Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 16, 2015

Milinkovič kapitánom Slovana, Trenčín skúša šesticu legionárov

BRATISLAVA (SITA/TASR) - Prehľad zaujímavostí z domáceho futbalu

 
 
 
 
Marko Milinkovič bude kapitánom ŠK Slovan Bratislava v sezóne 2015/16. Na snímke v zápase 28. kola Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava - FK Senica. Bratislava, 4. mája 2015.

Milinkovič kapitánom Slovana, prvou posilou Sekulič

Kapitánom futbalistov Slovana Bratislava bude v sezóne 2015/2016 Marko Milinkovič, o čom rozhodol podľa klubového webu prvý muž realizačného tímu Dušan Tittel. Milinkovič, ktorý odohral za Slovan v najvyššej súťaži 155 zápasov s bilanciou 33 gólov a 23 asistencií, bude mať pásku na rukáve už počas prípravy.

Slovan hlási pred novou sezónou aj prvú posilu, keď z MFK Košice získal talentovaného Srba Borisa Sekuliča. Dvadsaťtriročný rodák z Belehradu (nar. 21. októbra 1991) začínal s futbalom v klube FK Zemun, odkiaľ sa v roku 2010 presunul do FK Belehrad. O rok neskôr prišiel na Slovensko: najprv odohral niekoľko duelov za košickú rezervu, neskôr sa stal už pevnou súčasťou a pilierom obrany A-tímu MFK. V najvyššej slovenskej súťaži si pripísal Sekulič dosiaľ 101 zápasov, v ktorých päťkrát skóroval. 

"Borisa dobre poznáme z pôsobenia v našej lige. Je to mladý a perspektívny hráč, s vynikajúcou postavou. Máme ho odsledovaného a jeho veľkou výhodou je univerzálnosť na pravej alebo ľavej strane obrany. Práve takýto hráč je cenným artiklom pre mužstvo a trénerov. Borisa vítam v Slovane a som rád, že dnešným dňom sa zapojil do prípravy v Rakúsku," povedal na klubovom webe generálny manažér a prvý muž realizačného tímu Dušan Tittel.


B. Bystrica sa prihlási do II. ligy, mesto prisľúbilo podporu

FK Dukla Banská Bystrica sa prihlási do II. futbalovej ligy. Rozhodli o tom na pondelkovom stretnutí akcionári klubu spolu s predstaviteľmi mesta Banská Bystrica. Samospráva zároveň nominuje do riadiaceho i dozorného orgánu tejto futbalovej akciovej spoločnosti svojich ľudí. "Našli sme zhodu s primátorom a predstaviteľmi mesta Banská Bystrica. Po dvanástich rokoch ide o historickú udalosť, pretože lepšiu komunikáciu sme nikdy v minulosti nemali. Dohodli sme sa, že budeme spoločne robiť všetko pre to, aby futbal v Banskej Bystrici naďalej bol. S dlhmi sa vyrovnáme. Našli sme partnera, ktorý nám pomôže rozbehnúť súťaž a máme aj ďalšieho partnera, ktorý pomôže klubu na začiatku. Ním som práve ja," ozrejmil situáciu jeden z akcionárov FK Dukla a zároveň aj prezident SFZ Ján Kováčik.

Mesto Banská Bystrica má záujem vstúpiť do tohto futbalového klubu ako akcionár. Mužstvo dospelých však nehodlá dotovať priamymi financiami z rozpočtu samosprávy. "Či budeme akcionárom, je zatiaľ otvorená otázka, avšak uvažujeme práve týmto smerom. Chceme pomôcť futbalovej Dukle, predsa len ide o značku. Záchrana druhej ligy v meste je dôležitá, no ide aj o podporu mládeže. Ak by sa mužstvo neprihlásilo do súťaže, znamenalo by to stratu, ktorú by sme dobiehali možno aj desať rokov. Nominujeme človeka do kontrolných orgánov klubu, ako i predstavenstva. Získame tak informácie, ktoré budeme môcť vyhodnotiť a analyzovať. Vytvoríme biznis plán na nasledujúce obdobie. Okrem priamych dotácií na mládežnícky futbal budeme hľadať aj ďalšie zdroje mimo rozpočtu mesta," uviedol po pondelkovom stretnutí so zástupcami FK Dukla primátor Banskej Bystrice Ján Nosko

