Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 2, 2015

EL: Švehlík: "Musíme potvrdiť našu kvalitu na ihrisku"

GIBRALTÁR (TASR) - ŠK Slovan Bratislava čaká dnes prvý zápas 1. predkola Európskej ligy UEFa

 
 
 
 
Štadión Victoria, na ktorom sa odohrá zápas 1. predkola Európskej ligy UEFA medzi College Europa FC a ŠK Slovan Bratislava. Gibraltár, 1. júl 2015.

Nepríjemné turbulencie zažilo na ceste do Gibraltáru lietadlo, v ktorom sa viezla výprava futbalistov Slovana Bratislava na zápas Európskej ligy UEFA 2015/2016. Približne v polovici bezmála trojhodinového letu začal jeho pilot prudko klesať k zemi, na čo viacerí pasažieri zareagovali inštinktívnym zadrapením sa do sedadiel. Po chvíli lapania po dychu sa srdcové tepy ustálili, aby však toho nebolo málo, pozornosť na seba vzápätí upriamila stíhačka, ktorá niekoľko minút letela popri ľavom krídle Tupoleva. Údajne išlo o kontrolu vzdušného priestoru španielskymi orgánmi a nebola príčinou strmého klesania slovenského lietadla.

"Belasí" po týchto dvoch kurióznych situáciách napokon pristáli na letisku v španielskej Malage v stredu zhruba o pol jednej popoludní. Na druhý deň o 19.30 h ich čaká v neďalekom Gibraltáre úvodný zápas 1. predkola Európskej ligy UEFA 2015/2016 proti miestnemu klubu Europa College.

Kapitán mužstva Marko Milinkovič verí, že na ceste k južnému cípu Pyrenejského polostrova zažil posledné turbulencie. "Veru, nebolo nám všetko jedno, niektorým chalanom aj prišlo zle. Pozerali sme sa na seba, čo sa deje, našťastie sme prileteli v poriadku. Snáď to boli naše posledné krušné chvíle na tejto ceste...," poznamenal na margo turbulencií Milinkovič. Srbský stredopoliar si uvedomuje, že jeho tím je obrovským favoritom zápasu proti tímu, ktorý vlani v 1. predkole EL podľahol hladko lichtenštajnskému Vaduzu a bola to zatiaľ jeho jediná medzinárodná skúsenosť. "Je to tak, ale dnes už v Európe niet ľahkého protivníka. Tréneri nám ukážu, akým štýlom hrá náš najbližší súper, veľa toho o ňom zatiaľ nevieme. Domov sa však rozhodne chceme vrátiť s víťazstvom," vyhlásil Milinkovič po prílete.

Popri bojovnom domácom tíme, ktorý má len pár dní nového španielskeho trénera Juana Joseho Gallarda Fernandeza, sa budú musieť hostia vyrovnať aj s náročnými podmienkami na štadióne Victoria. Okrem jeho zanedbaných priestorov čaká na slovanistov aj silný vietor a nevyspytateľná umelá tráva. S podobnou sa tréner "belasých" Ján Švehlík stretol na štadióne bratislavského Rapidu. "Je to podobný štadión ako tento. Sú tu stiesnené podmienky, ale s tým sa nedá nič robiť. Je na nás, aby sme na ne boli pripravení. Akceptujeme ich a vyrovnáme sa s nimi," povedal Švehlík v predzápasovom rozhovore so slovenskými médiami. Štadiónu Victoria chýba elementárne vybavenie, medzi nimi aj tlačová miestnosť a mixzóna potrebná pre prácu novinárov.

Nemilé prekvapenie čakalo na hráčov Slovana po príchode do šatne pred tréningom, kde našli príšerné podmienky nehodiace sa na medzinárodnú scénu - maličkú a špinavú šatňu so zahaseným ohorkom cigarety v jej strede. "Nepáči sa mi ani umelá tráva, na môj vkus je v nej až priveľa gumeného granulátu. Zrejme je UEFA na prvé predkolá benevolentnejšia, keď dovolila, aby sa tu mohol hrať zápas európskeho pohára," dodal Švehlík, ktorý spolu s kolegami z realizačného tímu stavia pred hráčov jediný cieľ - víťazstvo. "Musíme sa dobre pripraviť na všetko, čo nás tu čaká. Z toho, čo sme videli na videu, sú domáci iba priemernými futbalistami. Musíme potvrdiť našu kvalitu na ihrisku," dodal. Štvrtkový súper je síce pre Slovan neznáma, ale základné informácie sa trénerskému štábu predsa len podarilo zohnať. Domáci majú vo svojom strede legionárov prevažne zo Španielska, Chorvátska i Talianska.

Zápas v Gibraltári bude rozhodovať Ola Hobber Nilsen z Nórska. Odveta na Pasienkoch sa bude hrať o týždeň 9. júla o 19:00. Slovan sa v prípade očakávaného postupu cez College Europa FC stretne v 2. predkole EL s úspešnejším z dvojzápasu medzi University College Dublin AFC (Ír.) a F91 Dudelange (Lux.).