhoafrickej republike, na ktorých potiahol Slovensko do osemfinále. V roku 2006 sa stal Futbalistom roka na Slovensku, okrem toho vyhral s Norimbergom Nemecký pohár (2007). Je ženatý, s manželkou Patríciou majú dve dcérky Sofiu Zaru a Cynthiu Laru.

Futbalista roka 2008, dvojnásobný držiteľ ceny Petra Dubovského (2001, 2002), držiteľ Krištáľového krídla 2010 a historicky najlepší strelec Slovenska začal v roku 2012 s projektom Vittek Camp. Ten sa uskutočňuje v lete v kúpeľnom mestečku Luhačovice a jeho cieľom je pomôcť mladým futbalovým talentom, ktorí majú obmedzenú možnosť venovať sa svojmu koníčku - futbalu. Práve v tomto kempe budú mať deti z Divokej karty turnaja Dôvera Školský pohár SFZ možnosť rozvíjať svoje futbalové zručnosti.