Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

December 5, 2014

Tréneri reprezentačných výberov SR hodnotili na Konferencii trénerov SFZ výsledky za rok 2014

SENEC (SFZ) - V kongresovej sále hotela Senec sumarizovali tréneri reprezentačných výberov SR výsledky tímov v roku 2014

 
 
 
 
Zľava: Zsolt Pakusza, Štefan Tarkovič, Ján Kozák st., Branislav Petrovič, Peter Štefaňák, Ladislav Pecko a Milan Malatisnký na Konferencii trénerov SFZ v Senci. Senec, 2. december 2014.

Osem trénerov deviatich slovenských futbalových reprezentácií vystúpilo v druhý deň Konferencie trénerov SFZ 2014 aby predniesli svoje postrehy, myšlienky a hodnotenia tímov v kalendárnom roku 2014.

SR ŽENY U15

Tréner ženských mládežníckych výberov Branislav Petrovič vyzdvihol význam účasti ženskej pätnástky na turnaji Olympijských hrách mládeže 2014 v čínskom Nankingu. "Dievčatá nadobudli zápasmi na medzinárodnej úrovni obrovské skúsenosti a evidujeme u nich zvýšený záujem o futbal. Každá reprezentantka prináša do klubu zvýšenú motiváciu aj pre ostatné hráčky. Aj preto by som uvítal udržanie počtu reprezentačných zrazov a vytvorenie lepších tréningových podmienok pre mladé hráčky," zhrnul účinkovanie najmladšieho ženského výberu v Senci tréner Branislav Petrovič.

SR ŽENY U17

Pod vedením toho istého trénera sa predstavilo v kalendárnom roku 2014 v kategórii žien do 17 rokov (ročníky 1998 a 1999) 33 hráčok z 11 klubov. Slovenskej sedemnástke sa podarilo uspieť v októbrovej kvalifikácii ME 2015 v Slovinsku po víťazstvách nad domácim družstvom a tímom Izraela. "Dievčatá zvládli herne aj výsledkovo otvárací zápas proti domácemu družstvu a aj v dueli s Holandskom, napriek prehre, podali dobrý výkon. V treťom zápase sme vyhrali 1:0 gólom z pokutového kopu, ale aj to sa vo futbale ráta - postúpili sme," povedal v Senci tréner Petrovič. "Na dievčatách badať vyššie sebavedomie, zvýšila sa ich psychiká odolnosť, herná disciplína a družstvo sa opiera o výkony Mikolajovej, Šurnovskej, Fabovej, Maťavkovej či Čeriovej."

SR ŽENY U19

Ženská devätnástka účinkovala v priebehu roka úspešne na UEFA Development turnaji v slovinskom Beltinci a v závere roka sa predstavila na kvalifikačnom turnaji ME 2015 v Bulharsku. "V prvom stretnutí sme podľahli vysoko 0:5 Švajčiarkam, výsledok však nezodpovedá dianiu na ihrisku. Druhé stretnutie sme prehrali s Rakúskom 0:3, no aj kolegovia z rakúskej strany po stretnutí spomínali na stretnutie sedemnástok spred dvoch rokov, kedy práve tieto dievčatá v dueli s tým istým súperom, takmer neprešli na polovicu súpera. Zvýšenú kvalitu potvrdilo družstvo víťazstvom 6:2 nad domácim Bulharskom," povedal na záver svojho vystúpenia tréner Branislav Petrovič.

SR ŽENY A

Ženská seniorská reprezentácia účinkovala pod vedením Zsolta Pakuszu v kvalifikácii o postup na MS 2015 v Kanade. V desiatich zápasoch sa predstavilo 25 hráčok, z toho až 21 futbalistiek hralo vo viac ako jednom stretnutí, v každom zápase nastúpili dve hráčky. Najviac odohraných minút si pripísali na konto Bartovičová (891 minút), Fecková (809) a Vojteková (733). Výrazne sa zmenil pomer reprezentantiek z domácej súťaže. V roku 2012 evidoval reprezentačný káder 30% legionárok, v roku 2014 narástlo číslo na 70%. "Predtým bolo zvykom, že kostru tímu tvorili domáce hráčky z jedného klubu, dnes je situácia iná, hráčky využívajú možnosť na prestupy do zahraničia," komentoval tréner Zsolt Pakusza. V kvalifikácii sa družstvu nepodarilo naplniť cieľ skončiť do tretieho miesta a obsadilo až šietu priečku. "Snažili sme sa zapracovať nové prvky do hry tímu, aktívnu obranu, pressing, repressing, kombinovaný útok, ktoré azda budeme môcť zúročiť v ďalšom kvalifikačnom cykle. Otázkou je, do akej miery sa nám ich podarí implementovať do hry, v klube nie všetky tímy vedú hráčky k prvkom, o ktorých som hovoril."

SR MUŽI U15

"Nie je to tak dávno, čo som bol trénerom najmladšej kategórie, dnes to už nie je pravda," regoval na vznik reprezentačných kategórií U12 a U13 tréner slovenskej pätnástky Peter Štefaňák. Jeho zverenci v kategórii U15 odohrali v roku 2014 štyri zápasy, v ktorých sa predstavilo 34 hráčov z 13 klubov. "V letnom období sme začali pracovať s novým kádrom, ročník 2000. Z celkového počtu 40 zmapovaných hráčov, sme pozvali na prvý kontrolný zraz do Popradu 25. Tí absolvovali dva neoficiálne prípravné zápasy s výbermi ÚTM do 16 rokov a na základe výkonov sme nominovali hráčov do kádra na dvojzápas s Maďarskom."

