Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 15, 2011

LM+EL: Budúci súperi našich tímov sú už známi

NYON (SITA) - V sídle UEFA vyžrebovali 3. predkolá oboch najdôležitejších celoeurópskych klubových súťaží - Ligy majstrov aj Európskej ligy sezóny 2011/2012.

 
 
 
 
Tabuľka s vyžrebovanými dvojicami 3. predkola Ligy majstrov sezóny 2011/2012. Nyon, 15. júla 2011.

Slovan Bratislava

Ak futbalisti ŠK Slovan Bratislava uspejú v 2. predkole Ligy majstrov 2011/2012 s kazašským tímom FC Tobol Kostanaj, v 3. predkole narazia na úspešnejšieho z dvojice FK Skanderbeg Korcë (Albánsko) - APOEL Nikózia (Cyprus). Rozhodol o tom piatkový žreb vo švajčiarskom Nyone. Prvý duel by sa hral 26./27.7. na pôde súpera, odveta o týždeň neskôr 2./3.8. na štadióne na Pasienkoch v Bratislave. Slovanisti však, prirodzene, kladú dôraz na postup z 2. predkola kontinentálneho pohára číslo jeden. "Základ je, aby sme postúpili cez Kostanaj, až potom sa môžeme rozprávať o ďalších súperoch," označil jednoznačnú prioritu pre agentúru SITA trénera Slovan Karel Jarolím a pokračoval: "Nedá sa povedať, že by som mal nejaké osobné skúsenosti či už s albánskym alebo cyperským futbalom. Trnava hrala v stredu Albánsku, Jablonec minulý rok vypadol s cyperským mužstvom. Verím, že aj tieto fakty nám pomôžu pri získavaní poznatkov o našich potenciálnych súperoch. Cyperský futbal išiel smerom hore. Hráva tam veľa legionárov a dôkazom jeho sily je aj postup Anorthosisu Famagusta do skupinovej fázy Ligy majstrov v minulej sezóne. Nie je to tak ako predtým, v Európe už nenájdete slabého súpera. Opakujem, základ je postúpiť cez Tobol a potom sa uvidí."

Slovenský majster v prvom stretnutí 2. predkola LM 2011/2012 zvíťazil doma nad Tobolom Kostanaj 2:0 a má sľubnú pozíciu pred budúcotýždňovou odvetou v Kazachstane. V prvom zápase medzi APOELom a FK Skanderbeg sa z víťazstva 2:0 na pôde súpera tešilo cyperské mužstvo. "Po tomto výsledku sa zdá, že APOEL si to už nenechá ujsť. Ja osobne by som si však prial radšej za súperov Albáncov," doplnil český kouč Jarolím.

Mužstvo z Nikózie je 21-násobným cyperským šampiónom, 19-násobným víťazom národného pohára a 11-násobným držiteľom cyperského superpohára. FK Skanderbeg sa môže pochváliť ziskom dvoch albánskych ligových primátov a troch národných pohárov. "Prvoradý je postup cez Kostanaj, to bez debaty, všetko ostatné sú len predbežné reči, ktoré sa nezvyknú vyplácať. Ak sa nám však podarí postúpiť, v čo všetci dúfame, tak sú to obaja prijateľní súperi. Ja osobne by som prial cyperský tím," povedal športový riaditeľ "belasých" Ján Švehlík.

FK SENICA

Nováčik v pohárovej Európe, slovenský futbalový klub FK Senica, sa v 3. predkole Európskej ligy UEFA 2011/2012 predstaví proti jednému z dvojice FK Liepajas Metalurgs (Lotyšsko) - Red Bull Salzburg (Rakúsko). Prvé stretnutie sa uskutoční vo štvrtok 28.7. na ihrisku súpera, odveta o týždeň neskôr, vo štvrtok 4.8. v Senici. V štvrtkovom prvom zápase zvíťazil rakúsky tím, ktorého dres si oblieka aj slovenský krídelník Dušan Švento, na ihrisku Liepajasu jednoznačne 4:1 a jednou nohu je už v 3. predkole kontinentálneho pohára číslo dva.

