Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 24, 2015

Posledný deň konferencie UEFA pre inštruktorov vzdelávania trénerov: V slovenskom duchu

BRATISLAVA (SFZ/JÁN GERZANIČ) – Zsolt Pakusza, manažér vzdelávanie trénerov SFZ: "Naším cieľom je zanechať lepších trénerov a lepších hráčov."

 
 
 
 
Zsolt Pakusza počas UEFA Coach Education Workshop 2015. Bratislava, 24. septembra 2015.

Posledný deň na konferencii UEFA inštruktorov vzdelávania trénerov mal silnú slovenskú stopu. Ako prvý vystúpil pred auditórium Zsolt Pakusza, ktorý predstavil novú filozofiu vzdelávania slovenských trénerov. “Snažíme sa presúvať výuku z učební na ihrisko” povedal o jednom zo zásadných východísk. Následne predstavil základnú štruktúru rozdelenia udelovania trénerských licencii na Slovensku. “Naším cieľom je zanechať lepších trénerov a lepších hráčov” vyslovil cieľ spoločného snaženia Zsolt Pakusza.

Keď dostal slovo technický riaditeľ SFZ Ján Greguš, predstavil koncepciu štruktúry výchovy hráčov mládežníckych reprezentačných mužstiev až pre seniorské áčko. Poukázal na to, že v súčasnosti slabšiu technickú vybavenosť hráčov nahrádzame predovšetkým organizáciou obrany, taktickou disciplínou a fyzickou pripravenosťou. “Chceme hrať dynamický, ofenzívny, moderný futbal,” naznačil Greguš smerovanie nového preferovaného spôsobu hry.

Posledným slovenským prednášajúcim bol asistent Jána Kozáka Štefan Tarkovič, ktorý predstavil na názorných ukážkach spôsob prechodu z obrannej do útočnej fazý a naopak. “Snažíme sa o kolmú hru, po získaní lopty sa pokúšame o čo najrýchlejšie zakončenie,” povedal. Praktickú časť, ktorá nadviazala na Tarkovičovu prednášku, prezentovala slovenská reprezentácia do 18 rokov pod vedením trénera Milana Malatinského.

Podľa očakávania zaujalo vystúpenie veľkej osobnosti súačsného futbalu, trénera islandskej reprezentácie Larsa Lagerbäcka. Predmetom jeho prezentácie bol spôsob, ako byť úspešným trénerom. “Základom je veľa sa vzdelávať, zbierať skúsenosti a mať aj štastie na prácu so správnymi luďmi” povedal okrem iného Švéd. Dostal sa aj k úspešnej kvalifikácii Eura 2016, v ktorej ním vedený Island prehral s Českou republikou. “Dôvodom bol náš skoro strelený gól, po ktorom sme prenechali iniciatívu súperovi. A tak bol logicky český tím v tom zápase lepší, ako náš,” vysvetlil príčiny výsledku 1:2 Lars Lagerbäck.

Spoločenským vrcholom dňa bolo ocenenie dvoch ozajstných veličín, po Nórovi Andraesovi Morisbakovi si cennú plaketu prevzal aj náš Jozef Vengloš. „Osobnosť nie slovenského, ale európskeho a svetového formátu,“ potvrdil Ioan Lupescu, hlavný spíker konferencie.

A potom...? Potom sa hral futbal, štyri tímy, Rumun Lupescu velil jednému, Francúz Domergue druhému, v treťom sa nestratili Slováci Jozef Kliment či Jozef Záhorský, štvrtý nebol do počtu – stalo sa vítazom miniturnaja pod vedením Dána Petra Rudbeaka.

Prehrať video

 

 

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.