Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 23, 2013

Exekutíva UEFA prijala prísnejší disciplinárny poriadok

LONDÝN (SITA/SFZ) - Rasizmus a inzultácie rozhodcov bude UEFA od 1. júna trestať ráznejšie

 
 
 
 
Prezident SFZ Ján Kováčik s prezidentom UEFA Michelom Platini počas oficiálneho stretnutia pred finálovým zápasom ME do 17 rokov. Žilina, 17. mája 2013.

Výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA) na štvrtkovom zasadnutí v Londýne okrem výberu dejísk finále kontinentálnych klubových súťaží v sezóne 2014/15 prijal aj rozhodnutia týkajúce sa rasizmu či inzultácií rozhodcov. Exekutíva odsúhlasila prísnejší disciplinárny poriadok, ktorý vstúpi do platnosti 1. júna 2013. Ďalšiu rezolúciu o boji proti rasizmu by mal vydať piatkový londýnsky XXXVII. riadny kongres UEFA, na ktorom sa za Slovenský futbalový zväz zúčastnia prezident SFZ Ján Kováčik, viceprezident SFZ Karol Belaník a generálny sekretár Jozef Kliment.

Za rasistické prejavy svojich priaznivcov bude každý tím pykať po prvom priestupku čiastočným uzavretím štadióna, po druhom diváci nebudú mať prístup na tribúny vôbec a klub zaplatí pokutu 50-tisíc eur. Ak sa previní rasovo diskriminačným správaním hráč alebo funkcionár, nasledovať bude minimálne desaťzápasový dištanc. Trest za inzultáciu rozhodcu vzrastie z dvoch na tri stretnutia zastavenia činnosti, napadnutie mužov s píšťalkou alebo zástavkou bude znamenať minimálne 15-zápasový dištanc.

UEFA nezaháľa ani v boji s dopingom. Nariadila prieskum užívania steroidov na vzorke približne 900 hráčov, ktorí zasiahli do hry v súťažiach UEFA od roku 2008. Výsledky štúdie by mohli viesť k zavedenie inštitútu biologických pasov. Na vybraných podujatiach sa okrem štandardných močových testov začnú odoberať aj krvné vzorky. 

Najbližšie zasadnutie výkonného výboru UEFA sa uskutoční 19. - 20. septembra 2013 v chorvátskom Dubrovníku.

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.