Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 19, 2016

VIDEO: Panenka o penalte vo finále ME: "Najjednoduchšia cesta ku gólu“

VICHY (SFZ/PETER ZEMAN) – Antonín Panenka, autor slávneho „vršovického dloubáku“ vo finále ME 1976, si praje vo finále Euro 2016 duel Česka so Slovenskom.

 
 
 
 
Antonín Panenka

Vo finálovom stretnutí ME 1976 bol Antonín Panenka jedným z trojice českých hráčov v základnej zostave trénerov Ježeka a Vengloša. O belehradskom triumfe spred 40 rokov hovorí ako o úspechu tímu zloženého z výnimočných hráčov. "Mužstvo bolo typologicky skvele zostavené a po futbalovej stránke na vynikajúcej úrovni. Loptu ovládal každý hráč. Boli tam bojovníci, hlavičkári, tvorcovia hry i hráči do koncovky. Boli sme vynikajúco fyzicky pripravení, no čo bolo rovnako dôležité, v mužstve vládla správna atmosféra. Cestovali sme s cieľom neurobiť ostudu a niečo dosiahnuť. Nikto nepozeral na to, či je niekto Čech alebo Slovák, všetci bojovali jeden za druhého.“

Do futbalových dejín vstúpil zázračným kopom. Vršovický dloubák, ktorým pečatil penaltový triumf nad Nemeckom, bude navždy spätý s menom „Tondu“ Panenku. "Dloubák som začal trénovať dva roky predtým. Vyskúšal som si ho v prípravných zápasoch a v domácej lige. Mal som ho veľmi dobre nacvičený. Treba povedať, že dovtedy tento kop nikto nepoznal a tak platilo - čím dôležitejší zápas, tým jednoduchšie prevedenie. Vo finále som bol pred penaltou kľudný a presvedčený, nie na sto pecent ale na tisíc percent, že toto je tá najjednoduchšia cesta ku gólu.“

Každá minca má dve strany. Kým dloubák urobil z Panenku hrdinu, nemecký brankár Sepp Maier by na tento moment najradšej zabudol. "To je jeho problém. Keby chodil na Bohemku, tak by vedel ako to kopem. My, československí hráči, sme boli v Európe pomerne neznámi, v porovnaní s Holanďanmi a Nemcami, ktorých poznal celý svet. Najväčší problém bol v tom, že nemeckí novinári napísali, že som ho zosmiešnil. To však popieram a považujem za nezmysel. Nepoznám futbalistu, ktorý by vo finále ME chcel niekoho zosmiešniť. Ako som povedal, hľadal som len najľahšiu cestu ku gólu,“ spomína exekútor víťaznej penalty na šampionáte v Juhoslávii.

A čo by legendárny Panenka poprial Čechom a Slovákom na Eure 2016 vo Francúzsku? „Fanúšikom na Slovensku i u nás v Česku prajem, aby sa naše národné výbery stretli vo finále. Tam by už nebolo dôležité, akým výsledkom by sa zápas skončil. Myslím si, že hráči i fanúšikovia oboch tímov by boli spokojní. Mojím prianím je finále Česko – Slovensko."

 

Prehrať video