Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 17, 2015

V Podbrezovej skončil tréner Kentoš, Karhan držiteľom trénerskej A-licencie

BRATISLAVA (SITA/TASR) - Prehľad zaujímavostí z domáceho futbalu

 
 
 
 
Bývalý tréner ŽP Šport Podbrezová Jaroslav Kentoš počas tréningu. Podbrezová, 12. januára 2015.

Prezident klubu ŽP Šport J. Kriváň: 'Potrebujeme sa vyburcovať'

Jaroslav Kentoš už nie je trénerom futbalistov FO ŽP Šport Podbrezová. K utorňajšiemu dátumu ukončil svoje pôsobenie v klube na základe dohody. Do konca súťažného ročníka vedením mužstva poverili doterajších asistentov trénera Branislava Benka a Mária Auxta, v role hlavného trénera bude pôsobiť Jozef Mores.

Nováčik najvyššej slovenskej súťaže je po jesennej časti na 8. mieste tabuľky a pred zimnou prestávkou ťahal sedemzápasovú šnúru bez víťazstva. Zmenu na trénerskom poste zdôvodnil prezident klubu Július Kriváň: "V prvom rade chcem povedať, že to bolo rozhodnutie vedenia ŽP Šport, ktoré zastrešuje futbalový klub, a vedenia železiarní, ktoré sú hlavným sponzorom. Bolo to dohodou, a impulz na takúto zmenu vznikol už na konci jesene. Jednoducho sme nedosahovali také výsledky ako predtým, myslíme si, že sme mohli byť na tom lepšie. Je to samozrejme len teória, ale prípravné zápasy len potvrdili nie celkom dobrý stav. Bola to zmena dosť nečakaná, no neuberali sme sa správnym smerom. Dúfame, že nastane oživenie, hráči sa nabudia a naštartujú na lepšie výkony."

Július Kriváň označil rozhodnutie za dosť bolestivé, pre vedenie i samotného trénera. "Určite to zabolelo, ale už na konci jesene vznikli takéto úvahy a bol si toho vedomý. Dostal však šancu, bol za ňu vďačný, len naozaj výsledky v príprave dobré neboli a rovnako aj hra, čo bolo hádam najpodstatnejšie. Možno naše rozhodnutie mnohých prekvapilo, na druhej strane musím povedal, že za tie roky Jaroslav Kentoš odviedol pri mužstve veľmi dobrú prácu, prepracovali sme sa z tretej do druhej a nakoniec do prvej ligy. Takéto zásahy sú bolestívé a nepríjemné, ale na druhej strane život takéto zmeny prináša. Je to trénerský chlebík a náhle odchody sa nedajú vylúčiť."

Úvahy o tom, kto namiesto Jaroslava Kentoša napokon vyriešila sila vlastnej kuchyne. Július Kriváň: "Padli rôzne návrhy, či ťahať trénera zvonka, aj sme uvažovali nad rôznymi menami, no nechcem ich konkretizovať. Nakoniec sme sa rozhodli vybrať triumvirát trénerov z našich radov, doterajších dvoch asistentov Branislava Benka, Mária Auxta a pričlenili sme k nim Jožka Moresa, ktorý bude niesť hlavnú zodpovedosť, a bude s ním spolupracovať ešte Marek Bažík. Sú to typy, myslíme si, že burcujúce, a dôverne poznajú podmienky v Podbrezovej. Ťahať sem na kratší čas, alebo perspektívne dlhšie niekoho, kto naše podmienky nepozná, a určite sú iné ako v nejakých väčších kluboch, sme nepovažovali za rozumné riešenie, radšej sme siahli do vlastných radov."

Pre ŽP Šport Podbrezová bude jar v znamení snahy vyhnúť sa priamemu boju o záchranu a o väčšej gólovej potencii. Domáce zápasy zohrá mužstvo v Brezne, keďže materský štadión v Podbrezovej sa modernizuje a prežije menšie zemetrasenie, najmä v súvislosti s novým osvetlením a vybudovaním vyhrievaného trávnika.


Moldavčan Ciofu na skúške v Košiciach

Siedmy tím jesennej časti futbalovej Fortuna ligy MFK Košice testuje mládežníckeho reprezentanta Moldavska Andreia Ciofua. Dvadsaťjedenročný krídelník hral za MFK už vo víkendovom víťaznom prípravnom zápase na pôde FC Spartacus Nyíregyháza (2:1), informovala webstránka košického klubu.

Ciofu bol nedávno na skúške v Žiline, kde neuspel. Ciofu je hráčom klubu FC Costuleni, ktorému patrí 9. miesto v najvyššej moldavskej lige. V ročníku 2013/14 pôsobil v tíme FC Milsami, kde absolvoval tri predkolá v Európskej lige. V mládežníckych reprezentáciách od 17 do 21 rokov odohral dokopy 31 zápasov.


V Podbrezovej skončil tréner Kentoš

Jaroslav Kentoš už nie je trénerom futbalistov FO ŽP Šport Podbrezová. K utorňajšiemu dátumu ukončil svoje pôsobenie v klube na základe dohody s vedením, informoval oficálny web fortunaligistu.

Do konca súťažného ročníka sú vedením družstva mužov poverení doterajší asistenti trénera Branislav Benko a Mário Auxt spolu s Jozefom Moresom. Nováčik najvyššej slovenskej súťaže je po jesennej časti na 8. mieste tabuľky, pred zimnou prestávkou ťahal sedemzápasovú šnúru bez víťazstva.


