Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 18, 2015

EL: Novotov víťazný vstup, Rapid zdolal španielsky Villareal CF

VIEDEŇ (SFZ/PETER ZEMAN) - Reprezentačný brankár Ján Novota v službách Rapidu Viedeň prispel k cennému víťazstvu zeleno-bielych proti Villarealu CF

 
 
 
 
Ján Novota v mixzóne po zápase 1. kola Európskej ligy 2015/16 Rapid Viedeň - Villareal CF (2:1). Viedeň, 17. septembra 2015.

Oba tímy vstúpili do zápasu s pozornou defenzívou a tak sa hralo prevažne v strede poľa. Prvá strela do priestoru brány smerovala až po dvadsiatich minútach hry a ani v ďalšom priebehu nemusel ani jeden z gólmanov riešiť vážnejšiu situáciu. "Stopérska dvojica Dibon - Hofmann mi to uľahčila. Hráči hrali pozorne vedľa seba, ubrániť dvoch útočníkov súpera nebolo jednoduché. Španieli v ofenzíve vynikajú v súbojoch jeden na jedného, chalani to zvládli na výbornú," pochválil spoluhráčov po zápase slovenský brankár Ján Novota.

On a jeho spoluhráči inkasovali len raz. Na konci prvého polčasu neustrážili Brazílčana Léa Baptistãoa a ten rybičkou otvoril skóre zápasu - 0:1. Po prestávke vybehol Rapid na súpera a v priebehu troch minút otočil skóre. Najskôr sa v 50. min. v skrumáži po nepriamom kope najlepšie zorientoval Schwab, o tri minúty pridal víťazný gól z penalty kapitán Steffen Hofmann. "Tréner bol v kabíne pokojný. Prízvukoval nám, že hráme dobre, len treba pridať v osobných súbojoch. Chcel od nás, aby sme boli ostrejší a aby sme nedovolili súperovi rýchle prihrávky. Po góloch som si uvedomoval, že do konca zápasu zostáva ešte veľa času, zápas som si užíval," komentovala nevídaný obrat brankárska jednotka Rapidu.

Novotove hviezde chvíle prišli v samom závere stretnutia. Tlak Villarealu vrcholil a Novota vytiahol dve nebezpečné lopty na roh, v jednej situácii mu pomohlo šťastie, keď útočník Bakumbu netrafil v nadstavenom čase zblízka odkrytú časť brány. "Brankár musí mať aj šťastie. Tak ako sa nám odklnilo v play-off zápasoch Ligy majstrov, tak dnes stálo pri nás. Pri strelách som sledoval loptu, pri druhej situácii som mal pocit, že hráč súpera stojí v ofsajde. Neinkasovali sme a tešíme sa z víťazstva."

Rapid si trojbodovým zápisom po víťazstve nad španielskym mužstvom vypracoval v spoločnosti Viktorie Plzeň a bieloruského Dinamo Minsk sľubnú východiskovú pozíciu na postup zo skupiny. "Necítime sa v úlohe favorita, týmto spôsobom neuvažujeme. Viktoria Plzeň má v porovnaní s Villarealom rovnocennú silu, jej hráči hrajú pravidelne skupinovú fázu európskych pohárových súťaží, teším sa na súboje so spoluhráčmi z reprezentácie. My nie sme v situácii, v ktorej by sme si dovolili podceňovať súperov. Chceme hrať tak ako doteraz."

Neobišli sme ani tému týchto dní, ktorou je fantastický gól Florenziho zo 45 metrov do brány Ter Stegena v zápase Ligy majstrov. Ten stál v danej chvíli ďaleko od svojej brány a umiestnený oblúčik zapadol za jeho chrbát. Bol po tomto kúsku Novota v dueli s Villarealom ostražitejší? "Nemyslím si, že to bola chyba brankára. Skôr treba vyzdvihnúť umenie hráča, ktorý situáciu správne vyhodnotil. Samozrejme, brankár si musí dávať na podobné situácie pozor. V Barcelone je to o to ťažšie, že obrancovia hrajú príliš vysoko a brankár musí čistiť daný priestor. Jednoducho hrá vyššie ako v iných tímoch. Nevinil by som brankára, prenechajme tento moment strelcovi gólu. Bolo to o ňom a o jeho geniálnom riešení. Počas zápasu som na túto situáciu nemyslel, naši obrancovia hrajú nižšie," dodal na záver s úsmevom Ján Novota.

V 2. kole Európskej ligy zavíta v prvý októbrový deň jeho tím na pôdu Dinama Minsk,  bieloruský tím v druhom zápase 1. kola EL skupiny E prehral v Plzni 0:2.

Rapid Viedeň - Villareal CF 2:1 (0:1)