Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 14, 2016

Aleksander Čeferin novým prezidentom UEFA

ATÉNY (SFZ/TASR) - 48 ročný šéf Slovinského futbalového zväzu sa stal nástupcom Michela Platiniho

 
 
 
 

Novým prezidentom Európskej futbalovej únie (UEFA) sa stal Slovinec Aleksander Čeferin, ktorý na poste nahradil Francúza Michela Platiniho. Rozhodli o tom stredajšie prezidentské voľby na mimoriadnom kongrese UEFA v Aténach. Štyridsaťosemročný Čeferin uspel v boji s Holanďanom Michaelom van Praagom. Rozhodlo sa už v 1. kole hlasovania, v ktorom bola na víťazstvo potrebná jednoduchá väčšina 28 z 55 hlasov členských krajín. Slovinec dostal od delegátov 42 hlasov, prezident Holandského futbalového zväzu 13.

"Ďakujem za vašu fantastickú podporu. Je to pre mňa veľká česť. Celé Slovinsko je teraz hrdé a dúfam, že raz budete na mňa hrdí aj vy. Ďakujem," povedal v prvej reakcii nový prezident. Šéf Slovinského futbalového zväzu (NZS) dokončí funkčné obdobie Michela Platiniho do marca 2019 a stane sa viceprezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Podporu novému prezidentovi UEFA vyjadril už skôr aj Slovenský futbalový zväz. "Priebeh kongresu i samotných volieb bol veľmi pokojný a kultivovaný. My sme náš postoj deklarovali už minulý týždeň a som rád, že kandidát s našou podporou presvedčivo zvíťazil. Verím, že bude dobrým prezidentom UEFA a je pre SFZ, ako jeden z tých menších futbalových zväzov a asociácií zárukou, že sa ich pozície a vplyv v rámci UEFA udržia, prípadne aj vylepšia," citoval reakciu prezidenta SFZ Jána Kováčika na výsledok volieb zväzový facebook.

Platini dostal vlani osemročný trest zákazu akejkoľvej činnosti vo futbale za porušenie pravidiel pri netransparentnom finančnom prevode dvoch miliónov švajčiarskych frankov z roku 2011 od bývalého šéfa FIFA Josepha Blattera. Po odvolaniach mu dištanc skrátili na štyri roky. Bývalý prezident Európskej futbalovej únie vo svojom rozlúčkovom prejave na kongrese UEFA v Aténach zdôraznil, že má čisté svedomie a bude naďalej bojovať za zrušenie svojho trestu. "Buďte si istí, že mám čisté svedomie. Som presvedčený, že som neurobil ani najmenšiu chybu a budem pokračovať v právnom boji za očistenie môjho mena," vyhlásil 61-ročný Platini pred plénom, v ktorom nechýbal ani súčasný prezident FIFA Gianni Infantino. "Ďakujem všetkým v tejto sále, ktorí mali odvahu a lojalitu podporovať ma v uplynulých mesiacoch."

Čeferin je siedmym šéfom riadiaceho orgánu kontinentálneho futbalu od roku 1954. Slovinský právnik v krátkom prejave ešte pred samotnými voľbami delegátom povedal: "Zodpovednosť je môj kompas. Chcem zaviesť rovnováhu medzi všetkými stranami, kde každý bude zainteresovaný a nik nebude vylúčený."

Nový Platiniho nástupca bol jasným favoritom. Pred voľbou ho podporili škandinávske krajiny a silné zázemie mal aj v rámci zväzov východnej Európy. Svoje hlasy mu sľubili aj prezidenti vplyvných futbalových federácií z Nemecka, Francúzska, Ruska, Portugalska a Talianska. Už pred voľbami vyhlásil, že presadí, aby EURO 2024 zorganizovala iba jedna krajina. Tiež sa postavil na stranu menších európskych zväzov, ktorým sa napáčia najnovšie zmeny v prerozdeľovaní miesteniek do prestížnej Ligy majstrov. Kluby združené v Európskej klubovej asociácii (ECA) totiž UEFA pohrozili, že si založia vlastnú Superligu, od nej nezávislú. Najbohatšie kluby využili situáciu pri suspendácii Platiniho a presadili si garanciu štyroch priamych miesteniek v skupine LM pre štyri najlepšie súťaže na kontinente - Premier League, Primera Division, Bundesligu a Seriu A. Zvyšok Európy si tým pádom rozdelí len 16 miest.

Zoznam prezidentov UEFA:

22.6.1954 - 17.4.1962 Ebbe Schwartz (Dánsko)
17.4.1962 - 7.7.1972  Gustav Wiederkehr (Švajčiarsko)
7.7.1972 - 15.3.1973  Sándor Barcs (Maďarsko, dočasný prezident)
15.3.1973 - 12.8.1983 Artemio Franchi (Taliansko)
12.8.1983 - 19.4.1990 Jacques Georges (Francúzsko)
19.4.1990 - 26.1.2007 Lennart Johansson (Švédsko)
26.1.2007 - 8.10.2015 Michel Platini (Francúzsko)
8.10.2015 - 14.9.2016 Ángel María Villar Llona (Španielsko, dočasný prezident)
od 14.9.2016 Aleksander Čeferin (Slovinsko)

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.