Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 15, 2015

Vittek ešte nechce končiť, v Senici končia Kóňa, Majtán, Opiela aj Čermák

BRATISLAVA (SITA/TASR) - Prehľad zaujímavostí z domáceho futbalu

 
 
 
 
Róbert Vittek  - s 23 gólmi najlepší kanonier reprezentácie Slovenska a útočník ŠK Slovan Bratislava verí v návrat na futbalové trávniky. Na snímke na predzápasovom tréningu pred zápasom 4. kola skupinovej fázy EL Sparta Praha - ŠK Slovan Bratislava.  Praha, 5. novembra 2014.

Vittek ešte nechce končiť, ohlási sa na Pasienkoch

Slovenský futbalista Róbert Vittek sa naposledy objavil na trávniku v drese ŠK Slovan Bratislava vlani 23. novembra v domácom dueli 18. kola Fortuna ligy proti Myjave (0:1), na rukáve mal vtedy kapitánsku pásku. Ďalším štartom v prípade 33-ročného útočníka zabránilo jeho "problémové" koleno. S 23 presnými zásahmi najlepší kanonier reprezentácie SR v histórii štátnej samostatnosti však kariéru ešte určite nezabalil.

"Oddychoval som a venoval sa rehabilitácii. Nejaký čas som strávil aj v zahraničí. Dva mesiace som bol úplne mimo futbalu, len som sa trochu udržiaval v kondícii. Postupne som začal trénovať. Potreboval som sa dať dokopy, nerozoberať stále moje zdravotné diagnózy a prognózy návratu," uviedol na margo uplynulého polroku v rozhovore pre denník Pravda Vittek a pokračoval: "Verím, že nekončím a ešte sa vrátim na ihrisko. Pripravujem sa zatiaľ individuálne, tréningy sú čoraz ťažšie a intenzívnejšie. Začínam pracovať aj s loptou, hoci stále bez mužstva, spoluhráčov. Bolo to doteraz bez komplikácií, dúfam, že to bude takto pokračovať."

Bratislavský rodák sa nepripravoval so Slovanom, to sa však zmení. "Nebol som doteraz kondične pripravený, aby som mohol trénovať v tíme. Potreboval som ešte niečo nabehať, ale v závere tohto týždňa, maximálne na začiatku budúceho, sa ohlásim na Pasienkoch. Nemyslím si, že by bol v tom nejaký problém. Nechcel som siliť návrat, rovnako to vnímali v Slovane. Potreboval som byť mimo klubu, aby som nepociťoval taký tlak. Verím, že na spoločných tréningoch sa dohodneme. Ostatné sa uvidí." 

Účastník MS 2010 v JAR a strelec štyroch gólov SR na tomto šampionáte stále rozmýšľa aj o zahraničnom angažmáne. "Bude to podstatne ťažšie, ako keby som hrával, viem to. Občas sa niekto ozve a sonduje, ako som na tom. Nič konkrétne, čo by stálo za reč, nemám. A či doma prichádza do úvahy len Slovan, ak nepríde interes zo zahraničia? Zatiaľ je to tak, ale musím najskôr počkať, či vôbec dostanem zo Slovana ponuku," skonštatoval R. Vittek, ktorý na margo nevýrazných tohtosezónnych výkonov bratislavského mužstva podotkol: "Nebolo to jednoduché obdobie, teraz by sa to mohlo otočiť. Posledné zápasy naznačili, že mužstvo je z najhoršieho vonku. Treba to však potvrdiť vo viacerých dueloch a potom najmä celosezónne."

Skúseného futbalistu, ktorý na klubovej úrovni pôsobil v Nemecku, Francúzsku i Turecku a v najcennejšom drese SR nastúpil v 80 stretnutiach, trápia v ostatných rokoch zdravotné problémy. "Od majstrovstiev sveta 2010 som odohral v kuse v podstate len jeden ročník v Slovane, aj to nie úplne celý. Už som toho preskákal veľa a nebral som to tragicky. Až na pár chvíľ som to zvládal v pohode," poznamenal Róbert Vittek, ktorý na margo možného ukončenia kariéry dodal: "Pravdupovediac, teraz si to neviem predstaviť. Neuvažoval som o tom a ani neuvažujem. Niektoré veci však človek nevie ovplyvniť, v mojom veku by mal futbalista už rátať aj s takouto možnosťou. Keby k nej došlo, musel by som sa s tým vyrovnať."


V Senici končia Kóňa, Majtán, Opiela aj Čermák

Vedenie FK Senica chce od ďalšej sezóny dať ešte väčší priestor mladým futbalistom z vlastnej liahne. Preto sa v tomto týždni dohodlo s niektorými staršími hráčmi, s ktorými od budúceho ročníka neráta, že dostanú od klubu voľné ruky pri hľadaní nového angažmánu. Vedenie klubu sa takto dohodlo s Tomášom Kóňom, Tomášom Majtánom, Lukášom Opielom a Pavlom Čermákom.

