Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 24, 2015

UEFA Workshop: Lupescove bulletinové spomienky, s Hapalom potiahli štyri sezóny v Nemecku

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Rozhovor s technickým riaditeľom UEFA a bývalým 74-násobným rumunským reprezentantom Ioanom Lupescom.

 
 
 
 
Zľava: Pavel Hapal a Ioan Lupescu počas 1. dňa UEFA Coach Education Workshop v Bratislave. Senec, 22. septembra 2015.

Účastník štyroch finálových turnajov MS a ME, štvrťfinalista svetového šampionátu 1994 v USA, štyri roky spoluhráč trénera slovenskej 21-ky Pavla Hapala z čias pôsobenia v Bayeri Leverkusen. Pred 20 rokmi odohrali spolu zápasy Pohára UEFA v Brne proti vtedajšiemu tímu Boby a v Katoviciach proti GSK. Stretnutie s Ioanom Lupescom sme začali listovaním v bulletinoch z duelov spred dvadsiatich rokov. Bolo na čo spomínať.

Čo vám prebieha mysľou, keď držíte v ruke zápasové programy z vašich hráčskych čias v drese Bayeru Leverkusen?

"Sú to veľmi pekné spomienky. Pri stretnutí s Pavlom Hapalom sme hovorili o období, kedy sme spolu pôsobili v Nemecku. Je príjemné listovať v takýchto vzácnych dokumentoch, UEFA intenzívne pracuje na zhromažďovaní materiálov pre fanúšikov. Je to dedičstvo a odkaz pre ďalšie generácie. Je príjemné vrátiť sa aspoň na chvíľu do minulosti, len sa teraz cítim starší. Ani sa mi nechce veriť, že odvtedy ubehlo dvadsať rokov."

V tíme Bayeru figurovali slávne mená: majster sveta Paulo Sergio, legendárny Bernd Schuster, Christian Wörns, keď k nim pridáme Hapala a Lupeca máme z toho veľmi dobrú futbalovú partiu. Súhlasíte?

"Mali sme vtedy dobré mužstvo, napriek tomu sme v sezóne 1995/96 takmer zostúpili z bundesligy. Proti Kaiserslauternu sme ratovali záchranu v poslednom zápase sezóny gólom v poslednej štvrťhodine zápasu. Leverkusen bol už v tom čase skvelý klub, s výbornými podmienkami. V ďalších rokoch to potvrdil a zaradil sa k špičke nemeckého futbalu. Neskôr som hrával v Borussii Mönchengladbach. Teší ma, že oba kluby sú účastníkmi tejto edície Ligy majstrov, hoci Borussii sa teraz výsledkovo nedarí podľa predstáv.“

Ste v kontakte s Pavlom Hapalom, zvyknete si zavolať k narodeninám?

"Volal som mu naposledy krátko po tom, ako prevzal reprezentačné mužstvo Slovenska do 21 rokov a zvítali sme sa aj v Bratislave. Myslím si, že je to veľmi dobrý tréner, ale chýbajú mu výsledky (smiech...). Teraz vážne. Pavel je super kamarát, prajem mu veľa šťastia, Slovensko má generáciu výborných hráčov a som presvedčený, že s tímom do 21 rokov bude úspešný .“

Doma ste pôsobili v Diname Bukurešť, potom nasledovalo Nemecko, zdá sa, že to bola dobrá voľba.

"Po svetovom šampionáte 1990 v Taliansku som mal niekoľko zaujímavých ponúk. Rozhodol som sa pre Nemecko a som presvedčený, že som si zvolil správne. Nemeckú ligu považujem za najlepšiu na svete. Už v mojich časoch sme hrali na moderných štadiónoch, zápasy boli a sú aj dnes väčšinou vypredané.“

Keď nahliadneme do bulletinu z košického kvalifikačného zápasu Slovenska s Rumunskom v roku 1995, čo sa vám vynorí  v pamäti?

"Vyhrali sme 2:0, víťazstvom sme pečatili postup na majstrovstvá Európy, spomínam si na gól Dorinela Munteana. Ťažký zápas so Slovákmi sme však odohrali už predtým v Bukurešti, víťazný gól na 3:2 sme dosiahli, ak si dobre pamätám, v posledných minútach zápasu. Keď listujem v bulletine, vidím mená Moravčík, Tittel... Dušan je stále môj dobrý kamarát. Nebol to však môj prvý zápas v Košiciach, v pamäti mám aj duel proti vtedajšiemu Česko- Slovensku. Prehrali sme 2:5 a doteraz mám pred očami hetrik Petra Dubovského."

Hrali ste na svetových šampionátoch 1990 a 1994 a na záverečných turnajoch ME 1996 a 2000. Na ktorom šampionáte malo Rumunsko najlepší tím?

"Na MS 1990 hrali hráči silnej generácie, no myslím si, že vrchol dosiahlo mužstvo až na MS 1994 v USA. Prehrali sme vo štvrťfinále na penalty so Švédskom. Kvalifikovali sme sa aj na ďalšie šampionáty, ale nikdy sa nám už nepodarilo odosiahnuť úroveň a výsledky ako v USA. Bolo to pre mňa desať krásnych futbalových rokov.“

Ako vnímate súčasnú situáciu vo futbale v Rumunsku?

"Je pravda, že okrem Eura 2008 sme sa nekvalifikovali na žiadny turnaj a dlho čakáme na výraznejší uspech. Dôvodov je viac. Súvisia napríklad so vzdelávaním mladých ľudí. Futbalová federácia sa usiluje vypracovať systém, o štyri-päť rokov by sme sa mohli dočkať prvých výsledkov. Napriek neúspešnejšiemu obodbiu viem, že Rumunsko má dostatok talentovaných futbalistov.“

Čo hovoríte na reprezentačný tím Slovenska a jeho ťaženie v prebiehajúcej kvalifikácii Eura 2016?

"Ste naozaj blízko postupu. Najdôležitejšiu úlohu zohráva fakt, že najlepší Slováci pôsobia vo veľkých kluboch a to momentálne chýba Rumunsku. Viac hráčov pravidelne nastupujúcich v popredných zahraničných kluboch, Hamšík je kapitán v Neapole, Škrtel odvádza parádne výkony v Liverpoole. Myslím si, že tréner Kozák musí byť šťastný muž, že môže stavať tím na takých kvalitných hráčoch. Odohrali ste fantastickú kvalifikáciu, chýbajú vám tri body, určite postup zvádnete."

Neláka vás niekedy vymeniť pozíciu inštruktora za trénerské remeslo?

"Som držiteľom nemeckej PRO-licencie, ale po ukončení hráčskej kariéry som presedlal na inú dráhu. V súčasnosti ma napĺňa práca v rámci UEFA. Pred nami je veľa zaujímavých projektov pri vzdelávaní a rozvoji futbalu. Takže vaša otázka nie je v týchto dňoch aktuálna, ale ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy."

Hypoteticky - aký futbal by hrali mužstvá pod vaším vedením?

"Obdivujem ofenzívny futbal plný hravosti, ale dôležité sú, samozrejme, výsledky. Umením trénera je nájsť rovnováhu v tíme a v schopnostiach tímu podriadiť sa správnej taktike.“

Zahráte si ešte niekedy futbal?

"Iba príležitostne, počas akcií UEFA. Tešil som sa na štvrtkové popoludnie, na záver programu bratislavského workshopu sme mali "football session", súboj pomiešaných tímov SFZ a UEFA. Bola to paráda."

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.