Problematická je nateraz rekonštrukcia Štadióna SNP na Štiavničkách, kde okrem futbalového klubu Dukla pôsobia aj atléti VŠC Dukla. Tento športový stánok patrí ministerstvu obrany SR. Dotácia vlády cez Slovenský futbalový zväz vo výške 2,4 milióna eur je viazaná iba na obnovu štadiónov, ktoré patria mestu. Rokovania medzi ministerstvom, futbalovým klubom a samosprávou intenzívne prebiehajú. "Chceli by sme tento štadión odkúpiť, ale znalecký posudok ešte nie je hotový," priznal banskobystrický primátor Nosko a dodal: "Ide o veľký komplex, ktorý nesie so sebou množstvo problémov. Máme záujem vyriešiť túto otázku k spokojnosti všetkých tak, aby bol dopad na samosprávu čo najmenší." 

Prezident SFZ Ján Kováčik trvá na hraničnom termíne 30. jún 2015, dokedy by sa malo rozhodnúť o vlastníkovi štadióna. Inak vládna dotácia na jeho rekonštrukciu nebude uvoľnená. "Chceme mať do konca júna jasné stanovisko, aby sme vedeli, do akej miery máme s dotáciou na banskobystrický štadión počítať. Verím, že v dohľadnom čase budeme verejnosť informovať, v akom štádiu je tento proces. Rokovania sa vyvíjajú k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán," prezradil šéf slovenského futbalu.


Myjava na prvom zraze s 27 hráčmi, v príprave odohrá sedem zápasov 

Nový tréner futbalistov Spartaka Myjava Norbert Hrnčár privítal na pondelňajšom úvodnom zraze v rámci letnej prípravy 27 hráčov. Hlásili sa mu aj najnovšie posily Ján Chovanec a Tomáš Kóňa, ktorý hodinu pred tréningom podpísal s vedením klubu dvojročný kontrakt. 

Skúsený stredopoliar prišiel na kopanice zo Senice a na svoje pôsobenie v drese Spartaka Myjava sa už teší. "Prichádzam na Myjavu s veľmi príjemným pocitom. Toto prostredie poznám a teším sa naň.Futbal mi už chýbal, také to predzápasové napätie, nervozita," povedal v oficiálnej tlačovej správe zaslanej TASR Kóňa.

Do tréningového procesu sa v pondelok zapojilo 26 hráčov. Okrem spomínanej dvojice nových posíl sa trénerom hlásil aj Denis Duga, ktorý sa zotavuje po operácii ramena. "Do tréningového procesu vstupujem s radostnými pocitmi. Teším sa na prácu, na pôsobenie v novom a zdravom klube. Toto sú moje prvé dojmy z Myjavy. Chcem, aby mužstvo bolo víťazné, aby bolo čo najviac víťazných zápasov a aby sme ľuďom prinášali radosť," uviedol Hrnčár. Jeho asistentom na myjavskej lavičke bude Richard Höger. 

Po uplynulej sezóne opustili Spartak Richard Čiernik, Radoslav Ciprys, Jakub Kastelovič a Michal Peňaška. Okrem Kóňu a Chovanca sa v myjavskom drese predstaví aj Peter Sládek. Kopaničiari chcú dať v budúcej sezóne prednosť i mladým hráčom, aj preto sa na pondelňajšom tréningu zišlo niekoľko talentovaných dorastencov. "Situácia je výnimočne dobrá, čo sa týka klubu. Bol eminentný záujem napríklad o Pekára. Štefan je však srdciar, ktorý tu zostáva, takže aj to môžeme rátať za posilu. Čo sa týka ďalšieho doplnenia, tak pozície, kde sme to potrebovali, sme doplnili. Ak by sa ešte pri niektorých pozíciách priestor otvoril, môžeme o tom uvažovať," dodal manažér A-tímu Pavol Holeščák.

Myjavčania odohrajú v príprave sedem zápasov, absolvujú aj sústredenie v českých Luhačoviciach. 

