Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

January 20, 2016

Festival ženského futbalu sa teší čoraz väčšej obľube

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) - V minulom roku zavítalo podujatie pre začínajúce futbalistky s názvom "Festival ženského futbalu" do troch slovenských miest. V roku 2016 pribudnú ďalšie štyri.

 
 
 
 
Festival ženského futbalu zavítal v novembri minulého roka do Bratislavy.

Festival ženského futbalu uzrel svetlo sveta pred dvomi rokmi v Žiline, kde sa v rokoch 2013 a 2014 stretli mladé adeptky futbalového umenia prvýkrát. "Ide o podujatie pre dievčatá do 12 rokov. Okrem masového turnaja Dôvera Školský pohár SFZ chceme mladým dievčatám ponúknuť ďalšiu možnosť na zoznámenie sa s futbalom. Pre mnohé z nich je "Festival ženského futbalu" vôbec prvým kontaktom s loptou. Snažíme sa preto stretnutia ladiť zábavne. Formou súťaží, ukážok narábania s loptou, prekvapení. Mnohé dievčatá nedokážu koordinovať pohyby, často sa nedá hovoriť ani o hre, pretože sa v húfoch ženú za loptou, ale to nie je v tejto chvíli podstatné. Je to cesta ako ich osloviť a dať príležitosť okúsiť futbal," hovorí koordinátor ženského futbalu SFZ Alexandra Bíróová.

Podľa jej slov, dievčatá sú na podujatiach aktívne a zápasy berú veľmi vážne. "Mali by ste vidieť tú radosť po strelenom góle. Pre niektoré je to prvý kontakt s kolektívnym športom ako takým, prvýkrát sú súčasťou športového tímu. Nečudo, že zápasy prežívajú emotívne. Ich prístup je úžasný."

V minulom roku sa "festival" stretol so záujmom mladých futbalistiek v Myjave, Bratislave a v Žiline. "Našou ambíciou je osloviť dievčatá v každom regióne. Teší nás, že rok 2015 priniesol tri takéto jednodňové podujatia, v hre bolo aj štvrté v Bardejove. Každý progres poteší, najmä ak je za úsilím vidieť konkrétny výsledok. Slovenský futbalový zväz poveruje organizáciou kluby. Im a najmä dobrovoľníkom patrí veľká vďaka za pochopenie, angažovanosť a ústretovosť. Bez ich prístupu by sme sa dievčenských festivalov v Myjave, Bratislave a v Žiline nedočkali," povedala slovenská futbalová reprezentantka Alexandra Bíróová.

V priemere organizátori evidujú na každom podujatí približne 50 futbalistiek, ktoré rozdelia do niekoľkých skupín. Dve hodiny sa dievčatá pod vedením tréneriek a futbalistiek venujú cvičeniam, na záver odohrajú miniturnaj. "Víťazkami sú pre nás všetky dievčatá a preto odovzdávame víťaznému družstvu symbolicky väčší pohár a zdolaným tímom menšie poháre bez štítkov s umiestnením. Každá hráčka si tiež odváža domov na pamiatku suvenír v podobe trička s logom podujatia," hovorí Alexandra Bíróová a na záver dodáva: "V tomto roku by sme radi zorganizovali sedem takýchto akcií regionálne rozložených po celom Slovensku, v porovnaní s minulým rokom chceme zvoliť termíny, ktoré dovolia presunúť podujatia z hál na ihriská s prírodným trávnikom. Obľúbenosť futbalu u dievčat stúpa a pozitívne ohlasy rodičov, učiteľov a trénerov nás motivujú a zaväzujú k ďalším reprízam."

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.