Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 23, 2015

Súperom Trenčína v 2. predkole Ligy majstrov Steaua Bukurešť

NYON (SITA) - V sídle UEFA vyžrebovali 1. a 2. predkolo Ligy majstrov sezóny 2015/16

 
 
 
 

Slovenský futbalový šampión AS Trenčín sa v druhom predkole Ligy majstrov (LM) 2015/2016 stretne s rumunským majstrom FC Steaua Bukurešť. Rozhodol o tom pondelkový poludňajší žreb vo švajčiarskom Nyone, sídle Európskej futbalovej únie (UEFA). Trenčania figurovali medzi nenasadenými mužstvami. Prvé meranie síl o postup do tretieho predkola LM je na programe v termíne 14. alebo 15. júla na Slovensku (pre rekonštrukciu trenčianskeho stánku na Sihoti sa bude hrať s najväčšou pravdepodobnosťou v Žiline, pozn.), odveta sa uskutoční 21. alebo 22. júla v rumunskej metropole.

Už pred poludňajším žrebom bolo jasné, že slovenský majster, ktorý sa ocitol v tretej skupine medzi nenasadenými tímami, mohol dostať za súpera v druhom predkole LM jedného z tohto poltucta: Ludogorec Razgrad (Bul.), Dinamo Záhreb (Chor.), Partizan Belehrad (Srb.), Videoton Székesfehérvár (Maď.), Skënderbeu Korcë (Alb.) a Steaua Bukurešť (Rum.). Napokon z toho vzišiel naostatok menovaný 26-násobný rumunský šampión, 22-násobný držiteľ Rumunského pohára a víťaz najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaže na starom kontinente z roku 1986: vtedy Steaua na štadióne v Seville zdolala FC Barcelona 2:0 na pokutové kopy, duel sa predtým skončil 0:0 aj po predĺžení. O tri roky neskôr neuspeli jej hráči vo finále Európskeho pohára majstrov (EPM) v Barcelone proti AC Miláno - podľahli jednoznačne 0:4.

Pred tromi rokmi sa futbalisti Steauy stretli v treťom predkole Európskej ligy s FC Spartak Trnava a ťahali za dlhší koniec. Po domácej prehre 0:1 zvíťazili v Trnave 3:0 a postúpili ďalej. Druhú a dosiaľ poslednú vzájomnú konfrontáciu so slovenskými zástupcami absolvovali hráči Steauy opäť so Spartakom, ale ešte v sezóne 1968/1969. Vtedy sa z postupu z prvého kola EPM tešili z postupu Trnavčania po výsledkoch 1:3 a 4:0.

Ak Trenčania postúpia cez Bukurešťanov do ďalšej kvalifikačnej fázy o účasť v hlavnej súťaži najprestížnejšieho európskeho pohára, budú nasadení, keďže v tom prípade získajú koeficient vyradeného nasadeného protivníka. Na postupujúcich zo spomenutého tretieho predkola (28. a 29. júla., resp. 4. a 5. augusta) ešte čaká dvojzápas play-off (18. a 19. augusta, resp. 25. a 26. augusta).

REAKCIE NA ŽREB

Martin Ševela (tréner AS Trenčín): "Pri žrebe si veľmi nenavyberáte, musíte všetko brať, ako príde. Myslím si, že Steaua je prijateľný súper, s ktorým sa môžeme popasovať o dobrý výsledok. Na druhej strane je rumunský futbal veľmi kvalitný, pred dvoma rokmi sme mali možnosť vzájomnej konfrontácie. V 3. predkole Európskej ligy sme hrali proti mužstvu Astra Giurgiu a po domácej prehre 1:3 sme remizovali v odvete u súpera 2:2 a nepostúpili do play-off. Našou úlohou je zodpovedne sa pripraviť na Steauu. Dôležité bude, aby sme v prvom domácom meraní síl neinkasovali, pohárová matematika je v tomto smere jasná. Určite nebudeme hrať na 0:0, pôjdeme za gólmi. V odvete nastúpime rovnako ako pred dvoma rokmi na Národnom štadióne v Bukurešti, ktorý je veľmi pekný. Percentuálne šance na postup nechcem konkretizovať, jedno je však isté: oni musia, my chceme."

Igor Šemrinec (brankár AS Trenčín): "Viem, že Steaua je niekoľkonásobným šampiónom Rumunska. Je to najznámejší a najpopulárnejší tamojší klub. Určite majú kvalitné mužstvo, pred pár rokmi sme sa na nich boli pozrieť, keď hrali v Trnave. Boli vtedy technickí, aj teraz sa budú snažiť tvoriť. Žrebom som sa extra nezaoberal, chcel som tých Albáncov (Skënderbeu Korcë, pozn.). Nikto ich príliš nepozná, ale papierovo by boli asi najslabší. V podstate je to jedno, my to neovplyvníme. Musíme sa na nich nachystať, získať informácie a pokúsiť sa o postup."

Peter Kleščík (obranca AS Trenčín): "Čaká na nás rumunský majster. Myslím si, že tamojšia liga je kvalitná, čiže proti nám bude stáť kvalitné mužstvo, ktoré už je ostrieľané v pohárovej Európe. V minulom ročníku hrali skupinovú fázu Európskej ligy, takže majú skúsenosti. Určite však ide o hrateľného súpera, je v našich silách, aby sme si to s ním rozdali a postúpili ďalej."

Milan Rundič (obranca AS Trenčín): "Steaua je klub s veľkou históriou. Poznám ich dobre. Pôjde o náročného oponenta, ale môžeme ich zdolať."

Matúš Bero (stredopoliar AS Trenčín): "Čo k tomu povedať. Dostali sme protivníka, s ktorým si musíme zmerať sily, nech má hocijaké meno. Nebojíme sa ich, očakávali sme ťažkého súpera, dostali sme ho. Ukážeme, čo je v nás. Proti Astre Giurgiu som jedinýkrát nastúpil v Európskej lige v základnej zostave. Odvtedy sme sa oveľa posunuli a Steaua tiež išla vyššie. Očakávam vynikajúci dvojzápas. Verím, že bude vyrovnaný a budeme dominovať. Máme kvalitné družstvo, môžu nás zaskočiť jedine tým, že budú agresívnejší než my."

Valeriu Argaseala (prezident Steauy Bukurešť): "Počas žrebovania som bol nervózny. Priznám sa, že som si želal súpera z Moldavska (FC Milsami Orhei, pozn.). Myslím si, že by to bolo lepšie. Chceme sa kvalifikovať ďalej. Prvý zápas hráme na pôde súpera, je to pre nás výhoda. Navyše, Trenčín nemôže hrať na svojom štadióne. Čo najskôr sa so Slovákmi spojíme a doriešime organizačné záležitosti. Ak mám byť úprimný, radšej by som bol, keby sa prvý zápas hral 14. júla."