Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

December 2, 2013

VIDEO: Vittek: "Verím, že deti budú súťaživé a budú mať cieľ dostať sa do finále"

BRATISLAVA (SFZ) - Ambasádor turnaja Dôvera Školský pohár SFZ Róbert Vittek prezradil, kedy sa začal sen o kariére profesionálneho futbalistu meniť na skutočnosť

 
 
 
 
Slovenský reprezentant Róbert Vittek počas priateľského zápasu Belgicko - Slovensko. Bruggy, 6. február 2013.

Najväčší turnaj žiakov a žiačok v malom futbale Dôvera Školský pohár SFZ vstúpil v tejto sezóne do svojho tretieho ročníka. Ambasádorom je tentokrát iba jedna futbalová osobnosť, historicky najúspešnejší strelec v slovenskej futbalovej reprezentácii - Róbert Vittek. "Som veľmi rád, že ma Slovenský futbalový zväz oslovil. Veľmi som sa tomu potešil a s radosťou som to prijal," povedal na úvod rozhovoru R. Vittek. "Zatiaľ som sa zúčastnil tlačovej besedy a neskôr ma čakajú ďalšie príjemné aktivity ako návšteva krajských kôl a záverečného podujatia."

Prehrať video

"Od malička som bol také sídliskové dieťa, stále som bol vonku a do niečoho kopal. Začínal som s hokejkou a s pukom, v lete sa k tomu pridal futbal," prezradil útočník ŠK Slovan Bratislava. "K športu ma viedli rodičia, za čo som im veľmi vďačný. Obetovali množstvo času a som rád, že som to dotiahol tam, kam som to dotiahol," povedal o začiatkoch R. Vittek. "Sen bol už v štvrtom-piatom ročníku na základnej škole, keď som hral futbal takou súťažnou formou. Sledoval som 'telku' a tam som vnímal tie veľké zápasy, majstrovstvá a podobne," zaspomínal a dodal: "Keď som videl, že na to mám, a keď som v šestnástich dostal prvú profesionálnu zmluvu, tak som pevne veril, že to môžem dosiahnuť." 

Futbal do veľkej miery ovplyvnil aj stredoškolský život slovenského reprezentanta. "Musím sa priznať, že som škole nevenoval toľko času ako futbalu, ale neľutujem to. V tom období som robil to najlepšie, čo som vedel a chcel. Tak to asi v živote má byť. Človek by si mal vybrať jednu cestu a ja som si ju vybral," povedal o svojom študentskom období Róbert Vittek"Na druhej strane som tomu veľa obetoval. Mladosť som prežil na ihrisku a nie na diskotéke s kamarátmi. V škole som však bol a vzdelanie som získal," dodal. Vďaka pôsobeniu v rôznych kluboch však futbalista má možnosť spoznávať nové krajiny a učiť sa cudzie jazyky. "Najlepšia škola života je toto cestovanie. Vo všetkých krajinách, v ktorých som bol, či už to bolo Nemecko, Francúzsko, Turecko, som sa snažil jazyk učiť a získať z neho čo najviac. Rozprávam nemecky, anglicky, dohovorím sa po francúzsky, určite sa dohodnem aj s Turkami," prezradil o sebe R. Vittek.

Úspešný futbalista má doma dve dcéry a rozhodnutie, ktorý športu budú robiť, necháva s manželkou na nich. "Chceme ich na tejto ceste podporovať. Cynthia je nadaná na tanec. Ide jej to veľmi dobre a postupne sa do toho pridávajú aj bojové umenia. Je veľmi talentovaná. Takisto staršia Sofia začínala tancom, aj keď nie je taká vášnivá ako mladšia. Skôr má záľubu v koňoch a chcela by sa venovať asi tomuto," povedal Vittek. Dievčatá si vyskúšali aj futbal: "Skúšali to hlavne na kempoch, ktoré organizujeme s manželkou. Tam boli počas dvoch ročníkov nonstop. Privoňali si k lopte a pokopali, ale neviem, či by sa tomu chceli venovať."

"Celé je to o tom, splniť deťom ten sen, hoci iba na týždeň. Vyskúšať si na sedem dní život profesionálneho futbalistu, ukázať im, ako to funguje. Tá radosť na konci, keď deti nechcú odísť, to je to najväčšie poďakovanie," povedal o letnom futbalovom kempe pre deti v Luhačoviciach. "Pevne verím, že deti budú súťaživé, a že sa na to veľmi tešia. Keď som bol v ich veku, tak sme hrali nie takýto pohár, ale tie medziškolské. Pevne verím, že budú mať ten cieľ a chuť sa stretnúť so mnou a s inými na tom záverečnom turnaji, a že budú mať z toho veľký zážitok," dodal ambasádor turnaja Dôvera Školský pohár SFZ Róbert Vittek.