Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 26, 2016

Prezidentom FIFA Gianni Infantino

ZÜRICH (SFZ) – Svetový futbal má po piatkových voľbách opäť svoju právoplatnú hlavu: na mimoriadnom kongrese FIFA zvolili za jej prezidenta Gianniho Infantina.

 
 
 
 
Talian Gianni Infantino sa stal novým prezidentom FIFA. Rozhodli o tom voľby mimoriadneho Kongresu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Zürich, 26. februára 2016.

Predčasné voľby vypísali po tom, ako Sepp Blatter štyri dni po svojom znovuzvolení do najvyššej funkcie vo svetovom futbale v máji 2015 abdikoval. Stalo sa tak po tom, ako na neho zatlačili švajčiarski vyšetrovatelia a americká federálna prokuratúra. Švajčiara neskôr dostal od etickej komisie FIFA zákaz akejkoľvek činnosti vo futbale na na osem rokov, ktorý odvolacia komisia FIFA znížila na šesť.

Rovnaký osud postihol stále úradujúceho prezidenta UEFA Michela Platiniho, podľa všeobecného názoru logického nástupcu Blattera na post hlavy svetového futbalu.

O post prezidenta FIFA sa napokon uchádzalo päťkandidátov: generálny sekretár UEFA, dočasne zastupujúci prvý muž UEFA Gianni Infantino, bahrajnský šejk a šéf AFC Salman Bin Ibrahim Al Chalífa, jordánsky princ Ali bin Al-Husejn, Francúz Jérome Champagne a Juhoafričan Tokyo Sexwale z Juhoafrickej republiky.

Práve ten sa vzdal po prezentácii kandidátov, teda ešte pred 1. kolom hlasovania, na ktorom sa zúčastnilo 207 krajín, keďže Kuvajtu a Indonézii majú pre zásahy štátu do futbalu pozastavené členstvo vo FIFA.

V prvom kole získal najviac hlasov Gianni Infantino (85), len o tri menej šéf AFC Salman Bin Ibrahim Al Chalífa (82), princ Ali bin Al-Husejn mal na konte 27 hlasov a Jérome Champagne 7.

V druhom kole Gianni Infantino (115), Salman Bin Ibrahim Al Chalífa (88), Ali bin Al-Husejn (4) a Jérome Champagne (0).

Na mimoriadnom kongrese FIFA zastupoval Slovenský futbalový zväz jeho prezident Ján Kováčik, generálny sekretár SFZ Jozef Kliment a viceprezident SFZ pre štátnu reprezentáciu Karol Belaník.

"Je to dobrá správa nielen pre futbalovú Európu, ale aj pre celý svetový futbal. Gianni Infantino je skúsený a rešpektovaný funnkcionár a som presvedčený, že reformy ktoré sme dnes na kongrese schválili a spolu s tými, ktoré ešte prinesie aj on so svojim tímom, vrátia FIFA na pozíciu, ktorú si táto organizácia zaslúži," komentoval voľbu nového prezidenta FIFA prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment dodal: "Podľa predpokladov získali v prvom kole najviac hlasov Gianni Infantino a Salman Bin Ibrahim Al Chalífa. Všetci kandidáti sa ocitli aj v druhom kole, z kvarteta vzišiel, tak ako sme si priali, víťazne zástupca UEFA Gianni Infantino. Pred zasadnutím kongresu navštívil mnohé národné zväzy, podľa jeho slov obletel päťkrát planétu, aby sa stretol so zástupcami národných zväzov nielen európskych krajín. Živo sa zaujímal o ich problémy a ponúkol pomoc pri ich riešení. Aj z tohto pohľadu sme radi, že novým šéfom FIFA sa stal muž, ktorému patrili naše hlasy."

Prezidenti FIFA:

Robert Guérin

Francúzsko 

22.5.1904 - 4.6.1906

Daniel Burley Woolfall

Veľká Británia

4.6.1906 - 24.10.1918

Jules Rimet

Francúzsko

1921 - 1954

Rodolphe Seeldrayers

Belgicko

1954 - 7.10.1955

Arthur Drewry

Veľká Británia

1955 - 25.3.1961

Sir Stanley Rous

Veľká Británia

1961 - 8.5.1974

João Havelange

Brazília

8.5.1974 - 8.6.1998

Sepp Blatter

Švajčiarsko

8.6.1998 - 8.10.2015

Gianni Infantino

Švajčiarsko

26.2.2016

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.