SR MUŽI U17

Mužská sedemnástka pod vedením trénera Ladislava Pecka zvládla vrchol sezóny, domáci kvalifikačný turnaj o postup do ďalšej fázy ME 2015 v spoločnosti Španielska, Luxemburska a Litvy. "Uvítal by som väčší počet reprezentačných zrazov pre šestnástku a v lete tréningový kemp. Tých zrazov je veľmi málo, potrebujeme väčší priestor na vysvetlenie, čo sa od hráčov očakáva o kategóriu vyššie a do budúcnosti. Zrazy sú štvordňové a v ich priebehu odohráme dva zápasy. Ďalším faktorom je vysoká kolísavosť výkonov hráčov v priebehu sezóny." Zaujímavým vstupom boli myšlienky týkajúce sa vzdelania, intelektu a futbalovej inteligencie mladých hráčov. "Hráč s menším talentom, ale s dobrým charakterom, je pre mužstvo prospešnejší ako hráč s väčším talentom, ale bez charakteru," konštatoval tréner Pecko. Jeho zverencov čakajú v budúcoročnom Elite Round o postup na ME 2015 súperi z Nemecka, Talianska a Ukrajiny.

SR MUŽI U19

Trénera Milana Malatinského potešili výkony a najmä postup mužstva z prvej kvalifikačnej fázy o postup na ME 2015 na turnaji v Maďarsku. Mužstvo so skúsenosťami z európskeho a svetového šampionátu kategórie do 17 rokov v roku 2013, sa prezentovalo aj v dueloch proti Slovinsku, Azerbajdžanu a domácemu Maďarsku vyzretosťou, kvalitou a charakterom. Tréner Malatinský dal príležitosť 36 hráčom, najväčšie zastúpenie mal MŠK Žilina (6 hráčov), FK Senica a Dukla Banská Bystrica (po troch hráčoch). V tíme sa objavilo desať legionárov z piatich krajín. "Vekovo patria Špalek a Bénes do nižšej kategórie, no výkonnosť týchto hráčov je na vysokej úrovni," komentoval zaradenie najmladších hráčov do kádra tréner Milan Malatinský. "Mužstvo zvládlo najdôležitejšiu métu, ktoru bol postup z kvalifikácie. Aj v treťom zápase proti Maďarsku, v ktorom už bolo o našom postupe rozhodnuté, ukázalo mužstvo kvalitu a po góloch Polievku a Bénesa to bola z našej strany futbalová óda na radosť."

SR MUŽI 21

Nedávny tréner slovenskej dvadsaťjednotky Ivan Galád, v súčasnosti už tréner MFK Ružomberok, uvítal možnosť prezentovať výsledky svojho tímu na Konferencii trénerov SFZ v Senci. "Som rád, že som dostal priestor, kde môžem zo svojho pohľadu zhodnotiť obdobie štyroch rokov, počas ktorých som viedol tento tím. Verím, že všetkých prítomných môžu obohatiť relevantné informácie, ktoré by som rád odprezentoval," zaznelo z úst trénera Galáda v úvode. Ten následne video-ukážkami dokumentoval vedome nacvičené herné situácie, z ktorých mužstvo herne a výsledkovo profitovalo. "Štandardky, pressing, rýchla rozohrávka po fauloch, kolmý prechod do útoku a ďalšie herné situácie sú výsledkom našej práce. To je to, čomu sme sa venovali. Toto mali hráči natrénované a je to relevantne naša práca," prízvukoval počas prednášky. Jeho mužstvo napriek neúpsechu v baráži proti Taliansku s veľkým prispením neobjektívneho výkonu arbitra McLeana dokázalo druhý raz v rade postúpiť z kvalifikačnej skupiny a ponúklo adeptov na seniorské Á-čko. 

SR MUŽI A

Slovenská futbalová reprezentácia má za sebou najúspešnejší rok v novodobej históri. Bilancia ôsmich víťazstiev v deviatich zápasoch hovorí jasnou rečou. Pod vedením trénera Jána Kozáka a asistenta trénera Štefana Tarkoviča dokázalo mužstvo zdolať tímy Ukrajina a Španielska a pri víťazstvách v Bielorusku a v Macedónsku je po štyroch stretnutiach lídrom kvalifikačnej skupiny v bojoch o postup na EURO 2016. "Okrem prispôsobenia zápasovej stratégie na konkrétneho súpera sme sa snažili klásť dôraz na naše charakteristické črty hry, typické pre naše mužstvo. Týkalo sa to najmä organizácie hry v obrane v podobe aktívneho bloku hráčov, osobných súbojov a prechodu do obrany a tiež organizácie útočnej fázy. Teda prechod do útoku, doplnenie hráčov v pokutovom území a prípravu finálnej fázy cez kvalitné zakladanie a vedenie útoku," odkryl základné stavebné kamene úspešných výsledkov asistent trénera Štefan Tarkovič.

Tréner Ján Kozák vychádzal pri stavbe kostry úspešného tímu z poznatkov z minulosti. "V roku 2010 účinkovali slovenskí hráči pod vedením trénera Weissa na svetovom šamiponáte v JAR. Hráči, ktorí sa predstavia na takmto fóre, musia niečo vedieť. Slovensko je malá krajina a nemôžeme si dovoliť vyberať z veľkého množstva hráčov. Preto som veril, že ak sa budeme opierať o výkonnosť osvedčených hráčov a pridáme k nim kvalitu mladšej generácie v osobe Maka, Kissa či Gyömbéra, môžeme byť úspešní," povedal na margo tohtoročných úspechov na Konferencii trénerov SFZ 2014 hlavný tréner SR Ján Kozák.