Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 6, 2016

Pán šestnástky vedľa Biblie

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Ján Popluhár, slovenský Futbalista storočia, alebo tiež Pán šestnástky, má svoju knihu.

 
 
 
 
To je ona, čerstvá futbalová kniha o Jánovi Popluhárovi, Pánovi šestnástky. Trnava, 4. septembra 2016.

To je jej titul – Pán šestnástky.

Rodák z Bernolákova je navždy zapísaný v histórii slovenského futbalu, jeho kariéru podčiarkuje niekoľko významným momentov: streborná medaila z Čile 1962, účasť vo výbere sveta v zápase s Anglickom (1963), účasť v rozlúčkovom zápase Stanleyho Matthewsa (1965), prvý titul Futbalista roka v Československu (1965), víťazstvo v ankete Futbalista storočia na Slovensku (2000), miesto v Sieni slávy slovenského futbalu (2016).

Skvelý chlap, ktorý spojil celý život s futbalom. So svojským, neopakovateľným slovným prejavom, s typickým račkovaním, s nehou v očiach a zmyslupným tokom slov dokázal už nie ako hráč spomínať a rozprávať o tom, čo futbal bol, je – a bude. Na budúci pondelok by slávil 81. narodeniny, kniha je tak symbolickým darčekom a poctou skvelému človeku a výnimočnému futbalistovi.

Napísal ju športový novinár Michal Zeman, pre ktorého je to už šestnástka kniha so športovou témou, ale ako sám hovorí, špecifická v tom, že ju písal o mužovi, ktorý už nie je medzi nami. No spomienky, udalosti, zápasy, zážitky, ktorých bol aktérom, životné i futbalové pravdy, sú zachytené na 190 stranách a takmer 150 fotografiách. Pritom ak by tu bol, určite by sa ohradil, že prečo o ňom písať, veď on je len taký obyčajný človek...

Knihu vypravil do sveta v nedeľu dekan z Modranky Alojz Lackovič, ktorý okrem iného povedal sygnifikantnú vetu: ”Budem ju mať na stolíku hneď vedľa Biblie...” Presne tam má mať miesto kniha o človeku so srdcom a nezabudnuteľnom futbalistovi.