Stanislav Griga (tréner): "So žrebom sme spokojní. Želali sme si silného súpera a takého sme ajdostali. Salzburg má bohaté skúsenosti z kontinentálnych súťaží. V jeho strede je množstvo reprezentantov. V tíme sa vystriedalo viacero kvalitných trénerov. O Salzburgu sa dá povedať, že je to mužstvo európskeho formátu. Účinkovanie v Európskej lige je pre nich možno aj trošku málo. Pred nami stojí veľká výzva. Rakúskemu klubu nechceme byť iba sparingpartnerom. Chceme s ním odohrať dva kvalitné a vyrovnané zápasy."

Libor Fašiang (asistent trénera): "V minulosti som v Rakúsku hrával. Odvtedy sa na ich ligu zameriavam pozornejšie. Myslím si, že sa proti nim dá hrať. Celkom reálne si viem predstaviť postup do ďalšieho kola. Vedia hrať oduševnene, ale v prípade, že sa im nedarí, majú sklony vzdávať sa."

Viktor Blažek (prezident): "Sme veľmi radi, že žreb nám do cesty postavil takého atraktívneho súpera. Salzburg má veľké mužstvo. Okrem Dušana Šventa tam hrá množstvo rakúskych reprezentantov. Je to zaujímavé, cestou do Nyonu sme sa zastavili na štadióne Red Bullu, ležiacom priamo pri diaľnici. Hovorili sme si, že by to bolo fajn, keby sme si mohli zahrať na takom krásnom štadióne. Naša predstava sa zmenila na realitu. S predstaviteľmi Salzburgu sme už absolvovali 1. kolo rokovaní. Začíname v Rakúsku, výkop by mal byť o 19.00 h. V rovnakom čase by sa mala hrať aj senická odveta 4. augusta. Tieto časy sa ešte na základe požiadaviek televíznych spoločností môžu zmeniť. Salzburg čaká už v nedeľu atraktívny duel s viedenskou Austriou, vo štvrtok majú naplánovanú odvetu s litovskou Liepajou."

Dušan Vrťo (športový riaditeľ): "Salzburg vyhral v prvom zápase 2. predkola na pôde litovského Metalurgsu Liepaja 4:1. Doma si postup do ďalšieho kola určite postráži. Žreb považujem za fantastický. Na atraktívneho súpera sa určite neteší iba Záhorie, ale aj celá republika. Favoritom je v Európe skúsený Salzburg. Ak podáme bojovný a kvalitný výkon, nemáme čo stratiť. Môžeme iba získať."

Ján Gajdošík (kapitán): "Priznám sa, Red Bull Salzburg je pre mňa tak trošku neznámou. Samozrejme, viem, že tam hrá Dušan Švento, ale hlbšie ich tím resp. herný prejav nepoznám.Určite ale včas získame potrebné informácie. Výhodou je, že do Salzburgu je to relatívne blízko. Takže nehrozí nejaká únava spôsobená nekonečným cestovaním. Na atraktívneho súpera sa musíme tešiť. Veď je to jeden z najbohatších klubov v stredoeurópskom regióne."

Jan Kalabiška: "Pred žrebom sme s chalanmi v kabíne tipovali, kto by mohol byť našim súperom. Ja som dal hlas Den Haagu. Viem, že tam pôsobí Dušan Švento, ale inak toho o Salzburgu veľa neviem. Je to silný súper, ale myslím si, že ak budeme hrať zo zabezpečenej obrany, mohli by sme uspieť. Dôležité bude zvládnuť prvý zápas. Ak uhráme v Rakúsku dobrý výsledok, stať sa môže čokoľvek."

Tomáš Strnad: "Priznám sa, prial som si anglického súpera. Ale nemáme sa na čo sťažovať. Salzburg je rozhodne zaujímavým mužstvom. Môžeme sa proti nemu predviesť."

