Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 14, 2013

VIDEO: Listkiewicz: "Som rád, že rozhodcovia dávajú prvý príklad, ako zlepšiť našu spoluprácu."

LIPTOVSKÝ JÁN (SFZ) - Účasť zástupcov krajín V4 a Rakúska na seminári rozhodcov je prvým krokom spolupráce dohodnutej na stretnutí prezidentov a generálnych sekretárov minulý rok

 
 
 
 
Člen Komisie rozhodcov FIFA Michal Listkiewicz. Liptovský Ján, 9. februára 2013.

Na zimnom doškolovacom seminári sme sa stretli s Michalom Listkiewiczom, členom Komisie rozhodcov FIFA, niekdajším generálnym sekretárom a prezidentom Poľského futbalového zväzu. 

Prehrať video

Sme na seminári slovenských rozhodcov. Vaša prítomnosť je jedným z prvých krokov spolupráce krajín V4 a Rakúska, ktorých stretnutie prezidentov a generálnych sekretárov bolo na Slovensku minulý rok. Ako sa cítite na tomto seminári? Mohli by ste porovnať slovenský seminár s tým vašim?

"Môžem iba pogratulovať vašej fantastickej organizácii a výberu miesta konania. Liptovský Ján je fantastický a dúfam, že budeme užitoční nielen pre rozhodcov, ale aj pre mládežnícke futbalové tímy, rovnako aj v mojej krajine v Poľsko, je to veľmi blízko. Som rád, že rozhodcovia dávajú prvý príklad, ako zlepšiť našu spoluprácu, ako vniesť do života rozhodnutia zo stretnutia prezidentov a generálnych sekretárov v Bratislave. Už sme sa aj dohodli na krokoch v najbližšej budúcnosti, na pozvaní slovenských rozhodcov do Poľska a takisto dúfam, že naši rozhodcovia budú mať možnosť rozhodovať zápasy na Slovensku a rovnako aj maďarskí, českí a rakúski rozhodcovia. Je to vynikajúca myšlienka spolupráce. Teší ma, že vaši rozhodcovia sú veľmi dobre pripravení, sú pripravení na sezónu v lige i medzinárodných zápasoch. Ako zvyčajne je to na Slovensku zorganizované perfektne, starostlivosť o účastníkov je vynikajúca, typická pre Slovákov. Máte tu krásne dámy rozhodkyne a veľmi milých pánov rozhodcov. Myslím si, že v Európe majú veľkú budúcnosť."

Mohli by ste našim fanúšikom a čitateľom povedať ako sa zmenila úloha rozhodcu v ostatných rokoch? Sú tam nejaké rozdiely?

"Samozrejme. Je to stále ťažšie a ťažšie. V minulosti ste mali vynikajúcich rozhodcov ako Jozef Marko, Ľuboš Micheľ, v súčasnosti robia ich nasledovníci veľmi dobrú prácu, ale každým rokom je to ťažšie, pretože hra je rýchlejšia, agresívnejšia, je v nej viac fyzického kontaktu a samozrejme, je tam veľa televíznych kamier, veľa opakovaných záberov v televízii, takže rozhodcovia musia očakávať neočakávané. Na tomto seminári je vysoká úroveň prednášok od slovenských lektorov a takisto pána Vassarasa z UEFA. Za seba, ako člena Komisie rozhodcov FIFA, musím povedať, že som šťastný, že je tu taká vysoká úroveň organizácie tohto seminára. Som si istý, že slovenskí rozhodcovia budú na 120% pripravení na sezónu."

Ako vnímate kamery na bránkovej čiare a rozhodovanie o góle pomocou kamerového systému?

"V súčasnosti o tomto prebieha diskusia. UEFA rozhodla o pomocných rozhodcoch na bránkovej čiare, a to veľmi pomohlo a funguje to. Mali sme iba jeden prípad, kedy tam boli nejaké problémy. Ďalšie stovky zápasov boli úspešné s týmito pomocnými rozhodcami. Bola to skvelá myšlienka prezidenta UEFA a Komisie rozhodcov UEFA. Na druhej strane máme iniciatívu FIFA o technologických možnostiach na bránkovej čiare. Takže nie ľudia, ale technika. Funguje to v iných športoch ako hokej, šerm alebo tenis. Myslím, že prichádza aj čas futbalu. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako to bude fungovať po prvýkrát v histórii na šampionáte v Brazílii. Myslím si, že budúcnosť patrí ľudským očiam, pretože, súhlasím s prezidentom UEFA Michelom Platinim, je to hra ľudí. Každý môže spraviť chybu, hráč, tréner, rozhodca, takže nemôžeme dať všetko do rúk techniky, pretože je to hra pre ľudí."

Vieme o vás, že ste rozhodovali na jednom z top podujatí. Ak sa nemýlim, boli to Olympijské hry. Ako si na ne spomínate?

"Áno, Olympijské hry v roku 1988 boli mojím prvým veľkým turnajom, ale najradšej spomínam na Majstrovstvá sveta 1990 v Taliansku. Mal som tú česť a potešenie byť asistentom vo finálovom zápase medzi Argentínou a Nemeckom, potom som mal možnosť byť asistentom na Majstrovstvách sveta v USA. Stretol som veľa priateľov. Už som na rozhodcovskom dôchodku, ale priateľstvá ostávajú, napríklad s Jozefom Markom a rozhodcami z celého sveta, takže je to je tá pekná časť rozhodcovstva, že stretávame priateľov."

Ak by ste si mohli v súčasnosti vybrať zápas, ktorý by ste chceli rozhodovať, ktorý by to bol?

"Samozrejme by to bolo finále Majstrovstiev sveta, ale v tomto ročníku nie sú. Želám si ale, aby rozhodcovia mali veľké zápasy túto sezónu. Pred malou chvíľou sme tu mali rozhodkyne a rozhodcov s novými FIFA odznakmi. Myslím si, že pre rozhodcov sú najdôležitejšie finálové zápasy akéhokoľvek turnaja alebo finálové zápasy v lige. Podľa mňa všetci títo mladí rozhodcovia snívajú o rozhodovaní finále Slovenského pohára (Slovnaft Cup), pretože na Slovensku je veľa dobrých rozhodcov, ale iba jeden rozhodca a dvaja asistenti sa môžu dostať na finálový zápas, takže preto im želám len to najlepšie do finále."