Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 19, 2015

Absolventi Školy mladých rozhodcov z Levíc absolvovali stáž v sídle UEFA v Nyone

LEVICE (Peter Havran) - Bálint Kišš (vedúci skupiny rozhodcov): "Je to pre nás všetkých zážitok na celý život. Určite je to tiež veľká motivácia na sebe ďalej pracovať a snívať sen, že sa sem niekto z nás ešte vráti, už ako medzinárodný rozhodca, či rozhodkyňa"

 
 
 
 
Absolventi Školy mladých rozhodcov s medzinárodným rozhodcom skupiny ELITE Craigom Thomsonom v sídle UEFA v Nyone.

Kolektív dvanástich mladých futbalových rozhodcov, vrátane jednej rozhodkyne, mal možnosť stráviť jeden celý deň v sídle UEFA. O vzniku tejto myšlienky hovorí rozhodca Peter Havran: "Možnosť navštíviť sídlo európskeho futbalu sa neodmieta. V decembri na sústredení Školy mladých rozhodcov z Levíc vznikol nápad nášho, žiaľ už tragicky zosnulého kolegu Maroša Romana, že by bola možnosť navštíviť sídlo UEFA. V máji sa tento náš sen stal skutočnosťou a možnosťou ako si kolegu uctiť a vzdať mu česť. Vďaka patrí delegátovi a členovi komisie rozhodcov UEFA p. Jozefovi Markovi, ktorý s nami spolupracuje už tretí rok. Jeho osobnosť nám umožnila výlet do samotného centra európskej špičky rozhodovania, kam povedú kroky len tých najlepších. My sme mali možnosť ochutnať z tejto atmosféry a vidieť na vlastné oči sídlo európskeho futbalu."

Celodenný program pozostával z prehliadky sídla UEFA, sledovanie tréningu rozhodcov z programu CORE (Centre of Refereeing Excellence), praktický tréning pod vedením trénera UEFA a na záver účasť na prezentácii rozhodcu skupiny ELITE – Škóta Craiga Thomsona.

"Počas celého dňa nás sprevádzal vedúci oddelenia UEFA pre rozvoj rozhodcov Chris Wild. Počas prehliadky budovy UEFA sa nám podarilo stretnúť aj osobnosti ako Gianni Infantino, generálny sekretár UEFA, prechádzali sme okolo miestnosti, kde zasadá Výkonný výbor UEFA, boli sme v auditóriu, kde žrebujú Ligu majstrov alebo Európsku ligu. Jeden zážitok striedal ďalší," hovorí o prehliadke vedúci skupiny rozhodcov Bálint Kišš.

Po prehliadke sídla čakal na nás program v športovom areáli, ktorí tvorí sedem futbalových ihrísk a ktoré okrem miestneho futbalového klubu využíva UEFA na praktické tréningy nielen pre rozhodcov, ale aj školenie trénerov.

"V prvej časti sme sledovali tréning rozhodcov z programu CORE, ktorý viedol David Elleray a bol zameraný na rýchlosť reakcie a posudzovanie situácií v pokutovom území. Následne nás čakal tréning s trénerom UEFA. Nevedeli sme, čo očakávať. Dojmy po tréningu boli priam neskutočné, rozcvičenie, kreatívne cvičenia, cvičenia na spoluprácu rozhodcov. Bol to tréning, kde sme zistili, že tréning rozhodcu nie je len o fyzickej kondícii, ale aj mentálnej," zhodnotil Peter Havran.

Po spoločnom obede sme absolvovali prednášku škótskeho rozhodcu Craiga Thomsona o tom, ako sa dostal na špičkovú úroveň. "Po prednáške, na ktorej boli aj rozhodcovia z programu CORE na nás čakalo veľké prekvapenie v podobe spoločného fotenia s celým inštruktorským tímom a rozhodcami z programu CORE," dodáva s nadšením Peter Havran.

Na záver za mladých rozhodcov hovorí Bálint Kišš: "Návšteva v Nyone a aj stretnutie mnohými špičkovými osobnosťami z oblasti rozhodcovstva, to je pre nás všetkých zážitok na celý život. Určite je to tiež veľká motivácia na sebe ďalej pracovať a snívať sen, že sa sem niekto z nás ešte vráti, už ako medzinárodný rozhodca, či rozhodkyňa."