Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 8, 2016

Ženy pri futbale nesimulujú

BRATISLAVA (SFZ/DOMINIKA GREŠŠOVÁ) - ”S rozhodovaním som začala pred rokmi," uviedla v rozhovore pred finále ME žien do 19 rokov v júli 2014 pre uefa.org.

 
 
 
 
Zuzana Kováčová v pozícii hlavnej rozhodkyne v strede.

Priznala ešte, že ju do toho „natiahol” brat Miroslav, ktorý sa po skončení hráčskej kariéry stal rozhodcom a spýtal sa jej, či by to s píšťalkou tiež neskúsila. Odpovedala, že si to premyslí, ale on už na druhý deň ju prihlásil na seminár začínajúcich rozhodcov. ”Všetci chlapi v mojej rodine boli futbalisti, takže futbal mám v krvi." Musela zosúladiť svoje civilné zamestnanie v poisťovníctve s rozhodovaním, na domácej pôde to boli zápasy žien, aj zápasy mužov až po úroveň tretej ligy.

Pripomíname, že slovenská rozhodkyňa Zuzana Kováčová na majstrovstvách Európy žien do 19 rokov v Nórsku v lete 2014 rozhodovala semifinále i finále medzi Španielkami a Holanďankami.

Ako ste sa dostali k rozhodovaniu?

”Ako som už priznala, priviedol ma k nemu môj brat v roku 2001, ktorý bol tiež rozhodcom. Mala som mala výborných kolegov, pretože začiatky rozhodovania sú vždy ťažké. Je to o psychike, nevzdať sa po prvých neúspechoch, poučiť sa z chýba stále na sebe pracovať.”

Tvrdíte, že rozhodovanie je pre ženy ťažšie. Prečo?

”Áno, som o tom presvedčená, lebo futbal je u nás vnímaný ako mužský šport a muži si neradi nechávajú rozkazovať od žien. Samozrejme, česť futbalistom a funkcionárom, ktorí vnímajú pozíciu rozhodkýň a asistentiek už ako samozrejmosť, nie ako raritu. Musím však povedať, že ženský futbal sa z v jednom rozhoduje ľahšie: ženy málokedy simulujú... ”

V roku 2014 ste rozhodovali finálový zápas majstrovstiev Európy žien do 19 rokov, bol to najvyšší bod vo vašej kariére?

”Viesť toto finále bol pre mňa samozrejme veľkým úspechom. Rozhodovať rozhodujúci zápas ktorejkoľvek súťaže je snom každého rozhodcu, hoci je to veľká zodpovednosť, osobná i za celú krajinu, z ktorej pochádza. Ten pocit sa nedá opísať, to treba zažiť.”

Takže čo ste si odniesli zo zápasu medzi Španielkami a Holanďankami pred dvoma rokmi?

”Už som mala zbalené kufre, keďže som rozhodovala semifinále, bolo pre mňa nemysliteľné, že ostanem aj na finále. Rozhodnutie komisie rozhodcov UEFA ma preto šokovalo. Bolo to pre mňa naozaj nečakané, ale keď veľké prekvapenie opadlo, bola som nesmierne šťastná. Finále znamenalo pre mňa obrovskú skúsenosť, profesionálnu, aj osobnostnú. Bol to úžasný pocit, viesť z tunela na hraciu plochu obe družstvá a veľmi ma tešilo, že na tribúne som mala podporu zo Slovenska, moju bývalú kolegyňu Renátu Tomášovú, ktorá bola na tomto stretnutí v pozícii delegátky. Samozrejme, palce mi držali kolegovia, rodina aj známi. Že sa o tom písalo v novinách som i vlastne uvedomila keď som sa vrátila z Nórska. Gratulácie, veľa otázok od kolegov, bolo to skvelé.”

Rozhodujete aj v súkromnom živote?

”Doma diktátor určite nie som, ale... Keď je treba rozhodnúť, čelím aj tejto zodpovednosti”

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.