"Ide o obojstranne prospešné a korektné dohody. V prípade, ak si chalani nič nenájdu, nie je vylúčené, že niektorí z nich začnú spolu s naším tímom aj letnú prípravu," informoval na klubovom webe športový riaditeľ FK Senica Dušan Vrťo.

Spomenutí futbalisti by sa nemali objaviť už ani v zostave trénera Eduarda Pagáča, ktorý povedie mužstvo do konca aktuálnej sezóny. "Chceme dať väčší priestor našim mladým futbalistom. Vyše roka už viacerí trénujú spolu s A-tímom, naskakujú i do zápasov. Teraz mnohí z nich budú mať šancu hrať od začiatku a ukázať sa. Nič výnimočné nerobíme, len napĺňame filozofiu klubu, ktorá je u nás dlhodobo definovaná," podotkol Vrťo.

Zrejme najväčším prekvapením je odchod Tomáša Kóňu, súčasného kapitána Senice. Dohoda o tzv. voľných rukách pri hľadaní nového angažmánu bola obojstranná. "Tomáš by mal byť voľným hráčom, skúsi si nájsť niečo nové. Veríme, že na Senicu nezabudne, veď tu prežil významnú časť svojej kariéry," dodal Dušan Vrťo, ktorého doplnil aj samotný hráč. "Na Senicu budem vždy rád spomínať. Uvidíme, kam povedú moje kroky. Možno tu ešte napokon zostanem, no v tejto chvíli je situácia taká, že si hľadám nový klub. So Senicou som sa dohodol korektne, priamo. Chápem krok vedenia klubu a plne ho rešpektujem," povedal 31-ročný univerzál stredu poľa pochádzajúci z Nitry.


Jelič chce byť kráľom strelcov a ešte ponaháňať Trenčín

Futbalista MŠK Žilina Matej Jelič je so 16 presnými zásahmi zatiaľ najlepším strelcom najvyššej slovenskej súťaže v sezóne 2014/2015, pred českým legionárom FK Senica Janom Kalabiškom má jednogólový náskok. Tretí v poradí kanonierov a Jeličov klubový spoluhráč spod Dubňa Jaroslav Mihalík skóroval dvanásťkrát.

"Pochopiteľne, že ma to veľmi teší. Zároveň však verím, že sa na čísle 16 nezastavím. Do konca sezóny zostávajú štyri kolá, a tak hádam nejaké góly ešte pridám a stanem sa kráľom strelcov. Na môjho prenasledovateľa Kalabišku sa veľmi nezameriavam, v prvom rade sa koncentrujem sám na seba," citoval portál fortunaliga.sk slová 24-ročného chorvátskeho útočníka žilinského klubu Jeliča (nar. 5. novembra 1990), ktorý ďalej s úsmevom poznamenal: "Na druhej strane treba uznať, že v aktuálnom ročníku podáva Kalabiška naozaj dobré výkony. Keď sa mu podarilo streliť tri góly do siete Banskej Bystrice, správne ma to nabudilo a o pár hodín som to isté vyviedol ja v súboji s Košicami."

Už iba futbalisti Žiliny môžu hráčom AS Trenčín zmariť ambície získať double. Na lídra fortunaligovej tabuľky má MŠK v súčasnosti päťbodový odstup, hrá sa ešte o tucet bodov. Jelič so spoluhráčmi spod Dubňa chcú ešte vedúci tím klasifikácie ponaháňať a zabojovať o majstrovskú trofej. "Všetci dúfame, že Trenčania ešte niekde body stratia a my u nich vyhráme v predposlednom kole. Jedine tak sa môžeme prepracovať na prvú priečku. Prvotnou podmienkou samozrejme je, že aj všetky ostatné zápasy musíme vyhrať. Hádam sa nám to podarí," zaželal si Matej Jelič, rodák z chorvátskych Našic neďaleko Osijeka.


D. Streda sa spolieha i na divákov, so Žilinou chce uspieť

Futbalisti Dunajskej Stredy v ostatných dvoch ligových vystúpeniach zvíťazili doma nad Myjavou a v Banskej Bystrici zhodne 1:0 a definitívne si zabezpečili miestenku v najvyššej slovenskej súťaži aj na nastávajúcu sezónu. Pred spomenutými dvoma úspešnými duelmi však ťahali negatívnu sériu: na plný bodový zápis čakali od 15. marca a v piatich kolách získali iba jediný bod.

