Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 28, 2015

Jean-François Domergue: Povedal „nie” ponuke na reprezentačného trénera

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Popri Larsovi Lagerbäckovi a Ioanovi Lupescovi patril medzi tri najväčšie mená bratislavsko-seneckej konferencie UEFA inštruktorov vzdelávania trénerov.

 
 
 
 
Jean-François Domergue počas konferencie UEFA inštruktorov vzdelávania trénerov. Bratislava, 23. septembra 2015.

Majster Európy z roku 1984, ktorého dva góly v semifinále Portugalsku otvorili Francúzsku cestu za primátom, mal úlohy tak pri predenáškach, ako aj v praktickej časti. Niet divu, že čas na rozhovor si našiel až keď sa konferencia skončila. "Prepáčte, skôr sa fakt nedalo,L šarmantný Jean-Frnacois Domergue sa naširoko ospravedlňujúco usmial.

Koľko času denne venujete futbalu?

"Futbal je moja vášeň... Tak bolo, tak je, tak bude. Mal som šťastie, že ma sprevádza celý život. Bol som hráč, bol som tréner, som inštruktor, či ako sa presne moja pozícia volá."

Hľadal sa vám po skončení hráčskej kariéry ťažko priestor na ďalšiu futbalovú realizáciu?

"Mám aj svoj súkromný život, manželku, deti, ale inak to bolo len futbal, futbal, futbal, takže iná možnosť, ako nájsť si miesto v ňom, pre mňa nebola. Veľa času vo futbale spotrebuje cestovanie, ale to vždy bolo a bude. Teraz som naskočil na dráhu inštruktora a je to zaujímavá pozícia. Tvorím, alebo presnejšie, podielam sa na tvorbe niečoho, čo v budúcnosti, pokiaľ to správne uchopíme, prinesie výsledky. To je zmysluplné, hoci možno pre širokú verejnosť neatraktívne."

Akože fanúšikovia by si na vašej robote nezgustli?

"Vysvetľujeme a inštruujeme ľudí, ktorí potom vysvetľujú a inštruujú trénerov. To je princíp myšlienky prezidenta UEFA Michela Platiniho, využiť všetky dostupné možnosti a nájsť nové trendy na rozvoj práce s mladými talentami. Vypracovali sme pilotný projekt so štyrmi vybranými asociáciami – macedónskou, gruzínskou, arménskou a pridala sa ešte bieloruská – na ktorých testujme fungovanie našich myšlienok a praktickej činnosti tak, aby sme už vypilovaný produkt mohli prezentovať s čistým svedomím všetkým členským krajinám. Pre nás, inštruktorov, to znamená navštíviť každú jednu, demonštrovať výsledky, priniesť teóriu a spojiť ju s praxou priamo na mieste. Je to opäť už spomínané cestovanie, veľa cestovania, ale skutočne zmysluplná robota. Má to aspekt technický, taktický, mentálny a potom aj osobnostný - - kontakt v každej krajine s tamojšími ľuďmi, ktorí sú všade iní a pritom všetci zamilovaní do futbalu."

Nie je tajomstvom, že Michel Platini je váš osobný priateľ a on vás pritiahol do UEFA, súhlasí to?

"Poznáme sa od spoločných čias vo francúzskej reprezentácii, Michel bol v tom čase už hviezda turínskeho Juventusu. Je to každopádne líder, bolo tak v jeho hráčskych časoch, je tak i teraz, keď riadi UEFA. Ja som na svojom inštruktorskom poste devätnásť mesiacov a – som šťastný."

Čas plynie futbalistovi rýchlo, vraciate sa ešte k vášmu hráčskemu vrcholu, dvom gólom Portugalsku v semifinále ME 1984?

"Hmmm, to je tak... Pre niekoho z dnešnej generácie to je dávna minulosť, načo by sa mal zaoberať dejinami?! Ale pre mňa je to iné, sú to jediné dva góly, ktoré som v reprezentácii strelil. A keď k tomu niektom dodá, že bez nich by sa Francúzsko nestalo majstrom Európy, musím sa spokojne usmiať."

A máte aj z trénerskej dráhy moment, na ktorý nezabudnete?

"V roku 2002 som bol jedným z kandidátov na post reprezentačného trénera, ale som sa ním nestal. Bolo som vtedy koučom Le Havru, boli sme v plnej letnej príprave, makali sme na ihrisku a keď som sa vrátil do izby, našiel som si na telefóne asi 60 zmeškaných hovorov. Hneď prvý bol od novinára, ktorý sa ma pýtal, čo hovorím na to, že vtedajší prezident zväzu Claude Simonet ma menoval medzi adeptami na post reprezentačného trénera... Bolo to pre mňa prekvapenie a dostalo ma to do chúlostivej situácie, pretože som sa netajil, že ma veľmi teší práca s tímom Le Havru. Bola to ale pocta, veď prezident zväzu so mnou vážne počítal. Zobral som si 24 hodín na rozmyslenie a potom som dal odpoveď, že pre moje ďalšie futbalové účinkovanie bude všeobecne prospešnejšie, ak ostanem v klube..."

Nepochybne krásnym momentom vašej kariéry je 188 ligových zápasov v rade bez preušenia.

"Je to francúzsky rekord, necelých päť rokov a v troch dresoch: Lille, Lyonu a Toulouse. Hmmm, isteže človeka poteší, keď urobí niečo, čo stojí za zápis."

Čo bolo za tým?

"Jedným z prednášateľov na tejto konferencii bol Lars Lagerbäck. Jeho recept na úspech je disciplína a prístup k futbalu. Napríklad životospráva, ako hráč som spával desať hodín denne."

Trúfnete si povedať, čo je za úspešnou cestou Slovenska v kvalifikácii Eura 2016?

"Dnešné reprezentačné mužstvo Slovenska je výsledok spoločnej práce ľudí u vás vo futbale za posledné roky. Európsky šampionát by vám už nemal ujsť."

KTO JE JEAN-FRANÇOIS DOMERGUE

Narodený: 23. júna 1957 v Bordeaux
Post: obranca
Hráčska kariéra: Bordeaux, Lille, Lyon, Toulouse, Marseille, Caen, celkom 445 zápasov v I. lige, 55 gólov
Reprezentácia: 9 zápasov, 2 góly
Trénerská kariéra: Le Havre, Montpellier
Úspechy: majster Európy 1984, 188 zápasov v rade bez prerušenia v I.lige

 

Prehrať video

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.