Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

March 11, 2014

VIDEO: Trutz a Slyško zhodne: "Splnili sa nám rozhodcovské sny“

TRNAVA (SFZ) – V ankete Rozhodca roka 2013 zvíťazil Richard Trutz. Prvýkrát sa vyhodnocovala aj kategória Asistent rozhodcu, prvenstvo získal Roman Slyško. Oboch sme vyspovedali krátko po slávnostnom galavečeri v Dome Kultúry v Trnave

 
 
 
 
Na snímke najlepšia rozhodcovská dvojica za rok 2013 vľavo Najlepší rozhodca 2013 Richard Trutz a vpravo Najlepší asistent rozhodcu 2013 Roman Slyško počas slávnostného odovzdávania cien 21. ročníka ankety o najlepšieho futbalistu Slovenska za rok 2013. Trnava, 3. marca 2013.

Prehrať video

V ankete rozhodca roka ste zvíťazili v rokoch 2009, 2011 a 2013. V čom tkvie čaro nepárnych rokov?

Richard Trutz: 
"To keby som vedel... Faktom zostáva, že v nepárnych sa mi darí víťaziť a v párnych som sa umiestnil na druhej priečke o dva až tri hlasy za Jožkom Pavlíkom a Ivanom Kružliakom. Chcel by som dodať, že v tomto, párnom roku sa pokúsim podávať dobré, vyrovnané výkony a splatiť dôveru, ktorú mi dali hráči, tréneri, funkcionári a futbaloví odborníci.“

Čo rozhodlo o tom, že ste asistentom rozhodcu a nie tým hlavným? Predsa len, sú viac v pozornosti verejnosti. Nezávidíte im niekedy slávu?

Roman Slyško:
"Keď som začínal s kariérou rozhodcu, tak sa arbitri nešpecializovali. Vykonávali aj funkciu hlavných aj asistentov. Počas druhého roka pôsobenia v slovenských súťažiach bolo nutné vybrať si špecializáciu. Úprimne musím povedať, že to nebola moja voľba. Bol som donútený, ale dnes som za to donútenie rád. Určite kolegom na hlavnej ploche nezávidím a doprajem im."

Richard Trutz:
"K tej sláve – moderátor Marcel Merčiak počas galavečera správne podotkol, že hlavný rozhodca je taká "žila" fanúšikov a nemám pocit, že je to slávny post vo futbale."

V čom a ako sa môžu rozhodcovia zlepšovať? Sledujú ostatných kolegov? Rozoberajú pri videu herné situácie?

Richard Trutz:
"Pre rozhodcov platí to isté čo pre hráčov. Musia pracovať na svojej kondícii. Futbal sa neustále zrýchľuje, vidíme, že štyria rozhodcovia už nie vždy zvládajú v modernom futbale ustriehnuť všetky herné situácie. Okrem fyzickej stránky sa musia zlepšovať aj v teórii, študujú rôzne štýly hry, taktiku mužstiev. Pripravujú sa po všetkých stránkach."

Spomenuli ste paralely s hráčmi. U nich je merateľnosť úspešnosti jednoznačná. Počty gólov, gólové asistencie či v prípade brankárov čisté kontá. Kedy podá dobrý výkon rozhodca? Dokážete ohodnotiť sám seba a usúdiť, či ste alebo nie ste vo forme?

Roman Slyško:
"Rozhodca sám najlepšie vie, kedy mu zápas vyšiel a kedy to nie je úplne ono. Na výkon majú dosah aj mimofutbalové faktory ako zdravie, rodinná pohoda. Každý sa vie ohodnotiť."

Dokážete sa v pozícii diváka odosobniť a sledovať futbal ako fanúšik alebo sa pozeráte na dianie na ihrisku cez optiku rozhodcu?

Richard Trutz:
"Užívam si futbal ako hru. Tým, že som bol v minulosti aktívny hráč, viem oceniť futbalové umenie a výkony futbalistov. Priznávam však, že tá profesionálna deformácia tam je a všímam si aj rozhodcov a asistentov. Futbal si viem vychutnať a myslím, že môžem hovoriť za všetkých rozhodcov - keď si rozhodcovia sadnú na tribúnu, stávajú sa prvými fanúšikmi nášho reprezentačného mužstva."

Kto z vášho okolia vás vie povzbudiť a kto dokáže byť dobrým poradcom, prípadne kritikom?

Roman Slyško:
"Najväčším fanúšikom je, predpokladám, manželka so synom a dcéra, ktorá začala v tomto období tiež futbal vnímať. Kritiku nachádzam v debatách s kamarátmi rozhodcami. Vždy si vieme povedať pravdu a zhodnotiť výkony. To jediné nás môže nasmerovať ďalej. V minulosti mi vedel poradiť kriticky otec, ktorý ma k rozhodovaniu doviedol. Istý čas už nie je aktívny, rozhodovanie sa vyvíja, stratil kontakt s najnovšími trendami. S kamarátmi kolegami sa vieme konštruktívne skritizovať."

Richarda Trutza poznáme z televíznej obrazovky v pozícii moderátora a z futbalových ihrísk v pozícii rozhodcu. V ktorej úlohe sa cítite istejšie?

Richard Trutz:
"Ťažká otázka. Práca v televízii je niečo iné ako práca na ihrisku. Futbal je pre mňa koníček, láska. Som rád, že napriek niekoľkým zraneniam som mohol zostať na ihrisku a byť súčasťou futbalu."

Nie každému sa podarí byť aktérom finálového zápasu Ligy majstrov. Vy ste atmosféru takéhoto výnimočného zápasu zažili v stretnutí FC Chelsea a Manchesteru United.

Roman Slyško:
"Každý kto má futbal rád, hráči aj rozhodcovia, túžia dosiahnuť takúto métu. Je to niečo nádherné, niečo úžasné a pre mňa určite neopakovateľné."

Otázka na oboch víťazov ankety Rozhodca roka. Akú sú vaše najbližšie plány a rozhodcovské sny?

Richard Trutz:
"V mojom veku ťažko hovoriť niečo o snoch. Vrchol kariéry mám za sebou. Dosiahol som všetko, čo som mohol dosiahnuť vzhľadom k tomu, že som začal s rozhodovaním pomerne neskoro. Sny som si naplnil, možno by som si prial byť v pozícii pomocného bránkového rozhodcu v zápasoch Ligy majstrov."

Roman Slyško:
"Mohol by som odpovedať podobne. Tým, že som mal česť byť v tíme Ľuboša Micheľa, väčšina snov z detstva a mladosti sa mi splnila. Napriek tomu si myslím, že sa dá hovoriť o ďalších. Netvrdím, že sú o rovnako vysokých cieľoch, ale niekoľko pekných zápasov by som ešte chcel zažiť."