Program letnej prípravy Spartaka Myjava:

20. júna, 11.00 h a 13.00 h: AS Trenčín - Spartak Myjava (v Nemšovej)
22. júna: začiatok sústredenia v Luhačoviciach
24. júna, 17.00 h: Zbrojovka Brno - Spartak Myjava (v Uherskom Brode)
27. júna, 10.00 h: FC Fastav Zlín - Spartak Myjava
4. júla, 11.00 h a 13.00 h: Spartak Myjava - FC Nitra (Turá Lúka)
10. júla: Spartak Myjava - SK Sigma Olomouc


Z. Moravce povedie Djurovski, v tíme aj legionári na čele s Tawambom 

Futbalistov fortunaligového klubu ViOn Zlaté Moravce povedie v budúcej sezóne macedónsky tréner Milko Djurovski. Ten privítal na pondelňajšom prvom zraze v rámci letnej prípravy 21 hráčov vrátane kamerunského stredopoliara Leandra Tawambu, ktorý už na Slovensku v minulosti pôsobil.

Zlaté Moravce v uplynulej sezóne zvládli záchranárske práce a sezónu napokon dokončili na 10. priečke. Po nej sa v klube rozlúčili s trénerom Branislavom Mrázom, ktorého nástupcom bude 52-ročný bývalý reprezentant Macedónska a Juhoslávie Milko Djurovski. Ten naposledy pôsobil na lavičke rakúskeho klubu z nižšej súťaže TSV Pöllau. "Sme len na začiatku spolupráce, dohodli sme sa predbežne na jeden rok," povedal pre TASR manažér klubu Martin Ondrejka. Asistentmi Djuroviča na lavičke ViOn-u budú Jozef Pavlík a Marko Miloševič.

Spomínanému trénerskému triu sa na pondelňajšom úvodnom tréningu hlásilo 21 hráčov. Z nich je zatiaľ väčšina na skúške. Brankársku dvojicu Pavol Kováč - Jozef Novota doplnil Slovinec Marko Ranilovič, ktorý dosiaľ pôsobil v Hajduku Split. Do prípravy sa zapojili aj Peter Orávik, Michal Pintér, Štefan Cebara, Armando Mance či Toni Tipurič. Z líbyjského Al-Ahly SC Benghazi prišiel Leandro Tawamba, ktorý už v minulosti na Slovensku obliekal dres Ružomberka aj Nitry. S ním sa v pondelok v Zlatých Moravciach objavili aj ďalší legionári Marko Perišič, Marques De Souza, Robert Perič a Danijel Majkič.

Počas letnej prípravy majú Zlatomoravčania na pláne päť prípravných duelov a týždňové sústredenie, ktoré absolvujú v Slovinsku.

Program letnej prípravy ViOn Zlaté Moravce:

20. júna, 16.00 h: FK Bošany – FC ViOn Zlaté Moravce
21.– 28. júna: sústredenie v Slovinsku
01. júla: FASTAV Zlín – FC ViOn Zlaté Moravce
04. júla: FC ViOn Zlaté Moravce – FK DUSLO Šaľa
08. júla: súper v riešení
11. júla: súper v riešení


ŽP Šport Podbrezová prekopal káder, s novým trénerom po novom

Futbalistov ŽP Šport Podbrezová bude v ďalšom ročníku Fortuna ligy trénovať Zdenko Frťala. Vlaňajší nováčik súťaže skončil v uplynulej sezóne predposledný a vedenie klubu si od zmeny na trénerskom poste sľubuje výraznejší posun, v tabuľke i v samotnej hre. V úvode letnej prípravy zmena na trénerskom poste najviac zarezonovala a 'železiari' ju v pondelok odštartovali na breznianskom štadióne.

O Zdenkovi Frťalovi sa hovorilo už dlhšie. Onedlho 45-ročný tréner, ktorého bývalá hráčska kariéra niesla pečať klubov Trnavy, Slovana i Teplíc, pôsobil už v role trénera aj na Slovensku, v sezóne 2008/2009 v MFK Ružomberok po boku hlavného trénera Michala Bíleka. Naposledy viedol Frťala v Čechách druholigový FK Varnsdorf, s ktorým mohol postúpiť do Synot ligy z druhého miesta, no problémy s nevyhovujúcim štadiónom spôsobili, že účasť v elite klub odmietol. Úspešnú misiu ukončil Zdenko Frťala vo Varnsdorfe po štyroch rokoch.

Podbrezovú považuje Zdenko Frťala za perspektívnu a futbal na Horehroní ho s novým impulzom práve preto oslovil, okrem toho zavážila aj blízkosť k bydlisku a rodine.

