Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

April 11, 2016

FC Petržalka akadémia v novom šate - s novým umelým trávnikom i osvetlením

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) - FC Petržalka akadémia odohral včera historicky prvý majstrovský zápas na novozrekonštruovanej hracej ploche s umelým povrchom na štadióne na Sklodowskej ulici 1.

 
 
 
 
Novozrekonštruovaná hracia plocha s umelým povrchom na štadióne FC Petržalka akadémia na Sklodowskej ul. Bratislava, 10. apríla 2016.

Nástupca dvojnásobného slovenského majstra (2004/05, 2007/08) a účastníka skupinovej fázy Ligy majstrov (2005/06) FC Artmedia Bratislava, odohral včera (10.3.) premiérovo majstrovský zápas na novozrekonštruovanej hracej ploche s umelým povrchom.

Zápasu 17. kola 5. ligy S5A medzi FC Petržalka akadémia a NMŠK 1922 Bratislava predchádzal slávnostný výkop, ktorý zaobstaral bývalý 15-násobný slovenský futbalový reprezentant a v súčasnosti hráč FC Petržalka akadémia Filip Šebo a dlhoročný hlásateľ a ikona klubu 90-ročný František Štamberský. 

Položenie umelej hracej plochy, spolu s inštalovaným umelým osvetlením, je zavŕšením jednej z etáp výstavby budovania komplexného voľnočasového centra na Sklodowskej ulici. "Klub od tejto chvíle disponuje jedným z najlepších umelých trávnikov od jedného z deviatich preferovaných výrobcov asociácie FIFA. Nasledujeme príklad akadémií renomovaných klubov ako FC Barcelona či AC Miláno, ktoré bežne trénujú na umelých povrchoch. Majstrovské zápasy na nej odohrajú mládežnícke výbery do 17 a do 19 rokov a seniorský tím,“ povedal majiteľ klubu Marek Mojto.

Dodajme, že slávnostnú atmosféru premiérového zápasu na novej "umelke" umocnilo víťazstvo domáceho tímu 1:0, ktorým si Petržalčania posilnili postupové ambície. FC Petržalka akadémia je aktuálne na 2. mieste o skóre za lídrom tabuľky FA Bratislava.

Trávnik:

 - FC Petržalka akadémia disponuje jedným z najkvalitnejších umelých trávnikov 3. generácie od renomovaného talianskeho výrobcu Limonta Sport S.P.A., ktorý patrí medzi deviatich FIFA preferovaných výrobcov umelých trávnikov na celom svete. Použitý typ MAX S P+ spĺňa najvyššie kritériá spomedzi produktov spoločnosti Limonta Sport S.P.A.

- Rovnaký trávnik používajú tréningové centrá a akadémie klubov AC Miláno, Ajax Amsterdam, Atlético Madrid, Club Brugy, Spartak Moskva, tím FC Nordsjaelland odohral na tomto type trávnika zápasy skupinovej fázy Ligy Majstrov. V našich zemepisných šírkach hrá na ňom svoje zápasy aktuálny majster AS Trenčín.

- Trávnik je položený na pružnej monolitickej (in situ) podložke, ktorá zabezpečí najvyšší možný komfort a bezpečnosť pre futbalistov a v najbližšom období prejde skúškou za účelom získania FIFA certifikátu.

- Areál na Sklodowskej ul. zdobia tiež nové stožiare umelého osvetlenia a v najbližšom období pribudne kamerovým systémom za účelom nahrávania a analyzovania zápasov tímov nášho klubu.

- Projekt rekonštrukcie futbalového ihriska podporila a spolufinancovala medzinárodná futbalová federácia UEFA v rámci projektu UEFA Hattrick IV.

Umelé osvetlenie:

- 6. apríla 2016 po 20:00 sa prvýkrát rozsvietili svetlá na stožiaroch umelého osvetlenia. Je to prvýkrát v histórii, kedy petržalský klub disponuje umelým osvetlením.

- Umelé osvetlenie je riešené štyrmi 20-metrovými unikátnymi sklápateľnými stožiarmi.

- Petržalské osvetlenie je produktom anglickej firmy Abatec, špecializovanej na osvetľovanie športových plôch na Britských ostrovoch.

- Plocha je nasvietená na priemernú intenzitu 200 luxov, čo je dostačujúce pre oblastné regionálne zápasy. V praxi to znamená, že až po úroveň 3. ligy je možné za daných podmienok odohrať pod reflektormi majstrovský zápas.

- Jeho hlavnou funkciou je efektivita využitia hlavnej hracej plochy, hrací čas zápasov A-tímu zostáva podľa tradície v nedeľu o 10:30.