Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 6, 2014

VIDEO: Prvá slovenská absolventka štúdia FIFA Master dostala dres s číslom 1

BRATISLAVA (SFZ) - Helena Bašistová absolvovala ročné štúdium manažmentu, práva a príbuzných predmetov so zameraním na šport

 
 
 
 
Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik odovzdáva dres som symbolickým číslom 1 prvej slovenskej absolventke štúdia FIFA Master Helene Bašistovej. Bratislava, 4. august 2014.

Jednoročné postgraduálne štúdium pozostáva z troch modulov a zakončené je projektom. Prvý modul je zameraný na históriu a filozofiu športu a študenti ho absolvujú na Univerzite De Montfort v Leicestri. V talianskom Miláne na SDA Bocconi sa v druhom module prednáša športový manažment a tretí modul vo švajčiarskom Neuchateli na Université de Neuchatel je venovaný športovému právu. Záverečná práca je overením získaných poznatkov na praktických skúsenostiach. 

Vzdelávanie FIFA zastrešuje International Centre for Sports Studies (CIES) a každý rok sa ho zúčastňuje približne dvadsať študentov. Okrem toho má každý ročník svojho patróna, ktorým bol v ukončenom 14. ročníku 2013/2014 Christian Karambeu. Prvá slovenská absolventka programu FIFA Master Helena Bašistová promovala v júli tohto roka.

Prehrať video

"Dovoľte mi, aby som vám v mene Slovenského futbalového zväzu a vo svojom mene pogratuloval a venoval vám dres s jednotkou, keďže ste našou prvou absolventkou tohto štúdia," pogratuloval k promócii prezident SFZ Ján Kováčik. "Vôbec som nebola pripravená na niečo takéto. Nečakala som, že dostanem nejaké ocenenie, keď ma pán prezident pozval dnes na zväz, a že si takto vážia, že som bola vo FIFA Master," povedala prítomným Helena Bašistová. "FIFA nám ukázala, ako byť transparentný, ako byť fér, ako pomáhať a ako vidieť rozvoj a progres nielen zajtra-pozajtra, ale o päť až desať rokov. Takisto, že treba investovať do infraštruktúry, žien, mládeže a postupne sa vypracovať na jednu z lepších federácií," dodala H. Bašistová.

"Pokryli sme úplne všetko, o čom by mal športový manažér premýšľať, keď je na top pozícii. Moje štúdium sa začalo v Anglicku, kde sme sa venovali humanitným vedám a histórii a učili sa, ako vytvoriť spojenie medzi klubom a fanúšikom, napr. keď sa stavia nový štadión, ako naň preniesť symboliku, aby ľudia nezanevreli na ten klub, aby nový stánok brali ako súčasť života. Mali sme komunikačný tréning, kde sme sa učili ako zvolávať tlačové konferencie, keď sa stane nečakaná udalosť. Potom sme sa presunuli do Talianska, do Milána, kde som študovala na Bocconi. Tam sme mali marketing, manažment, účtovníctvo, učili sme sa ušetriť peniaze, ako prilákať hráčov, sponzorov, aby vznikol benefit pre oboch, ako zveladiť tento vzťah a ako viesť ľudí," priblížila svoje štúdium absolventka. Vo Švajčiarsku prebrali športové právo a otázky súvisiace s klubovým licenčným systémom, finančnou fair play, aké podmienky musia kluby spĺňať, aby mohli hrať v európskych súťažiach. 

Helena Bašistová sa v mladosti viac venovala basketbalu a lyžovaniu, neskôr sa do rodiny priženil futbalista, a tak sa mladá Slovenska dostala do kontaktu s najmasovejším športom na svete. "Futbal je na celom svete, najviac sa dá urobiť práve cez futbal. Spojiť ľudí. Vidieť, že v každej dedine je futbalové ihrisko, a tak je futbal naozaj všade a aj mne to tak zostalo. Zaľúbila som sa do futbalu a už to len tak ľahko nenechám."

V budúcnosti by sa Helena Bašistová stále chcela zlepšovať a snaží sa o zahraničný angažmán, no neváha sa vrátiť na Slovensku a pomôcť rodnej krajine.

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.