"Dohodli sme sa minulý týždeň, keď som trávil dovolenku v Terchovej," upresnil nový kouč, ktorý sa narodil v Nitre, no od štyroch rokov žije v Hlohovci. "Záujem o mňa bol dlhší a to bolo podstatné, prečo som súhlasil. Aj keď som mal ponuky z iných klubov, Podbrezovú som jednoznačne uprednostnil. Nejaké informácie som si o mužstve a samotných hráčoch zisťoval, no ukáže až čas a tréningy, ako na tom mužstvo je."

Nový tréner vyvoláva v klube vždy nádej. "Mal by priniesť zdravý impulz do kabíny," myslí si Zdenko Frťala. "Nie je tajomstvom, že sa jar výsledkovo v Podbrezovej nezvládla. Mňa však zaujíma prostredie a noví hráči, my všetci musíme urobiť maximum, aby sme boli minimálne stabilným účastníkom prvej ligy. Nejaké ciele sme si nedávali, potrební sú hráči, aby makali za Podbrezovú od prvej do poslednej minúty, nielen v zápasoch, ale aj v tréningu a celom spôsobe života profesionálneho futbalistu."

Pre nového trénera boli prioritou príchody dvoch hráčov. "A to Radima Breiteho, u ktorého čas ukáže, či urobil dobre, že skončil v Tepliciach, ďalší je Alen Melunovič, hrotový útočník. Trénoval som ho roka a pol v Tepliciach, a môžem povedať, že lepšieho zakončovateľa som nevidel a netrénoval. Dva roky som ho však nevidel, tri mesiace povrdzoval formu v Ústí nad Labem, kde hosťoval. Treba doriešiť jeho menšie problémy pri vízach, no ja verím, že ho tu tento týždeń, alebo na začiatku druhého tu privítame."

Dohoda znie s Podbrezovou na dva roky. "My sa vynasnažíme od prvého tréningu tak, aby sme sa nemuseli zaujímať koľko mužstiev vypadáva, sústredíme sa na výsledky a hru, za ktorú sa nemusíme hanbiť," zdôraznil Zdenko Frťala. "Za asistenta som si zvolil Ivana Kopeckého, ktorý so mnou dva roky pôsobil vo Varnsdorfe, Braňo Benko zostáva trénerom brankárov."

Renovovaný štadión už láka takmer hotovou podobou i vyhrievaným zeleným kobercom a nový tréner sa naň teší. "Nie som sám, pre hráčov to musí byť najlepšia motivácia. Čím skôr sa tu objavíme, tým lepšie pre všetkých. V príprave budeme využívať Brezno, Valaskú, všetky zaužívané priestory. Aj pre mňa je to výzva, práca s ľuďmi, ktorá ma baví. Žiadne chvenie necítim, to by som musel sedieť na trasúcej sa lanovke. V kariére som sa posunul a som presvedčený, že som urobil správny krok."

K minulej fazóne mužstva z Horehronia sa Zdenko Frťala nevyjadruje. "Rešpektujem prácu predchodcov a čo sa tu vytvorilo. Kríza prichádza i odchádza, o slabinách vieme, budeme na nich pracovať a využívať naše prednosti."

Zo starších hráčov upútal v útrobách kabíny Ivan Minčič, s barlami po tom, čo minulý štvrtok podstúpil artroskopiu menisku. Spomedzi nových tvárí zaujal hlavne obranca Marek Janečka zo Spartaka Trnava. "Dohodli sme sa na dva roky, pocity mám zmiešané. Myslel som si že kariéra bude pokračovať v Trnave, no v Podbrezovej ma naozaj chceli a ja som pripravený na tvrdú robotu. Štadión sa mení, ľudia sa snažia robiť futbal zodpovedne a aj my sa budeme snažiť tak, aby sme si divákov získali. V šatni poznám všetkých chlapcov, najviac Miša Pančíka z Banskej Bystrice ešte odvtedy, keď som naskočil do svojej prvej ligovej sezóny, s Maťom Kuciakiakom a Martinom Chrenom som taktiež hrával."

Marek Janečka si netrúfa tipovať vývin súťaže. "Až liga ukáže, na čo máme, je strašne vyrovnaná, vždy niekto vyskočí, klesne. V dobrom kolektíve to dobre funguje, cítim, že klub by chcel v lige pôsobiť bez nejakej hrozby. Ja som hráč, ktorý si veľa zakladá na kondícii, príprava nie je dlhá, uprednostňovať sa bude lopta, s týmto problém nemám. V Trnave som patril k najstarším hráčom v mužstve, bol som aj kapitán, mladší ma rešpektovali, verím, že vytvoríme aj tu dobrú partiu a z nej sa odvinú aj víťazstvá."

