Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 3, 2015

Mária Súkeníkova sa vo svete – ani na MS - nestratila

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - "Som šťastná z toho, čo som v Kanade dosiahla," povedala po návrate z MS žien Mária Súkeníková včera popoludní, keď sa presúvala z viedenského letiska domov, do Turian

 
 
 
 
Mária Súkeníková (vľavo) asistovala v troch zápasoch na ženských MS 2015 v Kanade.

Slovenská rozhodkyňa dosiahla skutočne veľa. Asistovala v troch zápasoch špičkového ženského turnaja na severoamerickom teritóriu: v skupinovej fáze v zápase Nemecko – Nórsko v Ottawe, v osemfinále Brazília – Austrália v Montcone a v semifinále v Montreale USA – Nemecko. "Zástupcovia FIFA nám povedali, že sme sa na turnaji zaradili medzi absolúútnu špičku, napokon, v tejto fáze je už na výber len osem rozhodcovských ekíp a nám sa ušiel súboj ženských gigantov," tešila sa Súkeníková.

Stále hovorila "my", myslela seba dve Rumunky, hlavnú Teodoru Albonovú a jej krajanku, asistentku Petrutu Iugulescuovú. "Poznali sme sa aj predtým, ale nikdy sme spolu neviedli zápasy. Až teraz v Kanade. Dali nás dokopy na prvý duel Nemecka s Nórskom a potom sme ostali spolu, prakticky až do konca turnaja."

Ten semifinálový duel videlo na štadióne v Montreale oficiálne 51 100 divákov... "Nikdy som nemávala zástavkou pred väčším počtom ľudí," usmiala sa Majka pri spomienke na skvelú atmosféru. Aj podľa nej je v ženskom futbale veľký potenciál pre budúcnosť. "Špičkové tímy hrajú naozaj špičkový futbal, je v ňom všetko: dynamika, technika, rýchlosť, áno, aj fauly, nervozita, proste to, čo má v poriadnom futbale byť."

Ešte pred turnajom sa objavili kritické hlasy na adresu organizátorov, súvisiace s hracími plochami. Ihriská boli totiž pokryté umelou trávou. "Aj ja som mala obavy, pretože na „umelke“ mi vždy trpeli nohy. V Kanade to však boli také trávičky, že neboli žiadne problémy, u mňa a pokiaľ viem, tak u nikoho, trávnatý povrch neviem koľkej generácie bol proste perfektný."

V utorok o 19. hodine miestenho času bol v Montreale výkop semifinále, v ktorom bola na čiare, v piatok popoludní už sedela s manželom v aute a smerovala domov, lebo... "V sobotu o týždeň máme fyzické previerky, jasné, že chcem obstáť, aby so mnou mohli počítať už na prvé kola Fortuna ligy," z útlej blondýnky sršalo veľké odhodalnie. Nestratila sa vo svete, nechce sa stratiť ani medzi slovenskými – mužmi.

Zlé mesiace, keď ju kvárili zdravotné problémy, sú už minulosť, dávno zabudnuté. "Potom som mala vari mesiac na to, aby som obstála v nominačných previerkach pre svetový šampionát, zvládla som to. Teraz budem mať pár dní, aby som prekonala časový posun a únavu z MS, ale pôjdem do toho, žiadne úľavy," jej presvedčenie bolo poctivé.

Pre Mariku to bol piaty svetový turnaj, dvakrát bola na MS 17, dvakrát na MS 20, teraz premiérovo na najvyššom stupni. Žiadna slovenská rozhodkyňa nedokázala viac, Saša Ihringová – ešte so slovenským štatútom - viedla finále ME 2005, ďalšie veľké turnaje si už pripisovala ako „Angličanka“. Súkeníková zvládla perfektne aj semifinále MS 2015 a rozhodne nepovedala ani na svetovom fóre posledné slovo.

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.