Dlhoročný hráč Myjavy Kosík ukončil zo zdravotných dôvodov kariéru

Dlhoročný hráč Spartaka Myjava Pavol Kosík ukončil zo zdravotných dôvodov futbalovú kariéru. Ako informovala oficiálna internetová stránka fortunaligistu, 34-ročný útočník zostane naďalej pracovať pri mužstve ako technický pracovník.

Kosík je myjavský rodákom a odchovancom, okrem Spartaka hral v minulosti aj za Žilinu a Senicu. V aktuálnej sezóne odohral za "kopaničiarov" v najvyššej domácej súťaži tri zápasy bez streleného gólu.


Karhan držiteľom trénerskej A-licencie

Miroslav Karhan v stredu úspešne absolvoval záverečné skúšky na Euro A licenciu, čím získal druhé najvyššie futbalové trénerské vzdelanie na Slovensku. Oprávňuje ho byť hlavným koučom v druhej najvyššej súťaži. Tridsaťosemročný bývalý slovenský reprezentant v súčasnosti spoločne s Pavlom Bartošom vedie juniorku Spartaka Trnava. Karhan momentálne neočakáva, že by malo prísť k jeho začleneniu do realizačného tímu A-mužstva "andelov". Uvažuje však nad pokračovaním trénerského štúdia, ktoré by viedlo k nadobudnutiu UEFA Pro licencie.

"Uvidím, mám dva roky na rozmyslenie. Podľa pravidiel po zisku ´áčkovej´ licencie musí nasledovať dvojročná prax. Nevylučujem to, som tejto myšlienke naklonený, ale ešte mám čas uvažovať," uviedol v rozhovore na oficiálnej internetovej stránke trnavského klubu Miroslav Karhan. V trénerskom remesle vidí svoju futbalovú budúcnosť: "Je mi to bližšie ako vysedávanie v kancelárii. Celý život som strávil na ihrisku, ťahá ma to tam. Je to lepšie než sedenie za počítačom." 

Stretnutia prežíval rodák zo Šulekova ako hráč i funkcionár a teraz v úlohe kormidelníka. "Cieľ je vždy rovnaký, víťazstvo mužstva. Nervy máte, či ste hráč, kouč alebo funkcionár. Nepovedal by som, že sa to veľmi líši," pokračoval Miroslav Karhan a na webe spartak.sk prezradil aj niečo zo svojej futbalovej filozofie: "S Pavlom Bartošom sa snažíme chalanov nútiť k tomu, aby hrali moderný futbal, ten čo aktuálne vládne v Európe." 

Niekdajší stredopoliar Wolfsburgu či Mainzu má v juniorke zverencov, ktorých si už teraz vie predstaviť v ´áčku´ Trnavy, ich mená však nešpecifikoval. Juniori Spartaka odcestujú v stredu 18. februára na sústredenie do Turecka. "Vnímam to ako veľké gesto od majiteľa klubu Vladimíra Poóra, ktorý povedal, že zaplatí herný pobyt mužstva v Turecku. Chce, aby sme trénovali na kvalitných terénoch a hrali proti kvalitným súperom," prezradil Miroslav Karhan

Novým generálnym manažérom Spartaka Trnava sa stal Viktor Blažek. "Musí sa najskôr dopodrobna zoznámiť s fungovaním klubu. Výsledky Senice z jeho éry hovoria v jeho prospech. Ide o to, aby sa mu niečo podobné podarilo aj v Trnave," povedal na oficiálnom webe "andelov" Miroslav Karhan.


Podľa Jarábka bol Kelava suverénny, Vojtuš o mesiac vo forme

Tréner futbalistov Spartaka Trnava Juraj Jarábek pochválil mužstvo za výkon vo víkendovom bezgólovom stretnutí proti maďarskému prvoligovému tímu DVSC Debrecín v rámci herného sústredenia v Turecku. "Súper bol kombinačnejší, lepší v hre s loptou, ale my sme mali viac gólových príležitostí a mohli sme aj vyhrať. Musím vysloviť spokojnosť s defenzívnou činnosťou mužstva, kde naozaj bola dobrá organizácia. Škoda, že po prechodovej fáze sme nedotiahli viacero brejkov do zdarného konca. Zápas nám ukázal opäť niečo nové, takéto súboje nás posúvajú dopredu," citoval klubový web slová kouča Spartaka, ktorý sa vyjadril na margo výkonu 26-ročného chorvátskeho brankára Ivana Kelavu, hosťujúceho v Trnave do 27. júla 2015: "Dobre vyriešil štandardné situácie, pôsobil pri nich suverénne. Strely riešiť nemusel, maďarský súper sa k nim nedostával."

Druhý polčas proti Debrecínu odohral Jakub Vojtuš. Dvadsaťjedenročný útočník je v Spartaku na skúške, všetko však smeruje k tomu, že po návrate výpravy z "krajiny polmesiaca" príde v jeho prípade k podpisu zmluvy so 6. tímom jesennej časti najvyššej slovenskej súťaže. "Jakub je mladý, futbalový, má dobrý výskok. Fyzicky však zanedbaný, je to otázka možno mesiaca, kým sa dostane do optimálnej formy," poznamenal lodivod "andelov" na adresu rodáka zo Spišskej Novej Vsi. 

Na "próbe" v trnavskom klube je aj srbský útočník Admir Kecap, ktorý prišiel z prvoligového mužstva Novi Pazar. V Spartaku zvažujú angažovanie tohto 27-ročného zakončovateľa. "Len takéto zápasy so silnými súpermi nám reálne ukážu, ako na tom sú hráči, ktorí prišli na skúšku," doplnil šéf realizačného tímu FC Spartak Trnava Juraj Jarábek.

Tretie prípravné stretnutie na sústredení v Turecku odohrajú futbalisti Trnavy v utorok 17. februára proti ruskému klubu Spartak Moskva.