Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 29, 2016

Jubilujúci Jozef Vengloš na pôde SFZ

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Prezident SFZ Ján Kováčik prijal pri príležitosti životného jubilea najvýraznejšiu slovenskú futbalovú osobnosť Jozefa Vengloša.

 
 
 
 
JJubilantovi Jozefovi Venglošovi (v strede) blahoželal prezident SFZ Ján Kováčik (vpravo) a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. Bratislava, 29. februára 2016.

Ružomberský rodák prišiel na svet 18. februára 1936 a za osem desiatok rokov prešiel svet vďaka futbalu mnohokrát. Len ako šíriteľ futbalovej vedy a trénerských poznatkov navštívil viac ako 120 krajín. Jeho osobná vitrína je plná úspechov, ocenení, uznaní, triumfov, medailí, diplomov, pohárov...

Po včerajšku mu na poličke pribudli ďalšie artefakty, prejavy uznania a rešpektu od SFZ, ale aj FAČR a AEFCA, teda slovenského zväzu, českej asociácie a aliancie európskych trénerov. Na pôde SFZ sa konalo milé stretnutie, ruku jubilantovi podali prezident SFZ Ján Kováčik, generálny sekretár SFZ Jozef Kliment, reprezentačaný tréner Ján Kozák, 1. viceprezident FAČR Zdeněk Zlámal, generálny sekretár FAČR Rudolf Řepka, za 200-tisícovú armádu európskych trénerov Zdeněk Sivek a Ladislav Borbély.

"Dovoľte mi poďakovať vám za všetko, čo ste pre slovenský, československý a svetový futbal urobili, s uznaním sa o vás hovorí všade,” zložil jubilantovi poklonu prvý muž slovenského futbalu a zaželal mu hlavne ”pevné zdravie a ešte aby sme sa dlho stretali.”

V rovnako duchu sa niesla aj gratulácia českej delegácie. „Veľa zdravia, veľa zdravia, veľa zdravia,” zaželal na záver blahoželania v jej mene Zdeněk Zlámal.

A vyznali sa aj kolegovia tréneri. ”Vždy si bol majster dialógu a diplomacie. Vynikal si empatiou a entuziazmom. Dokázal si skvele vytvoriť puto medzi ľuďmi, človečenstvo a humanizmus ti boli vždy vlastné,” Zdeněk Sivek, osobný dlhoročný priateľ, preukázal dokonalé poznanie osobnosti Jozefa Vengloša. Ladislav Borbély výstižne dodal: ”Elegán – v správaní, v konaní, v myslení.”

Prijatie na zväzovej pôde bolo poslednou akciou, súvisia s okrúhlym životným jubileum slovenskej futbalovej legendy. ”Ďakujem všetkým za gratulácie a želania, vážim si všetky, od každého jedného, kto si na mňa spomenul. Verte, že ma potešili úplne všetky, ukázali mi, že mám svoje miesto v širokej futbalovej rodine,” s úsmevom na tvári a tichším hlasom vrátil rešpekt Jozef Vengloš. Stále a vždy džentlmen.