Brankár Martin Kuciak, rodák a odchovanec zo Žiliny, si už vyhrnul rukávy, aby gólov vo svojom novom pôsobisku pustil čo najmenej. "Braňo Benko, bývalý spoluhráč v Rimavskej Sobote, ma oslovil tri mesiace dozadu, to bol prvý kontakt, keď som ešte chytal v Hradci Králové. Podbrezová začala intenzívne na mne pracovať a ja som ponuku prijal. Dúfam, že sa tento klub ani zďaleka nebude spomínať v súvislosti so záchranou."

Športový manažér Michal Budovec upresnil všetky pohyby v tíme. Týkajú sa aj skúseného Vratislava Greška. "Rátame s ním v klube na funkcionárskom poste, teraz jeho funkciu budeme riešiť. Náš káder opustili brankári Hanák, Penksa, po skončení zmluvy odišli aj Šlapák, Nworah, Nosko zamieril do Dolnej Ždane na hosťovanie, Záhumenský sa vrátil do Slovana, budujeme nový tím s novým trénerom. Príprava sa len začala, aj káder sa bude postupne zužovať a nevylučujem ešte nejaké zaujímavé nové meno."

ŽP Šport Podbrezová prekopala káder dosť hlboko. Michal Budovec: "Prvý augustový týždeň by sa malo zahlásiť hotovo aj na našom rekonštruovanom štadióne, uvidíme, či so Žilinou zohráme úvodný zápas sezóny doma v Brezne, alebo si ho vymeníme a pocestujeme pod Dubeň. Ak nám dopraje počasie, ďalší domáci zápas už budeme na našom materskom štadióne."

O vlaňajší postup ŽP Šport Podbrezová do FL sa zaslúžil tréner Jaroslav Kentoš. Po zimnej príprave sa však nahromadila nespokojnosť, a tak ho klub vo februári uvoľnil. Hlavné slovo dostal Jozef Mores, vedením mužstva poverili Branislava Benka a Mária Auxta, v úzadí pomáhal navyše Marek Bažík. V predposlednom 32. kole FL však už Jozef Mores na lavičke chýbal, vrátil sa k mládežníckej kategórii, odkiaľ prišiel, a mužstvo odkoučovali tréneri Auxt a Benko. Jozef Mores si splnil úlohu zachrániť Podprezovú v najvyššej súťaži, no s mužstvom sa rozlúčil po nepríjemnej sérii prehier.

Noví hráči: brankári Martin Kuciak (Fc Hr. Králové), Peter Glintič (MŠK R. Sobota), obrancovia Marek Janečka (Spartak Trnava), Martin Chren (ViOn Zl. Moravce), Tadej Apatič (Slavia Sofia), Marián Štrbák (ViOn Zl. Moravce), Stefan Marinkovič (Dukla B. Bystrica), stredopoliar Adam Žilák (MŠK Žilina), útočníci Marek Šovčík (Dukla B. Bystrica), Alen Melunovič (FK Teplice).

Na herné sústredenie do zahraničia pocestujú 'železiari' do rakúskeho Obertraunu (26. júna - 5. júla), prvý prípravný zápas odohrajú v utorok 23. júna s Pohroním Žiar/D. Ždaňa o 16.00.

Program prípravných zápasov:

utorok 23. júna: Podbrezová - Pohronie D. Ždaňa (16:00)
sobota 27. júna: SV Josko Ried - Podbrezová (18:00)
utorok 30. júna: LASK Linz - Podbrezová (17:00)
sobota 4. júla: FC Liefering - Podbrezová (16:30)
sobota 11. júla: Podbrezová - FC Vác (17:00)


Senica na zraze aj s Kalabiškom,Pavlík prišiel s hodinovým predstihom

V pondelok začali letnú prípravu na sezónu aj futbalisti FK Senica. S hodinovým predstihom prišiel na zraz kapitán Petr Pavlík, celkovo privítal tréner Eduard Pagáč na úvodnom tréningu 25 hráčov. Aj v budúcej sezóne by mal senickú ofenzívu viesť najlepší kanonier tej uplynulej Jan Kalabiška, na ktorého si vedenie klubu uplatnilo opciu.

