Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 21, 2016

Duda podpísal Herthe na 5 rokov, dostal dres číslo 10

BERLÍN (TASR) - Slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda sa stal definitívne hráčom nemeckej Herthy Berlín. V stredu s účastníkom Bundesligy podpísal 5-ročnú zmluvu a nosiť v nej bude dres s číslom desať. Informoval o tom klub na oficiálnom webe.

 
 
 
 
Ondrej Duda sa stal hráčom nemeckej Herthy Berlín. Na snímke po góle do siete Walesu na ME 2016. Bordeaux, 11. júna 2016.

Duda bude spoluhráčom ďalšieho slovenského reprezentanta Petra Pekaríka. Dvadsaťjedenročný ofenzívny stredopoliar nebol k dispozícii jeho doterajšiemu zamestnávateľovi poľskej Legii Varšava v utorňajšom odvetnom stretnutí 2. predkola Ligy majstrov 2016/2017 proti bosniackemu HSK Zrinjski Mostar.

Legia angažovala Dudu vo februári 2014 za 300-tisíc eur, za jeho prestup do Nemecka by podľa viacerých zdrojov mala zinkasovať od štyroch do piatich miliónov eur. Ďalšie dodatočné príjmy môže získať klub na základe jeho hráčskych úspechov v Herthe.

Duda priletel do Berlína v stredu ráno o pol ôsmej, okamžite sa presunul do lekárskeho centra a bez problémov absolvoval zdravotné testy. Potom v kancelárii klubu prišlo k podpisu zmluvy a laureát ceny Petra Dubovského zo roku 2014 sa oficiálne stal členom rodiny Herthy.

"Máme veľkú radosť, že sme Ondreja získali. Je to mladý a nádejný hráč. Má obrovský potenciál na ďalší rast. Na svoj vek už má veľa medzinárodných skúseností," povedal tréner Herthy Pál Dárdai. Duda má na konte 24 zápasov v európskych pohároch za Legiu, je dvojnásobným majstrom Poľska v jej drese a vyhral s ňou dvakrát aj Poľský pohár.

Slovensko reprezentoval 14-krát a na konte má v najcennejšom drese 2 góly. Bývalý hráč MFK Košice sa stal historicky prvým Slovákom v ére samostatnosti, ktorý strelil gól na finálovom turnaji EURO. Na nedávno skončenom šampionáte vo Francúzsku sa mu to podarilo v úvodnom zápase B-skupiny proti Walesu, ktorý zverenci kouča Jána Kozáka prehrali 1:2. Duda kvalitnými výkonmi pomohol k postupu debutanta na ME do osemfinále.

"Ponuka Herthy bola konkrétna a vidina pôsobenia v tomto meste lákavá. Môžem sa tu futbalovo rozvíjať a podieľať sa na úspechoch. Pomohol mi rozhovor s trénerom, sedí mi herný prejav, akým sa chce prezentovať Pál Dárdai. Musím sa začleniť do tímu a prejaviť vlastné silné stránky. Najradšej hrám na poste desiatky, môžem tam využiť svoje kombinačné schopnosti. Ani na kraji a v streľbe to nie je zlé, určite však chcem zlepšiť ľavačku," povedal Duda na oficiálnej internetovej stránke berlínskeho klubu.

Na ofenzívneho stredopoliara čaká zoznámenie s tréningovým zariadením a Olympijským štadiónom. V súvislosti s transferom sa zhováral s krajanom a reprezentačným spoluhráčom Petrom Pekaríkom, ktorý za Herthu nastupuje od roku 2012: "V predstihu sme sa nestihli príliš porozprávať, ale keď prišlo na lámanie chleba, dal mi výhradne pozitívne referencie. Poznám aj Čecha Vladimíra Daridu, oni dvaja budú kľúčom k adaptácii."