Aleš Urbánek: "Salzburg je zaujímavý súper. Výhodou je, že to nie je ďaleko. Z európskych futbalových súťaží mám nejaké skúsenosti, takže kolená sa mi určite neroztrasú. Salzburg je kvalitným mužstvom, ale myslím si, že sme mohli dostať aj atraktívnejšieho súpera. Samozrejme, úroveň Salzburgu nechcem v žiadnom prípade znižovať. Len si myslím, že keď už chlapci vykopali Európsku ligu, fanúšikovia by si zaslúžili súpera z futbalovo zvučnejšej krajiny. Snáď v ďalšom kole."

Petr Hošek: "Žreb som sledoval v priamom prenose na internete. Napriek tomu, že je to súper zvučného mena, myslím si, že je hrateľný. Pri zhode viacerých okolností simyslím, že môžeme postúpiť. O mužstve toho veľa neviem. Poznám samozrejme Dušana Šventa, ktorý v minulosti pôsobil aj v Slávii Praha."

Tomáš Kóňa: "Mojím želaním bolo talianske Palermo. Salzburg je ale takisto atraktívna záležitosť. Nedávno sme boli neďaleko tohto historického mesta na sústredení. Majú nádherný štadión. Vďaka žrebu sa nám otvorila možnosť pozrieť sa do tohto moderného stánku aj zvnútra. Proti Salzburgu som už v minulosti nastúpil. Bolo to snáď pred piatimi rokmi. V drese Sparty som hral svoj druhý prípravný zápas. Vyhrali sme vysoko 5:0. Teraz by stačilo víťazstvo aj o jeden gól."

Stef Wijlaars: "Bolo by krásne nastúpiť proti holandskému súperovi, ale rovnako interesantné bude hrať aj proti Salzburgu. Je to silný rival. A navyše so silnou holandskou podporou. Vlani ich trénoval Huub Stevens. Teraz je šéfom realizačného tímu ďalší môj krajan Ricardo Moniz. Pred viacerými rokmi, keď som pôsobil ešte v PSV Eindhoven, bol technickým trénerom mužstva. Okrem toho je tam niekoľko Holanďanov aj v hráčskom kádri."

Róbert Pillár: "Meno súpera som sa dozvedel z našej klubovej internetovej stránky. Salzburg bol spolu s Mainzom tým najsilnejším, čo sme z päťčlennej ponuky mohli dostať. Duel proti takému silnému súperovi som síce ešte nehral, ale nebojte sa – spať budem úplne pokojne. Teraz ma viac ako Salzburg zaujíma Prešov."

MŠK Žilina

Ak futbalisti slovenského corgoňligového klubu MŠK Žilina postúpia z 2. predkola Európskej ligy UEFA 2011/2012 cez islandský KR Reykjavík, v 3. predkole tejto súťaže sa stretnú s lepším z dvojice AFC Llanelli (Wales) - Dinamo Tbilisi (Gruzínsko). Rozhodol o tom piatkový popoludňajší žreb v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone. Prvý duel by bol na programe vo štvrtok 28. júla na Štadióne pod Dubňom, odveta o týždeň neskôr, vo štvrtok 4. augusta na ihrisku súpera. Žilinčania prehrali vo štvrtkovom prvom zápase na Islande zahanbujúco 0:3 a majú veľmi ťažkú pozíciu pred budúcotýždňovou domácou odvetou, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 21.7. s úvodným výkopom o 19.30 h.

"My v prvom rade musíme postúpiť cez Reykjavík, to je pre nás najdôležitejšie. Prehrali sme síce 0:3, ale v žiadnom prípade neskladáme zbrane, budeme sa do poslednej chvíle biť o postup. Tak ako nám oni dali tri góly a mali veľa šancí, tak si aj my môžeme vytvoriť množstvo príležitostí a streliť povedzme štyri góly," neskrýval optimistické nádeje v reakcii na žreb pre agentúru SITA žilinský gólman Martin Dúbravka. Člen širšieho kádra slovenskej reprezentácie sa vyjadril aj na margo možných súperov "šošonov" v 3. predkole EL UEFA 2011/2012. "Mali sme v Žiline gruzínskeho spoluhráča Giorgiho Tsimakuridzeho, to je moja jediná skúsenosť s gruzínskym futbalom, inak o ňom neviem nič viac. S waleským futbalom som ešte nikdy nemal do činenia. Pravdou však je, že sa nezamýšľam nad možnými súpermi v ďalšom predkole, alebo nad tým, kto by bol pre nás prijateľnejší. Musíme postúpiť, potom to budem riešiť," doplnil 22-ročný brankár Žiliny Dúbravka.

