Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

April 28, 2016

Slovnaft cup 2016, pred finále: Vittek o prvú slovenskú trofej, Trenčín o historický zápis

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Deň pred finálovým zápasom 47. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft cupu prezentovali tréneri a kapitáni oboch tímov stav, náladu a ambície Slovana Bratislava respektíve AS Trenčín.

 
 
 
 

Tešíme sa na zápas,“ začal tréner belasých Nikodimos Papavasiliou, ktorý si vo svojej domovine na pohárovú trofej siahol. Ako kouč Apollonu Limassol. ”Je to iné, byť vo finále ako hráč a iné ako tréner, v každom prípade je to však vzrušujúci pocit a doprial by som ho všetkým mojim zverencom.”

Káder má, podľa vlastných slov, dostatočne široký a to napriek absencii Priskina a Oršulu. ”Nejaké menšie šrámy tam boli, ale všetci ostatní sú k dispozícii a chcú hrať.”

Osud to zariadil tak, že po piatkovom pohárovom finále je v nedeľu 8. mája na programe repríza súboja týchto mužstiev, v lige. ”Vieme, že je to dôležitý týždeň, rozhodujúci. Ale nebudeme rozmýšľať o tom druhom zápase, najprv absolvujeme súboj o Slovnaft cup. Stretnú sa momentálne dve najlepšie slovenské mužstvá, čo viac si fanúšikovia môžu priať...? Určite ich príde veľa a ja verím, že im poskytneme slovanistickú radosť.”

Má toto stretnutie favorita? ”Nemá! Pohár je iná súťaž ako liga, musíme dať všetci do toho jedného zápasu všetko. Ale to si hovoria určite aj v Trenčíne. Je tam dobré mužstvo, kvalitní hráči, vidieť systematickú robotu v klube, tešíme sa na takéto duely, na dobrý futbal,“ povedal Róbert Vittek. A dodal: ”S úspešným koncom pre nás...” Belasí trénerovali aj jedenástky, vo štvrťfinále sa práve vďaka nim prehupli cez senickú prekážku.

Pre Vitteka je to štvrté pohárové finále, v Nemecku ako súčasť 1. FC Nürnberg v roku 2007 si trofej poťažkal, pri dvoch slovenských však nie . ”Aj preto by som teraz rád...” povedala slovanistická 33-ka.

Trenčania avizovali rešpekt voči súperovi. ”Je to výzva, Slovan je ťažký súper. A pre nás česť po roku hrať opäť finále tejto súťaže. Nebolo jednoduché sa doň dostať, hoci spočiatku boli súperi papierovi slabší, no s pribúdajúcimi kolami ich sila rástla. A vieme, s kým hráme ten rozhodujúci duel,” povedal tréner AS Martin Ševela.

Práve prvý jarný vzájomný súboj týchto tímov priniesol poučenie pre jeho hráčov, vyplývajúce aj z prehry 0:2. ”Bolo možno dobré, že sa tak stalo na začiatku tejto časti sezóny. Vieme, v čom je Slovan zdatný, ale pre nás je kľúčové, že ani vo finále Slovnaft cupu neopustíme našu futbalovú filozofiu,” zamyslel sa ešte kouč.

Aj on čelil otázke o favoritovi stretnutia. ”Neviem povedať, či sme favoritom my, alebo Slovan. Finále sa hrá na jeden zápas, po ňom už niet možnosť reparátu, treba sa sústrediť na to, ako ho vyhrať.” Aj cez jedenástkový rozstrel? ”Špeciálne sme pokutové kopy netrénovali, hoci pred rokom sme práve takto premiérovo pohár vyhrali. Chceme uspieť v základnej 90-minútovke, rozstrel je už lotéria, svoje v ňom zohrávka psychika, šťastie.“

Kapitán AS Peter Kleščík za celú trenčiansku šatňu jednoznačne stanovil hranicu: ”Piatkové finále. Nepozeráme sa zaň, na ligu, ďalšie zápasy. Ak by sme uhrali dvakrát za sebou double, bol by to krok do histórie.”

Premiérovo sa hrá finále v novodobej histórii v Trnave, na stále novom Štadióne Antona Malatinského. ”Prídu ľudia, čakáme podpru našich priaznivcov, tešíme sa na skvelú atmosféru. A dúfame, že sa budeme všetci spolu tešiť.”

Vo štvrtok popoludní avizovali organizátori predaných asi 6500 vstupeniek, v deň zápasu je ešte možnosť kúpiť si ďalšie.