Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 10, 2013

Národný futbalový štadión na Tehelnom poli by mal byť hotový v roku 2016

BRATISLAVA (TASR) - Vláda podporí výstavbu NFŠ

 
 
 
 
Maketa a vizualizácia Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli. Bratislava, 10. júl 2013.

Vláda dnes splnomocnila ministra školstva Dušana Čaploviča k podpísaniu Memoranda o spolupráci pri realizácii výstavby a prevádzke Národného futbalového štadióna (NFŠ). Partnermi sú okrem ministerstva školstva, úradu vlády zastúpeného splnomocnencom pre mládež a šport aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), Hlavné mesto SR Bratislava a akciová spoločnosť Národný futbalový štadión ako hlavný realizátor projektu výstavby a prevádzky NFŠ.

"Memorandum ešte nikoho na nič nezaväzuje. Vytvára mantinely, ktoré spočívajú v tom, že hlavný investor Národný futbalový štadión prefinancuje viac ako 60 percent a spoluinvestor (štát, pozn. TASR) maximálne 40 percent. Môže to byť aj menej, všetko závisí od toho, ako dopadne verejné obstarávanie," priblížil po dnešnom rokovaní vlády Čaplovič.

Ako doplnil šéf rezortu financií Peter Kažimír, zo strany štátu má ísť o maximálnu čiastku 27,2 milióna eur vynaloženú v rokoch 2013 až 2017. "Budem sa snažiť spolu s ministrom školstva, aby splátkovanie tejto sumy bolo nasmerované tak, aby čo najmenšia položka bola v roku 2013, a tiež v roku 2014," deklaroval Kažimír s tým, že od verejného obstarávania sa očakáva zásadné zníženie ceny. Pripomenul, že v roku 2009 a 2010 sa plánovalo s výstavbou v objeme skoro 70 miliónov eur, ktoré mal na tento účel preinvestovať štát. Teraz sa počíta aj so súkromným investorom. "Tie prostriedky neboli uvoľnené a teraz je tá čiastka zásadne nižšia," zdôraznil a dodal, že vláda sa takto rozhodla prispieť v kofinancovaní so súkromným investorom k tomu, aby Slovensko malo národný futbalový štadión.

Búracie práce súčasného futbalového štadióna na Tehelnom poli, kde má vyrásť nový objekt, pôjdu na náklady spoločnosti NFŠ. Podľa Čaploviča ide o dobrý priestor, pretože tam je už vybudovaná infraštruktúra, vysporiadané pozemky a v blízkosti je aj Národné tenisové centrum a zimný hokejový štadión. Do konca tohto roka má minister školstva predložiť na vládu ďalšiu informatívnu správu o postupe prác na NFŠ.

Dnes sa verejnosť a fanúšikovia dočkali aj podrobnejších informácií o výstavbe nového štadióna v hlavnom meste - Národného futbalového štadióna (NFŠ). Majiteľ držiteľa Pohára víťazov pohárov 1969 Ivan Kmotrík informoval o momentálnom stave. Tehelné pole by malo byť zbúrané do 4 mesiacov, ak pôjde všetko podľa plánu, s výstavbou by sa mohlo začať na jar budúceho roka. Nový štadión by mohol stáť v roku 2016. Podľa slov Ivana Kmotríka ešte stále prebiehajú rokovania s vládou, ktorá by sa mala na financovaní štadióna podieľať 30 až 40 percentami.

"Už sa nechcem zaoberať nostalgiou, bavme sa o budúcnosti. Urobíme všetko preto, aby sme tu do dvoch rokov mohli hrávať futbal, aby tu mohla reprezentácia odohrať veľké zápasy. Vlastníkom štadióna bude akciová spoločnosť NFŠ, resp. Slovan Bratislava. Spoluúčasť vlády vítame v akomkoľvek pomere, pretože nám to zjednoduší a vytvorí nám to priestor vybudovať ešte kvalitnejšiu infraštruktúru. Dnes ešte rozpočtovo nevieme povedať, či bude stáť štadión 65 alebo 75 miliónov. Pri tých štandardoch ako je to naprojektované to vychádza zhruba na 70 až 72 miliónov, teraz sme v nejakom štvrtom kole tendrovania a verím, že sa dostaneme ešte nižšie. Chceme dodržať kvalitu a štandard, aby sme tu mohli hrať veľké zápasy, aby tu mohol byť napríklad tak, ako máme od UEFA prisľúbené, európsky Superpohár, ak to postavíme do dvoch rokov. My sme mali záujem, žeby nám štát dal tak ako väčšine štadiónov 60 percentné financovanie a 40 percent by išlo z mestských peňazí, z komunálnych peňazí, resp. zo súkromných zdrojov. U nás táto možnosť nie je, lebo vieme, v akom stave je mesto aj štátny rozpočet, takže my sa potešíme každej korune, ktorá nám prispeje, aby sme to mohli urobiť kvalitnejšie. Myslím si, že určite nedostaneme viac ako 35 - 40 percent, ale určite to veľa pomôže k tomu, aby ten štadión spĺňal tie nadštandardnejšie kritériá. Ostatné je na nás, my si to musíme vyfinancovať v prvom rade zo svojich peňazí," povedal Ivan Kmotrík.

Súčasťou projektu bude aj administratívna budova, parkovisko, byty či kaviarne. Zápasy tu bude hrať reprezentácia, bude tam sídlo Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a Sieň slávy. "Môj prioritný záujem bol, aby to trochu žilo. Ak by mal stáť štadión v pozícii tej, že tu bude raz za dva týždne zápas, a potom tu dva týždne bude mŕtvo, tak by som z toho nemal ten stopercentný pocit. Čo sa týka reprezentácie, je úplnou samozrejmosťou, že keď nám prispeje štát, my budeme musieť vyjsť v ústrety štátnej reprezentácii a futbalovému zväzu na to, aby hrali u nás zadarmo."

"Som veľmi rád, že po dnešnom dni zostane už len Moldavsko krajina, ktorá nemá v hlavnom meste národný štadión a my sa pripojíme k tým civilizovaným európskym krajinám. SFZ bude mať na NFŠ sídlo, bude tu Sieň slávy a reprezentácia bude mať štadión k dispozícii bezodplatne," dodal aj prezident SFZ Ján Kováčik.