Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

December 21, 2015

Dištanc na 8 rokov pre Blattera i Platiniho

ZÜRICH (SITA) - Sepp Blatter a Michel Platini budú osem rokov bez futbalu. Dosluhujúci prezident FIFA a prezident UEFA sa v pondelok dozvedeli výrok súdnej komory etickej komisie FIFA.

 
 
 
 
Michel Platini a Jospeh S. Blatter na kongrese FIFA. Zurich, 1. jún 2011.

Tá po minulotýždňovom vypočutí oboch aktérov kauzy rozhodla, že Platini sa dopustil konfliktu záujmov a porušil princíp lojálnosti, Blatterovi k tým istým deliktom pripísali aj ponúkanie darov - všetko v rozpore s etickým kódexom FIFA. Švajčiarovi navyše vymerali pokutu 50-tisíc, Francúz má zaplatiť 80-tisíc švajčiarskych frankov.

Obaja mali od 8. októbra dočasne zastavený výkon funkcií na 90 dní pre prípad zmluvne nepodloženého príjmu z roku 2011. Platini vtedy dostal od FIFA so súhlasom jej šéfa Blattera 2 milióny švajčiarskych frankov za služby poradcu z rokov 1998 až 2002. K transakcii neexistuje žiadna zmluva a uskutočnila sa až deväť rokov po vykonaní práce. Dohoda vraj existovala iba v ústnej rovine. Kauzu vyšetrujú aj trestnoprávne orgány vo Švajčiarsku. Obaja jej aktéri vopred avizovali, že sa proti nepriaznivému verdiktu odvolajú. Obrátiť sa môžu na odvolaciu komisiu FIFA a v prípade neúspechu na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

"Pán Blatter ani vo svojom písomnom stanovisku, ani na osobnom vypočúvaní nedokázal predložiť relevantný zákonný dôvod tejto platby. V tomto prípade boli záujmy FIFA podriadené iným, čím si pán Blatter nesplnil povinnosti voči FIFA. Argument o ústnej dohode komora považuje za nepresvedčivý, a preto ho neuznala," konštatuje sa vo verdikte, na margo Platiniho v ňom stojí: "Nekonal v duchu dôveryhodnosti a morálnych zásad a prejavil nedostatok zodpovednosti pri plnení svojich povinností."

"Bojujem sám za seba, bojujem za FIFA. Za čo som suspendovaný na osem rokov? Som prezident FIFA a kopú do mňa ako do futbalovej lopty," vyhlásil v prvej reakcii Blatter.

Pondelkové rozhodnutie etickej komisie pravdepodobne znamená koniec Platiniho plánom kandidovať na post prezidenta FIFA vo februári 2016.

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.