Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

January 24, 2015

Šéfa ÚLK Kozáka teší pozícia Fortuna ligy v rebríčku IFFHS

BRATISLAVA (TASR) - Prezidenta Únie ligových klubov (ÚLK) Ivana Kozáka teší fakt, že slovenská futbalová Fortuna liga si vylepšila postavenie v rebríčku Medzinárodnej federácie pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS)

 
 
 
 
Prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák na snímke z tlačovej konferencie  ÚLK o spoločnom projekte ÚLK, UFA Sports Slovakia a Slovenského futbalového zväzu "Cesta za trofejou Fortuna ligy". Bratislava, 21. októbra 2014.

Fortuna liga figuruje na 48. pozícii, či je zlepšenie o sedemnásť priečok v porovnaní s rokom 2013.

Podľa informácie na oficiálnom portáli www.fortunaliga.sk štatistici brali do úvahy výsledky klubov v národných a kontinentálnych súťažiach a následne zostavili renking. "Je to dobrý signál pre nás všetkých, lebo tie pravé výzvy vo forme nových štadiónov pred nami ešte len stoja. Kvalita súťaže je neustále spochybňovaná, ale svoju úlohu napĺňa veľmi dobre. Produkuje talentovaných hráčov pre potreby mládežníckych reprezentácií, ale aj budúcich reprezentantov v A mužstve Slovenska. Stačí sa pozrieť na aktuálny pomer bývalých ligových hráčov v našom úspešnom reprezentačnom tíme," povedal Ivan Kozák a dodal: "Prospieva tomu čiastočné omladenie súťaže, ktoré do nej prináša nové futbalovo zaujímavé mená. Podľa posledných štatistík, ktoré sme si spracovali, celkovo 36 hráčov, ktorí odohrali zápasy počas jesennej časti Fortuna ligy, nastúpilo v reprezentačných výberoch do 20 či 21 rokov. Títo futbalisti nastrieľali v ligovej súťaži 45 gólov, čo je naozaj výborné číslo. A povedzme si otvorene, hráči z Fortuna ligy vyradili v základnej skupine kvalifikácie do 21 rokov o postup na európsky šampionát silné Holandsko a od veľkého úspechu v baráži proti Taliansku ho delili skôr nefutbalové ako futbalové veci.“

Podľa názoru bývalého slovenského reprezentanta je slovenská najvyššia súťaž stále schopná vychovať talenty. "V prvom rade si musíme veľmi jasne zadefinovať, ako má vyzerať a čo má produkovať. V každom klube, ktorý pripraví budúcich reprezentantov, by mali byť hrdí na to, že u nich pôsobili Martin Škrtel, Ján Ďurica, Peter Pekarík, Juraj Kucka a ostatní chlapci. Toto sú reálni ambasádori nášho ligového futbalu, pretože do toho svetového odchádzali ako členovia kádrov mužstiev našej najvyššej súťaže. A to je mimoriadne dôležitá informácia. Pozrime sa aj na vychádzajúce talenty. MFK Košice pripravil pre svetový futbal Ondreja Dudu, ktorý je považovaný za obrovský talent a objavuje sa v rôznych rebríčkoch najtalentovanejších hráčov súčasnosti. No takýmto talentom sa nestal počas svojho polsezónneho pôsobenia v Legii Varšava."

Najlepšie ligy sveta podľa krajín za rok 2014 podľa IFFHS:

1. (1.) Španielsko 1259 bodov, 2. (4.) Taliansko 998, 3. (2.) Anglicko 958, 4. (6.) Argentína 938, 5. (3.) Nemecko 912, 6. (5.) Brazília 893, 7. (7.) Francúzsko 871, 8. (18.) Portugalsko 758, 9. (9.) Kolumbia 697,5, 10. (11.) Paraguaj 671,5, ... 48. (65.) SLOVENSKO 365