Senici to po väčšinu uplynulého ročníka výsledkovo i herne klapalo. Dych jej došiel až v závere, keď najskôr neuspela vo finále Slovenského pohára v jedenástkovom rozstrele proti Trenčínu, následne skončil tréner Jozef Kostelník a klub sa napokon nedostal ani do nasledujúcej edície Európskej ligy UEFA. S tímom sa po sezóne rozlúčila veľká opora Tomáš Kóňa, ktorý odišiel do Spartaka Myjava a zmluvy skončili aj Lukášovi Opielovi s Pavlom Čermákom.

Naopak Jan Kalabiška, ktorý si so Žilinčanom Matejom Jeličom rozdelil honor najlepšieho kanoniera uplynulého ročníka, zostáva naďalej hráčom Senice. "V prípade naozaj lukratívnej ponuky pre hráča i klub sa to môže ešte zmeniť, no zatiaľ to vyzerá tak, že Kali by mal ostať v Senici," uviedol na oficiálnom webe športový manažér Dušan Vrťo, ktorý na margo tvorby súčasného kádra dodal: "Niektorí hráči prišli z dorastu, niektorí sa vrátili z hosťovania. Uvidíme, či zostanú aj po zúžení kádra. Je to na nich."

Tréner Pagáč mal v pondelok na zraze k dispozícii 25 futbalistov. Z hosťovania v treťoligovej Rači sa vrátil Ján Kadera, okrem neho sa na tréningu objavil aj mládežnícky český reprezentat Lukáš Kurušta z Karvinej a Zoltán Kantar z Petržalky. V utorok by sa mali k tímu pripojiť aj dvaja hráči holandského ADO Den Haag Jeffrey van Roon a Richelo Fecunda. "V rámci spolupráce medzi ADO prichádzajú do Senice na skúšku dvaja mladí futbalisti, krajní obrancovia. Oboch sme videli na videách aj počas stáží v Haagu a obaja sú členovia širšieho kádra A-tímu ADO. Sú šikovní, či ale skončia v Senici, nie je ešte známe," ozrejmil Vrťo.

Letnú prípravu absolvujú Záhoráci prevažne v domácich podmienkach a odohrajú v nej sedem prípravných duelov.

Prípravné zápasy FK Senica počas letnej prípravy:

20. jún, 16:00: FK Senica – Kim Grant Football Academy (Borský Mikuláš)
20. jún, 18:00: Borský Mikuláš – FK Senica (Borský Mikuláš)
27. jún, 11:00: Sigma Olomouc – FK Senica (Slatenice)
30. jún:            SV Mattersburg – FK Senica
04. júl: 11.00: FK Senica – Baník Ostrava (Petrova Ves)
11. júl: 19.00: FK Senica – 1.FC Slovácko (generálka, hlavné ihrisko)

      12.júl, 11.00: FC Rohožník – FK Senica (Rohožník)


DAC so šiestimi hráčmi na skúške, príprava v domácich podmienkach

Tréner fortunaligového DAC Dunajská Streda Tomislav Marič privítal v pondelok na prvom zraze tímu 23 hráčov. Mužstvo zo Žitného ostrova sa bude pripravovať prevažne v domácich podmienkach, v rámci ktorých absolvuje aj týždňové sústredenie v Belej. 

Trénerovi Maričovi chýbala zo súčasného kádra na prvom zraze trojica hráčov. Ľubomír Michalík sa doteraz pripravoval so slovenskou reprezentáciou, ktorá v nedeľu triumfovala v kvalifikačnom zápase EURO 2016 nad Macedónskom 2:1. Keďže veľa dovolenky si neužil, vedenie DAC mu dalo týždeň voľna. Darijo Krišto sa ženil a Roland Černák sa aktuálne pripravuje s dorastom na barážové stretnutie o postup do I. ligy. 

Na skúške má Dunajská Streda v súčasnosti šesť hráčov. Antonio Asanovič a Alan Kováč prišli zo Senca, z českého druholigového klubu 1. SC Znojmo zasa duo Tomáš Okleštěk, Bronislav Stáňa. So žlto-modrými sa pripravuje aj Lukáš Jánošík zo Žiliny a Njegoš Janjuševič z klubu FK Bežanija, ktorý obsadil v uplynulom ročníku najvyššej srbskej súťaže deviate miesto. "Zatiaľ tu máme hráčov na skúšku, ale dvere do kabíny sú stále otvorené," uviedol na oficiálnom klubovom webe tréner Marič.

