Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 23, 2015

Švédsky tréner Islandu Lars Lagerbäck: "Úspech dosiahnu len stopercentní profesionáli"

BRATISLAVA (SFZ/JÁN GERZANIČ) - Na bratislavský kongres UEFA pre inštruktorov trénerov prijal pozvanie aj Lars Lagerbäck, v súčasnosti tréner Islandu, s ktorým sa už kvalifikoval na záverečný turnaj Eura 2016.

 
 
 
 
Lars Lagerbäck počas bratislavského kongresu UEFA pre inštruktorov trénerov. Bratislava, 23. septembra 2015.

Medzi viacerými svetovo známymi menami je tento švédsky odborník jednou z najväčších osobností, ale aj počas kongresu potvrdil, že najväčšie osobnosti bývajú správaním a vystupovaním príjemní ľudia. A nemal problém so žiadnou otázkou.

Od roku 2000 ste štyri roky viedli spoločne s Tommym Söderbergom švédsku reprezentáciu. Aké to pre vás bolo trénerské obdobie?

"Veľmi pozitívne a úspešné, keďže sme sa päťkrát zo šestich kvalifikácii dostali na finálový turnaj majstrovstiev sveta či Európy. Pre mňa osobne zároveň jedna z najlepších skúseností, aké som v trénerskej kariére zažil."

-Ako ste mali rozdelenú zodpovednosť pri vedení mužstva? Oficiálne ste boli vedení ako dvaja rovnocenní tréneri.

"Vo Švédsku bol tento model použitý prvý raz, teraz si ho opakujem aj v islandských podmienakch. Pre mňa je rozdelenie kompetencií vlastne formalita, dôležité je, že pracujete v tíme schopných ľudí, s ktorými sa navzájom veľmi dobre poznáte. Myslím si, že je to schodný model, pretože môžete navzájom diskutovať, zároveň byť k sebe kritickejší. Je v ňom veľa pozitív, ale pri vystupovaní na verejnosti musíte byť opatrný, keďže vyhlásenia a postoje musia byť jednotné, hoci idú z dvoch prameňov." 

My sme skúšali na Slovensku rovnaký model s dvojicou rovnocenných trénerov pri reprezentácii, ale nemali sme výsledky. Čo bolo tajomstvo vášho úspechu?

"Neviem prečo sa model na Slovensku neosvedčil. Nemyslím si, že je to o organizácii práce trénerov, je to oveľa komplikovanejšie. Podstatou je, že potrebujete dobrých hráčov s dobrou povahou. Podľa mňa je najdôležitejšie, aby sa hráči, aj celý realizačný tím správali ako stopercentní profesionáli."

V roku 2010 ste viedli na MS Nigériu. V čom je najväčší rozdiel medzi európskymi a africkými futbalistami?

"Sú dva hlavné aspekty. Prvým je ich viera a nezáleží na tom, či sú moslimovia alebo kresťania, treba prispôsobiť ľudský prístup k nim. Rozdielna je kultúra života. V Nigérii všetci ľudia okolo tímu, vrátane ministra športu a ďalších členov vlády, vytvárali tlak na mužstvo a ten bolo potrebné odstrániť, aby sa hráči mohli sústrediť na zápasy na šampionáte."

V kvalifikácii MS 2014 ste na lavičke Islandu boli veľmi blízko k postupu, ale neprešli ste cez baráž s Chorvátskom. Vaši hráči ešte neboli psychicky pripravení na úspech?

"Presne tak, určite to bolo aj v mentalite hráčov. Prvýkrát boli tak blízko k záverečnému turnaju a aj napriek tomu, že sme sa ich snažili na tlak a okolnosti pripraviť, myslím si, že pripravení neboli. Chýbali im skúsenosti. Veľa sme o tom s nimi rozprávali a z tejto kvalifikácie sa veľa naučili. Výsledkom je postup na Euro vo Francúzsku."

Island postúpil medzi prvými a prehral len jeden zápas, s Českom. Čo sa teda zmenilo?

"Mentalita hráčov i členov realizačného tímu. Dôležitú úlohu zohral aj čas, ktorý sme strávili spolu, ako tím. Mojou filozofiou je, že čím je tím lepšie organizovaný, tým lepšie spolupracuje na ihrisku, čo vedie k víťazstvu. Teraz je vidieť, že sme spolu už nejakú dobu, podľa mňa je pre dlhodobejší úspech potrebné dôležité byť s jedným mužstvom aj štyri, ba aj šesť rokov."

Čo si myslíte o súčasnej slovenskej reprezentácii?

"Bol by som veľmi prekvapený, keby ste nepostúpili do Francúzska. Videl som váš domáci zápas so Španielskom, futbalovo a takticky dobrý výkon. Trenér Kozák veľmi dobre zvládol organizáciu tímu a prístup hráčov bol výborný."

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.