"Mužstvo si v stretnutiach proti Myjave a B. Bystrici počínalo dobre. Zvládlo to, čo sme si predsavzali, v obrannej činnosti splnilo očakávania. Vďaka šiestim bodom sa nám dýcha o čosi ľahšie. Zlepšila sa nálada, ale vieme, že je pred nami ešte stále mnoho práce a úloh, veľa vecí môžeme robiť lepšie. Pracujeme ďalej. Aj po dvoch víťazstvách je potrebná pokora, musíme zostať skromní a pracovať na tých prvkoch, ktoré nás môžu posúvať vpred," uviedol v rozhovore na klubovom webe tréner FC DAC 1904 Tomislav Marič

Jeho zverenci figurujú v tabuľke Fortuna ligy momentálne na 9. mieste. O bod viac ako klub zo Žitného ostrova majú Košice a Ružomberok (odohrali aj o jeden zápas viac, pozn.), o dva viac má Myjava. Hráči Dunajskej Stredy by sa radi posunuli vyššie, v piatkovom dueli 30. kola však od 19.00 h privítajú kvalitného protivníka zo Žiliny, druhý tím ligového poradia. MŠK si ešte brúsi zuby na majstrovský titul a chce ponaháňať lídra z Trenčína. "Žilinské mužstvo je plné mladých hráčov, veľa behajú, aj v tých najťažších situáciách hľadajú futbalové riešenia. Majú vo svojich radoch aj najlepšieho strelca súťaže Mateja Jeliča, veľmi nebezpečného hráča. Sú stále v hre o titul, takže do každého zápasu idú pod tlakom nutnosti vyhrať. My však nastúpime doma, čo im chceme ukázať. Teším sa na piatkové stretnutie, pre divákov aj hráčov to bude určite zaujímavý futbal. Verím, že príde veľa fanúšikov a pomôžu nám ako dvanásty hráč," skonštatoval nemecký kouč s chorvátskymi koreňmi na lavičke FC DAC 1904.

V ostatnom ligovom dueli v Banskej Bystrici videli dve opory defenzívy Ľubomír Michalík a Matúš Turňa žlté karty a keďže boli pre nich piate v poradí, pre trest musia proti Žiline nedobrovoľne jeden zápas pauzovať. "V dlhodobej súťaži sa stáva, že hráči vypadnú pre trest. Máme však 21 - 22 futbalistov do poľa a každý z nich má prvoligové kvality. Som presvedčený, že nech nastúpi ktokoľvek, svoje úlohy si zastane," neobáva sa kouč Dunajskej Stredy Tomislav Marič.


Trnava si môže zaistiť miestenku v EL, Trenčín sa priblížiť k titulu 

Futbalisti AS Trenčín môžu v prípade víťazstva nad Spartakom Myjava v sobotňajšom zápase 30. kola Fortuna ligy 2014/2015 spraviť ďalší krok k zisku majstrovského titulu. Myjava ťahá trojzápasovú šnúru prehier, zato jej rozbehnutý súper vyhral už osem ligových súbojov v rade a nezadržateľne mieri za prvým titulom v klubovej histórii.

Zverenci trénera Martina Ševelu majú na čele tabuľky päťbodový náskok pred Žilinou, ktorá sa už v piatok pokúsi zdramatizovať boj o titul na Žitnom ostrove v súboji s Dunajskou Stredou. "Všetci dúfame, že Trenčania ešte niekde body stratia a my u nich v predposlednom kole vyhráme. Jedine tak sa môžeme prepracovať na prvú priečku, no samozrejme, že aj všetky ostatné zápasy musíme vyhrať. Hádam sa nám to podarí," uviedol pre portál www.fortunaliga.sk chorvátsky útočník v službách Žiliny Matej Jelič, so 16 gólmi najlepší strelec vrcholiacej sezóny Fortuna ligy.

Opačné starosti majú v tábore Dukly Banská Bystrica. Od záchrany delí tím zo Štiavničiek šesť bodov, pričom v hre je ich už len tucet. Priblížiť sa k druholigovým brehom môže Dukla v sobotu na Pasienkoch, kde bude čeliť naštartovanému Slovanu Bratislava. "Belasí" si minulý víkend zastrieľali na Myjave, nad ktorou zvíťazili 6:3, predtým doma zdolali 4:1 Senicu a ofenzívnu smršť by chceli spustiť aj na ďalšieho súpera. Slovan má o motiváciu postarané - bojuje o účasť v Európskej lige. Pred piatou Senicou má ešte stále úradujúci majster päťbodový náskok, ktorý by si v prípade triumfu nad Banskou Bystricou minimálne udržal.

Senicu, ktorá v minulých týždňoch zažila turbulentné dni spojené s výmenou trénera, čaká šláger s tretím tímom tabuľky Spartakom Trnava. Zápas sa pre práce na trnavskom štadióne bude hrať v Zlatých Moravciach. V prípade triumfu si "bílí andeli" definitívne zaistia miestenku v novej edícii Európskej ligy UEFA 2015/2016. V nej budú štartovať mužstvá na druhom, treťom a štvrtom mieste v tabuľke FL. "Všetko máme vo svojich rukách, nebudeme sa spoliehať na výsledky iných tímov. Hráme doma so Senicou a Banskou Bystricou, čo budú kľúčové zápasy. Už duel so Záhorákmi napovie, či budeme mať pokojný záver ligy alebo budeme nervózni do posledného kola. Seničania disponujú kvalitným tímom, máme im čo vracať hlavne za Slovenský pohár. V zápasoch, ktoré sme s nimi hrali, sme boli lepším mužstvom, i preto verím, že ich zdoláme. Urobíme pre to maximum," citovala stránka www.fortunaliga.sk obrancu Spartaka Matúša Čonku.