Jeho zverencov čaká už v stredu prvý prípravný duel proti treťoligovému Bernolákovu. Následne sa DAC predstaví proti Ferencvárosu Budapešť, potom 27. júna aj proti ďalšiemu súperovi zo zahraničia. Nasledovať bude týždňové sústredenie v Belej, v rámci ktorého zohrajú 2. júla v Staškove ďalší prípravný zápas. O šesť dní neskôr privítajú doma Šopron a 11. júla absolvujú generálku na štart FL proti druholigovej Nitre. "Pred odchodom na sústredenie kladieme väčší dôraz na kondičnú prípravu, ale loptu samozrejme nenecháme v šatni ani v týchto dňoch," dodal chorvátsky kouč.


Trenčín skúša šesticu legionárov, v lete v pláne Česko a 7 zápasov

Futbalisti novopečeného slovenského majstra AS Trenčín odštartovali v pondelok letnú prípravu na fortunaligovú sezónu 2015/2016 s tridsiatkou hráčov, zatiaľ však bez viacerých legionárov. Zverencov trénera Martina Ševelu čaká mesiac prípravy s jedným sústredením v Česku a siedmimi prípravnými zápasmi.

"Dnes sme začali letnú prípravu na novú sezónu. Na úvodnom tréningu mohli tréneri počítať s 30 hráčmi. Ešte nám chýbali legionári - Rabiu, Madu, Van Kessel, Koolwijk a Edmond. Naopak, veľmi radi sme privítali v mužstve štyroch dorastencov, ktorí už trénovali s áčkom a sú pre nás prísľubom do budúcnosti. Na skúške máme aj šiestich legionárov - dvoch Nigérijčanov, dvoch Číňanov a dvaja prišli z Jamajky. V najbližších dňoch sa vykryštalizuje situácia okolo príchodov a odchodov," informoval TASR generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček.

Už po piatich dňoch odohrá AS dve stretnutia proti Spartaku Myjava. S deviatym mužstvom uplynulého ročníka najvyššej slovenskej súťaže sa stretne v sobotu 20. júna o 11.00 a 13.00 na ihrisku v Nemšovej. Následne mužstvo cestuje na už tradičné sústredenie za výbornými podmienkami v stredných Čechách. V rámci projektu "Česko-slovenského futbalového srdca" odohrajú Trenčania tri stretnutia. Postupne narazia na Mladú Boleslav (4. miesto v Synot lige), Bohemians 1905 Praha (8. miesto) a Duklu Praha (6. miesto).

Po návrate na Slovensko ich čakajú ešte dva domáce prípravné zápasy proti českým ligistom. Začiatkom júna sa stretne AS s deviatym tímom najvyššej českej súťaže a tradičným súperom 1. FC Slovácko. Testom pred vstupom do sezóny bude duel so SK Sigma Olomouc. Mužstvo z Hanej sa vracia do českej najvyššej súťaže po ročnej pauze ako nováčik.

Ďalším dôležitým termínom je 22. jún, keď sa vo švajčiarskom Nyone uskutoční žreb 2. predkola Ligy majstrov. Prvý zápas je na programe 14. alebo 15. júla, odvetu odohrá slovenský majster 21. alebo 22. júla. Úvodné kolo nového ročníka Fortuna ligy je naplánované práve medzi týmito dvoma zápasmi - 18. júla.

Program letnej prípravy AS Trenčín pred začiatkom sezóny 2015/2016:

AS Trenčín – Spartak Myjava (20. júna, 11.00/13:00, Nemšová)
FK Mladá Boleslav – AS Trenčín (22. júna, 18:00, Lázně Bohdaneč)
Bohemians 1905 Praha – AS Trenčín (25. júna, 18.00, Hlinsko)
Dukla Praha – AS Trenčín (27. júna, 10.30, Bystřice nad Pernštejnem)
AS Trenčín – 1. FC Slovácko (4. júla, okolie Trenčína)
AS Trenčín – SK Sigma Olomouc (8. júla, 17.00, Nemšová)


V Trnave začali zarezávať aj nové posily, "andeli" v lete do Rakúska

Po dvojtýždňových dovolenkách vstúpili v pondelok predpoludním do letnej prípravy na nový ročník 2015/2016 futbalisti Spartaka Trnava. Na prvom tréningu na ihrisku v Modranke už podľa informácie klubového webu nechýbali nové tváre v kádri "andelov". Novinkou prešiel aj realizačný tím, kde pribudol na pozíciu asistenta bývalý tréner Zlatých Moraviec Branislav Mráz.

