Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

January 18, 2016

Ako čeliť match-fixingu?

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Prvá časť projektu, ktorý pripravil Slovenský futbalový zväz (SFZ) a Únia ligových klubov (ÚLK) v spolupráci so spoločnosťou Indexxdata Sport Security Consulting pre všetky kluby Fortuna ligy a ktorého cieľom je oboznámiť hráčov A tímov a staršieho dorastu s rizikami, spojenými s ovplyvňovaním športových súťaží, tzv. match-fixingu, má za sebou polovicu realizácie.

 
 
 
 

"Ročne vo svete pretečie stávkovými spoločnosťami zhruba 500 miliárd eur, pričom až 70-80 percent z tejto sumy ide na tipovanie, spojené s futbalom. Podľa odhadov takmer osemdesiat percent trhu pokrývajú ilegálni bookmakeri. Stávkovanie je však len jednou súčasťou ovplyvňovaním súťaží," povedal okrem iného všetkým poslucháčom manažér integrity SFZ Peter Dedík.

Školenie je naplánované na tri týždne, jeho organizátori museli brať do úvahy programovú náplň prípravného obodbia v jednotlivých kluboch, keďže respondentami sú členovia seniorských tímov a staršieho dorastu. V tejto chvíli ho už polovica klubov absolvovala a Dedík neskrýva spokojnosť: "Nevedeli sme celkom odhadnúť, ako sa k téme postavia hráči. Po našich vystúpeniach v Dunajskej Strede, Myjave, Trenčíne, Žiline, Podbrezovej a Ružomberku musím povedať, že naši ligoví futbalisti pristúpili k prednáškam okolo match-fixingu maximálne seriózne, ich reakcie nám potvrdzujú, že tieto školenia majú zmysel."

Náš projekt je súčasťou prevenčného vzdelávacieho programu UEFA a zameriava sa na osvetovú činnosť, ale aj spoluprácu pri vyšetrovaní už odhalených káuz. "Je to pre dobro hráčov, aby sme im dali návod, ako regaovať v situáciách, keď budú oslovení s ponukou ovplyvniť zápas,“ vysvetlil Dedík. Zároveň upozorňuje na jednu zásadnú vec: "Pod pojmom match-fixing rozumieme akékoľvek ovplyvnenie zápasu, teda nielen to, ktoré súvisí s tipovaním."

Po tom, ako sa naplní aj program v druhej časti itinerára, organizátori školenia celý projekt vyhodnotia, závery si nenechajú len pre seba, ale poskytnú ich futbalovej verejnosti. A ďalej? "Tento rok robíme školenie pre prvoligové kluby, ich áčko a dorast. V budúcnosti ale pôjdeme aj do nižších súťaží," povedal manažér integrity SFZ.