Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

April 7, 2016

Zomrel redaktor a publicista Igor Mráz

BRATISLAVA (SFZ/JOZEF KŠIŇAN) - Vo veku 86 rokov zomrel vo štvrtok 7. apríla 2016 jeden z najplodnejších a najznámejších športových novinárov Igor Mráz.

 
 
 
 
Igor Mráz

Rodák z Chorvátskeho Grobu (nar. 29. apríla 1929) sa vydal na dráhu športového redaktora a publicistu v Bratislave. Ako talentovaný futbalista rástol najmä pod taktovkou úspešného mládežníckeho trénera Karola Bučka na Tehelnom poli. Rýchlo si ho všimli vo vtedajších výkonných kluboch, a tak striedal dresy v neďalekom Bernolákove, Stredomlyny Levice, PŠC Pezinok, či v bratislavskom Kable.

V tom čase ho zaujala aj súťaž dopisovateľov do mládežníckeho časopisu Smena a on zas nielen členov poroty, ale hlavne vedenia periodika. Vybrali ho do športovej redakcie, na zadnej strane novín zaujal znalosťou problematiky športovania mladých i pútavým štýlom písania. Rýchlo vnikol do tajov zverených športov, ktorými boli cyklistika, lyžovanie, hokej, športy vo Zväzarme, a samozrejme futbal. Úroveň jeho práce i pisateľskej agility a neúnavnosti neostala bez povšimnutia ani vo vtedajšom líderskom denníku Pravda, kde pôsobil dlhé obdobie.

Pár rokov pred Novembrom sa stal šéfredaktorom denníka Šport. V tom čase už mal ako spoluautor za sebou takmer 25 pozoruhodných publikácií ako Svet deväťdesiatich minút (história čs. futbalu), Encyklopédia slovenského futbalu (dve vydania), od roku 1954 do roku 1990 vydal nádherné publikácie o majstrovstvách sveta vo futbale, zverejnil svoje zážitky a poznatky zo zimných olympijských hier v Lake Placide a Calgary, napísal dielo ako šéf tlačového strediska MS 1973 v krasokorčuľovaní v Bratislave, spracoval profily Popluhára a Adamca (profil o Pribilincovi mal už v zásuvke), v neposlednom rade spoluautorstvo na Dejinách slovenského futbalu 1898 – 2009 i  jubilejných 80. a 90. belasých rokov Slovana Bratislava.

Na veľkom úspechu MS v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970 vo Vysokých Tatrách sa podieľal ako zástupca vedúceho tlačového strediska. V Klube športových redaktorov zastával niekoľko rokov funkciu tajomníka.

Dalo by sa pospomínať ešte veľa novinárskych i iných tvorivých činností, za ktoré dostal viacero uznaní a vyznamenaní: Bronzové kruhy SOV, Cena fair play MUDr.Ivana Chodáka, Cena Mira Procházku SOV.

Česť jeho pamiatke!