Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 4, 2016

Ako aj dievčatám chutia góly

PREŠOV/TRNAVA/LIPOVCE (SFZ/KRISTÍNA HLOŽKOVÁ) – Popularizácii ženského futbalu na Slovensku prospieva aktivita Slovenského futbalového zväzu, ktorý v spolupráci s viacerými organizáciami usporadúva tzv. Festival for girls.

 
 
 
 
Dievčatá v kopačkách a všetci spolu pod vlajkou SFZ.

Zámerom podujatia je nielen priviesť dievčatá k futbalu a rozšíriť tak základňu nežného pohlavia v najpopulárnejšej ej hre, ale aj sporopagovať tento šport medzi nimi. Nádejným futbalistkám ide najmä o zábavu, preto sa aj program orientuje na viaceré pohybové aktivity, nielen tie futbalové. Školáčky si môžu zasúťažiť v skákaní vo vreci alebo zastrieľať na bránku, odmenou sú tiež individuálne ocenenia. Najviac ale určite láka turnaj, do ktorého dievčatá dávajú všetko, zápasy bývajú plné emócií, ich zápal je úžasný.

"Je naozaj veľkým zážitkom vidieť 9-10-ročné dievčatá, ktoré predtým možno nikdy nekopli do lopty, ako sa počas zápolenia tešia z gólov, ako sa navzájom povzbudzujú. Už sme videli aj slzy smútku, spôsobené tým, že sa dievčatku nepodarilo streliť gól. Futbal od prvého momentu prináša emócie a naším cieľom je, aby po takýchto dňoch odchádzali aktéri s pozitívnym pocitom, s vedomím, že futbal je super hra. Ak sa dievča aj nestane po nich aktívnou hráčkou, ostane futbalovou fanúšičkou,“ to sú slová koordinátorky ženského futbalu SFZ a stále aktívnej futbalistiky Alexandry Bíróovej, ktorá momentálne oblieka dres úradujúceho majstra Rakúska SKN St. Pölten.

Festival je určený pre dievčatá do 12 rokov, niektoré z nich sa na ňom vôbec prvýkrát stretli s loptou! Podujatie odštartovalo pred tromi rokmi v Žiline a každým rokom sa zvyšuje počet účastníčok i samotných akcií. V máji a v júni tohto roku sa konali tri akcie – v Prešove, Trnave a v Lipovciach - dohromady sa na nich zúčastnilo 241 detí a 58 dobrovoľníkov, prípravu majú na starosti SFZ, ktorý ich aj finančne kryje, a kluby, respektíve združenia z jednotlivých miest. Na východe to boli 1. FC Tatran Prešov a CFT Academy, na západe Spartak Trnava. Okrem „domácich“ podporila peknú myšlienku aj FIFA, tá v tomto roku zabezpečila tričká a lopty pre účastníčky. SFZ ďakuje všetkým organizátorom za spoluprácu!

Po letnej prestávke sa uskutočnilo ďalšie kolo akcií v Banskej Bystrici a v Trenčianskych Tepliciach, v programe sú ešte festivaly v Žiline a v Stropkove, na rok 2017 je naplánovaných minimálne osem takýchto podujatí. „Pri počte 60 účastníčok na jednom festivale je cieľom SFZ na budúci rok osloviť týmto spôsobom aspoň 500 dievčat v danej vekovej kategórii,“ dodala Bíróová.

A oznam pre všetky organizácie (školy, kluby, zväzy, združenia,...), ktoré by mali záujem o usporiadanie takéhoto festivalu, aby kontaktovali koordinátorku ženského futbalu SFZ Alexandru Bíróovú (alexandra.biroova@futbalsfz.sk). 

Prehrať video

 

 

Prehrať video

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.