Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 28, 2016

Záujem o ženský futbal rastie

SENEC (SFZ/MATEJ GREŠŠO) - V hoteli SUN v Senci sa konal seminár pre trénerov ženského futbalu

 
 
 
 
Fotografia s podpisom Nadine Kessler má nemalú cenu medzi zberateľmi. Senec, 28. júla 2016.

Tému „Ženský futbal vo svete” odprezentoval tréner Martin Pacholek. Podľa štatistickýcg údajov medzi rokmi 1980 – 2015 sa podľa nárastu registrovaných hráčok na populáciu Slovensko umiestnilo na prvom mieste, v celkovej cifre to bolo až o 1000%.

Zuajímavý bol pohľad na prístup zahraničia k ženskému futbalu: USA, Kanada či Austrália si za najväčšiu prioritu dávali jednotný herný štýl a vysoké nároky na fyzické sily, Nemecko vynikalo obrovským počtom herných stredísk a vysokou kvalitou domácej ligy, talentované hráčky integrovali s mužmi, čím sa dostali na oveľa vyšší level. Nový Zéland na scelenie kolektívu a zlepšenie hracích schopností zaradil do súťaže reprezentačný tím dievčat do 17 rokov.

Podľa skúseností trénera Pacholeka sa kvalita hráčok najviac zvýšila po integrácii s mužmi. Ďalšou dôležitou akciou bol nábor dievčat, začínalo sa na základných, ba už aj materských školách.

Téma „Rozvoj ženského futbalu“ prezentoval Vladimír Lupták. Trénerom predstavil projekt Grow 2020, ktorého cieľom je ponúkať deťom možnosť športového vyžitia . Hlavnou prioritou je vytvoriť krúžky na základných a materských školách mimo vyučovacieho procesu a zvyšovanie počtu ženských družstiev. Na tomto projekte budú na Slovensku spolupracovať SFZ, futbalové kluby a ministerstvo školstva. Projekt Grow 2020 sa začne realizovať už počas školského roku 2016/17.

Poslednú prezentáciu viedol formou diskusie trénerskej ženskej reprezentácieZsolt Pakusza - analyzoval hru družstiev počas skupín na ME hráčok do 19 rokov.

V priebehu seminára zavítala do Senca najlepšia hráčka roku 2014 Nadine Kessler a šéfka rozvoja ženského futbalu v Európe Emily Shaw. Slová o tom, že Slovensko je priateľskú a príjemná krajina, potešili. Turnaj je dobre zorganizovaný a všetko funguje, ako má, odohrali tu veľa dobrých zápasov. Zarmútil ma, samozrejme, zlý výkon Nemecka. Je mi to ľúto, ale dúfam, že nabudúce to bude lepšie.“ Sympatická bývalá špičková hráčka svetovej úrovne priznala aj najtrápnejší okamih hsvojej kariéry: Súperka mi strhla celý dres, ostala som skoro nahá. Tribúny sa potešili, ja som sa cítila trápne, ale je to súčasť futbalu, aj toho nášho, ženského. A poučenie? Mať možnosť si rýchlo vymeniť dres.“

Pri vodnom futbale v areáli slnečných jazier a vo Funzóne, ktoré Nadine navštívila, sa nič podobné už nestalo...

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.