V prvom dueli medzi AFC Llanelli a Dinamom Tbilisi sa z víťazstva 2:1 tešil waleský tím. Práve tento súper by viac vyhovoval útočníkovi Tomášovi Majtánovi. "Mám rád ostrovný futbalový štýl. Wales je susedom Anglicka, takže si myslím, že ten futbal tam bude veľmi podobný. Rád by som si zahral oproti Llanelli, ale ja i všetci spoluhráči sa musíme sústrediť len na odvetu proti Reykjavíku. Nič iné nemôžeme mať v hlavách, preto sa zatiaľ nezaoberám myšlienkami na iné tímy. Informácií o potenciálnych súperoch nazbierame kopec, ale len v prípade, že postúpime ďalej. O Gruzíncoch napríklad viem, že Banská Bystrica vlani vypadla s jedným z ich klubov, tuším to bol FC Zestafoni. Nie sú to síce atraktívni súperi, ale určite by nás v prípade postupu nečakali jednoduché zápasy," povedal Tomáš Majtán, ktorý si správne spomenul na minulosezónnu edíciu kontinentálneho pohára číslo dva, v ktorej Banská Bystrica naozaj nestačila na gruzínsky FC Zestafoni, keď po prehre 0:3 doma zvíťazila najtesnejším rozdielom 1:0.

AFC Llanelli získalo waleský ligový primát len raz v histórii (2007/2008). V tej istej sezóne sa hráči tohto klubu tešili aj zo zisku ligového pohára a v minulom ročníku triumfovali aj vo Waleskom pohári. Dinamo Tbilisi patrí medzi najúspešnejšie gruzínske kluby v histórii, keď v roku 1981 dokonca triumfovalo v Pohári víťazov pohárov. Na konte má aj 13 ligových titulov v ére samostatnosti, deväť triumfov v Gruzínskom pohári a päť celkových prvenstiev v národnom superpohári.

Spartak Trnava

Ak slovenský futbalový klub FC Spartak Trnava postúpi do 3. predkola Európskej ligy UEFA 2011/2012, v tejto fáze kontinentálneho pohára číslo dva sa stretne s bulharským tímom Levski Sofia. Rozhodol o tom piatkový popoludňajší žreb v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone. Prvý duel by bol na programe vo štvrtok 28.7. v Bulharsku, odveta o týždeň neskôr vo štvrtok 4. augusta v Trnave.

"V prvom rade to momentálne ešte nie je náš súper. Veríme, že ním však bude. Ak sa nám podarí postúpiť do 3. predkola, čo je ešte kus práce, tak nás tam čaká tím so stabilizovaným kádrom. Uvedomujeme si jeho kvality, no nejde o absolútnu európsku špičku," povedal český tréner Trnavčanov Pavel Hoftych.

Jeho zverenci remizovali vo štvrtkovom prvom dueli 2. predkola na ihrisku albánskeho mužstva KF Tirana 0:0 a majú sľubnú príležitosť dostať sa do ďalšej fázy EL UEFA 2011/2012. Odveta je na programe vo štvrtok 21.7. od 20.00 h na Štadióne Antona Malatinského.

"Levski je kvalitné európske mužstvo s technicky dobre vybavenými hráčmi a početným fanúšikovským zázemím. Ak by sa nám podarilo v 2. kole prejsť cez Tiranu, bude to ťažký súper, ale dopredu sa nevzdávame," uviedol generálny manažér Spartaka Jozef Valovič. Na margo potenciálneho súpera sa vyjadril aj najskúsenejší hráč tímu zo "slovenského Ríma" Miroslav Karhan: "Je to bulharská škola, ale myslím si, že je to hrateľný súper. Verím, že na tribúnach nášho štadióna bude perfektná atmosféra."