"Po odchode Andreja Kostolanského chýbal v tíme ešte jeden asistent. S Braňom sa osobne poznáme ešte z hráčskych čias v Senici, ide o tímového človeka, teší ma, že sme dospeli k dohode," citovala trénera Spartaka Juraja Jarábka oficiálna internetová stránka 4. tímu uplynulého ročníka Fortuna ligy. Ďalším novým členom realizačného tímu je Martin Bohunický, ktorý prevzal pozíciu kustóda po Andrejovi Zamcovi. Zmenami prešiel aj hráčsky káder. V klube ďalej nepokračujú Ivan Kelava, Marek Janečka, Kamil Kuzma, Martin Vyskočil, Peter Sládek, Ján Chovanec a Štefan Durič. Otázny je Marek Hlinka, zatiaľ ale k posunu v prospech Trnavy v rokovaniach neprišlo. Patrikovi Banovičovi sa končí zmluva k 30. júnu, dovtedy bude s mužstvom trénovať, potom sa stane voľným hráčom. Boris Bališ sa pravdepodobne v závere júna zapojí do tréningového procesu juniorky.

"Do mužstva sa z hosťovania v Sparte Praha vrátil Ivan Schranz, zo Zlatých Moraviec zaznamenal comeback Tomáš Mikinič. Trénovali už aj prvé letné posily - bosniansky stredopoliar Emir Halilovič z Hradca Králové a slovenský stopér Boris Godál zo Zaglebie Lubin," informuje www.spartak.sk. Na skusy prišiel do Trnavy 23-ročný stopér z Kapfenbergu Christian Bubalovič. Ide o držiteľa chorvátskeho a rakúskeho pasu. V minulosti hrával aj za Rudar Velenje, druhé mužstvo Energie Cottbus a menšie rakúske kluby. "Absolvuje s nami niekoľkodňovú skúšku, potom uvidíme, či môže byť pre nás posilou," povedal Juraj Jarábek. Do prípravy naskočil po zranení Patrik Čarnota. Zatiaľ trénuje len individuálne, začína s výklusom. Úvodnú zaberačku vynechal Brazílčan Cleber, pretože nestihol spoj z Brazílie. "Neminie ho za to pokuta," povedal rezolútne tréner Jarábek.

"Potešilo ma, že chlapci splnili limity a nik z nich počas voľna nepribral. Mali aj individuálne tréningové plány, takže do prípravy môžeme naskočiť naplno," preladil vzápätí na pozitívnu strunu kouč Trnavy. Okolo ofenzívneho stredopoliara Jána Vlaska sa točia skauti viacerých zahraničných klubov. "Som hráčom Trnavy, toho sa držím, všetko ostatné sa uvidí v najbližších dňoch, týždňoch. Ideálne by bolo, aby sa situácia okolo mojej budúcnosti vyjasnila do konca júna," uviedol tvorivý futbalista.

Prípravné obdobie do prvého ostrého zápasu bude krátke, i preto si andeli zatiaľ dohodli len dva prípravné zápasy. Oba odohrajú v rámci týždňového kondično-herného sústredenia, ktoré absolvujú od 18. júna v rakúskom Hinterstoderi. V sobotu 20. júna od 18.00 si v Kammer-Schörflingu zmerajú sily s albánskym majstrom Skënderbeu Korçë. Ďalší súboj zvedú 25. júna proti deviatemu tímu ruskej ligy Tereku Groznyj. Presný čas a dejisko stretnutia oznámia neskôr.

Už 22. júna na žrebovaní vo švajčiarskom Nyone spozná Spartak meno svojho súpera v 1. predkole Európskej ligy UEFA. Zápasy v tejto fáze sú na programe 2. a 9. júla.

Program letnej prípravy FC Spartak Trnava pred začiatkom sezóny 2015/2016 

18.-25. júna: sústredenie v rakúskom Hinterstoderi
20. júna o 18.00: Spartak Trnava - Skënderbeu Korçë
22. júna: žreb Európskej ligy
25. júna: Spartak Trnava – Terek Groznyj
2. júla: prvý zápas 1. predkola Európskej ligy
9. júla: druhý zápas 1. predkola Európskej ligy